Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W piątek w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach odbyło się spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia Kwiat Kobiecości, Narodowego Funduszu Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

O profilaktyce w LO w Obornikach

Tematem spotkania była profilaktyka raka szyjki macicy, a uczestniczyły w nim wszystkie uczennice, które skończyły 18 lat.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Dane z rejestrów wskazują, że każdego roku na świecie odnotowuje się około 500 tys. nowych przypadków tego typu nowotworów. W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Dzieje się tak, dlatego, że niestety wciąż niewiele kobiet wie, że rakowi szyjki macicy można zapobiegać w prosty, skuteczny, nieinwazyjny i tani sposób - poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Badanie cytologiczne, czyli tzw. rozmaz szyjkowy, określany również mianem "Pap test", wprowadzone zostało w 1942 r. przez George'a Papanicolau. Pozwala ono wykryć wczesne postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym - bezobjawowym. Dzięki niemu można również wykryć stany przednowotworowe (mogące doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy).

Miejmy nadzieję, że tego typu spotkania pomogą uświadomić młodym kobietom, jak ważna jest profilaktyka i systematyczne wykonywanie badań cytologicznych.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071