Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W pi±tek w Liceum Ogólnokształc±cym w Obornikach odbyło się spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia Kwiat Kobieco¶ci, Narodowego Funduszu Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

O profilaktyce w LO w Obornikach

Tematem spotkania była profilaktyka raka szyjki macicy, a uczestniczyły w nim wszystkie uczennice, które skończyły 18 lat.

Rak szyjki macicy jest drugim co do często¶ci występowania nowotworem zło¶liwym u kobiet. Dane z rejestrów wskazuj±, że każdego roku na ¶wiecie odnotowuje się około 500 tys. nowych przypadków tego typu nowotworów. W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Dzieje się tak, dlatego, że niestety wci±ż niewiele kobiet wie, że rakowi szyjki macicy można zapobiegać w prosty, skuteczny, nieinwazyjny i tani sposób - poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Badanie cytologiczne, czyli tzw. rozmaz szyjkowy, okre¶lany również mianem "Pap test", wprowadzone zostało w 1942 r. przez George'a Papanicolau. Pozwala ono wykryć wczesne postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym - bezobjawowym. Dzięki niemu można również wykryć stany przednowotworowe (mog±ce doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy).

Miejmy nadzieję, że tego typu spotkania pomog± u¶wiadomić młodym kobietom, jak ważna jest profilaktyka i systematyczne wykonywanie badań cytologicznych.¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071