Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

21 lutego br., po dłuższej nieobecności, wróciła do swojej kapliczki przy zbiegu ulic Przyjaciół Dzieci i Wrzosowej w Kowanówku, figura Najświętszej Marii Panny.

Owa nieobecność była spowodowana drugą renowacją w Pracowni Konserwacji Zabytków Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Kapliczka z figurą została ufundowana przez nieżyjącego już Włodzimierza Kaczmarka, znanego i cenionego mieszkańca Kowanówka, jako wotum dla upamiętnienia tragicznej śmierci jego małoletniego syna, powszechnie lubianego Pawełka Kaczmarka (zginął w katastrofie budowlanej nieistniejącego już dziś budynku gospodarczego).

Figura stojąca przy zbiegu ruchliwych, o gruntowej nawierzchni ulic, poddana intensywnemu zapyleniu oraz działaniu szkodliwych warunków atmosferycznych wymaga dość częstych konserwacji, tym bardziej, że wykonana jest z nietrwałego odlewu gipsowego. Pierwsza renowacja miała miejsce w 2001 roku, za kadencji sołtysa Tadeusza Kemnitza i zaangażowane w nią były środki samorządu wiejskiego. Obecnie takiej możliwości nie było. Aby ratować figurę sprawę w swoje ręce wzięły dwie energiczne mieszkanki Kowanówka, panie Irena Słaba i Kazimiera Schelenz, które zmobilizowały jeszcze grupkę innych osób. Wspólnymi siłami zebrano potrzebne środki finansowe pozwalające na kolejną renowację figury.

Demontażu i ponownego montażu oraz przewozu figury podjęli się Ryszard Słaby i Marek Szczurek. Teraz pozostało jeszcze wyczyszczenie i odmalowanie całej kapliczki. Niemniej, jak mówią zainteresowani, trzeba będzie pomyśleć o nowej figurze wykonanej z odlewu żywicznego odpornego na niszczące warunki atmosferyczne lub zasłonięcie obecnej figury szybą ze szkła lub pleksi. Liczą tu oni na wsparcie tej inicjatywy przez miejscową radę sołecką.

Dbałość o kapliczkę jest godna pochwały i uzasadnia ją fakt, że wrosła ona już mocno w krajobraz Kowanówka oraz jest to jedyna kapliczka w drugiej co do wielkości i liczebności mieszkańców miejscowości Gminy Oborniki. Ponadto, dla wierzących jest symbolem wiary a dla innych pięknym nawiązaniem do katolickich i patriotycznych tradycji narodu polskiego.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071