Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Zgodnie z tym, co zapowiedział Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Leszek Juraszek, z końcem kwietnia 2008 zlikwidowany zostanie punkt obsługi bezrobotnych znajdujący się w gminie Ryczywół.

Według dyrektora powodów likwidacji tego punktu jest kilka. Po pierwsze - zmniejszająca się liczba bezrobotnych oraz przepisy prawne spowodowały, że bezrobotny w ciągu 3 miesięcy będzie musiał zostać zaktywizowany przez urząd pracy. W Ryczywole na dziś jest 300 bezrobotnych, więc zatrudniony tam w punkcie obsługi bezrobotnych urzędnik obsługiwałby tylko 10 petentów a przez resztę dnia mógłby pić kawę lub czytać gazetę.

Po drugie - punkt w Ryczywole był opłacany przez gminę Ryczywół, urząd pracy ponosił tylko koszty zatrudnienia pracownika. Jak mówił na komisji budżetowej dyrektor PUP, sam wójt gminy Ryczywół nie jest już zainteresowany prowadzeniem punktu dla bezrobotnych, ponieważ uważa, iż spełnił on swoją rolę i w obecnej sytuacji jest zbędny.

Po trzecie - do czerwca 2008 wszystkie urzędy pracy muszą wprowadzić w swoich placówkach określone ustawą standardy. Punkt w Ryczywole niestety ich nie spełniał, ponieważ zatrudniony był tam tylko jeden pracownik. Po czwarte w końcu - z pracy w urzędzie pracy z powodu zbyt niskich zarobków zrezygnowała urzędniczka, która na co dzień pracowała właśnie w Ryczywole. A trzeba uczciwie zaznaczyć, iż pracowała dobrze, a jako przykład można podać giełdę pracy, którą zorganizowała w Ryczywole, a po której kilka osób znalazło zatrudnienie.

Na chwilę obecną w punkcie PUP w Ryczywole zatrudniona jest stażystka, która tak naprawdę nie powinna prowadzić tego punktu samodzielnie, bo jak mówi prawo "stażysta nie jest pracownikiem, on dopiero uczy się swojej pracy przy zatrudnionym w firmie (czytaj urzędzie pracy) pracowniku".

Decyzja o likwidacji punktu w Ryczywole bardzo zdenerwowała radnego Kazimierza Zielińskiego. Radny na komisji stwierdził, że gminę Ryczywół przestaje cokolwiek łączyć z powiatem! Według radnego punkt urzędu pracy jest potrzeby w Ryczywole, choćby z tego powodu, że bezrobotni będą teraz musieli dojeżdżać do Obornik. Co więcej, urząd pracy nie zwróci im kosztów przejazdu które wynoszą ok. 15 zł. Skąd więc bezrobotny ma wziąć pieniądze na choćby dojazd po ofertę pracy? Dyrektor PUP Leszek Juraszek tłumaczył, że jeżeli otrzyma niezbędne środki potrzebne do utrzymania punktu w Ryczywole to będzie on tam nadal funkcjonował, a jeżeli nie to zostanie zlikwidowany. Ostatniego słowa w tej sprawie nie powiedział także radny Zieliński, który zamierza poruszyć niebo i ziemię, aby punkt urzędu pracy w Ryczywole nadal funkcjonował.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071