Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Starosta ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może dokonać na wniosek pracodawcy zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia - ok. 40 tys zł.

Osoby niepełnosprawne mogą również ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie zakładając własną działalność gospodarczą. Dotychczas osoby niepełnosprawne podejmujące własną działalność gospodarczą mogły liczyć wyłącznie na pożyczkę, którą trzeba było spłacić. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poprzez starostę wypłaci jednorazowe dotacje osobom niepełnosprawnym zakładającym własną działalność gospodarczą, działalność rolniczą lub które wniosą wkład do spółdzielni socjalnej określonej w umowie zawartej ze starostą. Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia jest to ok. 40 tys zł.

Wniosek o przyznanie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej składa się do Urzędu Pracy albo do starostwa powiatowego. To gdzie dany wniosek jest składany ustalane jest w poszczególnych powiatach. Niestety okazuje się, że uzyskanie informacji na temat gdzie składać wnioski nie jest takie proste.

Sami zadzwoniliśmy więc do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zapytać jak ta procedura wygląda. Niestety pani dyrektor PCPR była na urlopie, zapytany przez nas urzędnik o to gdzie składać stosowne wnioski na początku nie chciał nam udzielić informacji, dopiero gdy powiedzieliśmy, że dzwonimy w imieniu osoby niepełnosprawnej poinformowała nas że wnioski na dofinansowanie rozpoczęcia działalności, oraz doposażenia miejsca pracy osobom niepełnosprawnym składa się w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Niestety okazało się, że informacje te są błędne, ponieważ w Powiatowym Urzędzie Pracy powiedziano nam, że wnioski składa się do starostwa. Dodatkowo podano nam numer telefonu do pana Soleckiego, którego na umowę zlecenie zatrudnia starostwo, a który bezpośrednio zajmuje się tymi wnioskami. Pan Solecki, w końcu powiedział nam, że wnioski faktycznie składa się do starostwa. Poinformował nas także o kwotach jakie są przeznaczone na ten rok na dofinansowanie. I tak na rozpoczęcie działalności założono kwotę 40 tys. zł (czyli na jeden wniosek), a na doposażenie miejsca pracy 150 tys. zł. Wnioski opiniowane są przez pracowników starostwa i przez pana Soleckiego, a następnie podpisuje je starosta.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071