Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Obornikach, radni zajęli się sprawą ustalenia cen i zniżek na Pływalni w Obornikach. Odkąd bowiem po wymianie niecek basenowych Pływalnia...

...wznowiła swoją działalność w czerwcu 2006 r., ceny pozostały na tym samym poziomie co przed jej zamknięciem. Wniosek z propozycjami cen, po przeprowadzeniu kalkulacji finansowej przygotowało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które jest zarządca Pływalni.

Sprawa była również szeroko omawiana na komisji oświaty, skąd wpłynął wniosek o dopisanie do projektu uchwały poprawki dotyczącej osób niepełnosprawnych. Komisja Oświaty zaproponowała, aby opłata za bilety ulgowe dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności (I grupa inwalidztwa) i umiarkowanym w przypadku schorzenia narządu wzroku (II grupa inwalidztwa) wynosiła 50% opłaty normalnej, oraz żeby opiekunowie wyżej wymienionych grup osób (którzy ukończyli 18 rok życia) mieli wstęp wolny.

Pierwszy w dyskusji dotyczącej tej sprawy głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Obornikach Piotr Desperak. Poinformował on radnych, że prawnicy Urzędu Miejskiego opracowując projekt uchwały i ustosunkowując się do propozycji Komisji Oświaty, mieli problem z ustaleniem "kto to jest osoba niepełnosprawna". Następnie głos zabrała sama pani prawnik, która stwierdziła, że wprowadzenie pojęcia niepełnosprawności otwiera "puszkę Pandory", ponieważ tak naprawdę nie wiadomo jaki dokument miałby świadczyć o ich niepełnosprawności. Według pani prawnik pojęcie "rencista, emeryt", jest najlepszym rozwiązaniem.

Z tym zdaniem nie mógł się zgodzić radny Lemański, który stwierdził, że mimo iż był już osobą niepełnosprawną nie był ani na rencie, ani na emeryturze i normalnie pracował. Radny stwierdził, że ustalenie zniżki zaproponowanej przez Komisję Oświaty, spowoduje, że ludziom niepełnosprawnym wyrównane zostaną szanse. Według radnego, Oborniki nie są przystosowane przyjaźnie dla osób niepełnosprawnych, o czym on przekonuje się osobiście na każdym kroku. Radny dziwił się również, jak prawnik może takie rzeczy opowiadać, że nie wie kto to jest osoba niepełnosprawna w prawnym tego słowa znaczeniu.

Głos w dyskusji zabrał również radny Damian Bukowski, który jest kierownikiem na Pływalni. Według radnego takiej ulgi jaka jest w Obornikach nie ma na żadnej innej Pływalni, ponieważ tutaj płaci się za wejście niezależnie od tego ile niepełnosprawnej osobie zajmie przebranie się i wyjście z obiektu. Zastępca Burmistrza Bogdan Bukowski obawiał się natomiast, że jeżeli radni przychylą się do propozycji Komisji Oświaty, wtedy do Obornik mogą zacząć przyjeżdżać niepełnosprawni z całej Polski i że jak już to należy uściślić, że zniżka 50% należy się osobom niepełnosprawnym z terenu gminy Oborniki. Kierownik Pływalni Damian Bukowski, dodał również, że jeżeli faktycznie będzie takie zainteresowanie wśród osób niepełnosprawnych, Pływalnie nie jest przygotowana aby obsłużyć większą ich ilość, ponieważ posiada tylko jeden wózek, brak na niej podnośników i innych elementów potrzebnych osobom niepełnosprawnym.

Innego zdania był natomiast radny Waldemar Cyranek, który mówił o tym, iż pomysł radnego Lemańskiego jest słuszny, ale, że faktycznie można go trochę dopracować. Najważniejsze jest jednak to czy radni widzą w ogóle potrzebę przygotowania specjalnych zniżek dla niepełnosprawnych. Radny zaproponował również, aby tą sprawą ponownie zajęła się Komisja Oświaty.

Głos w dyskusji zabrał również radny Artur Michalak, który poparł pomysł radnego Cyranka aby sprawę jeszcze raz skierować na komisję, a jako powód podał nieścisłość w zapisie dotyczącą zniżek dla studentów. W projekcie uchwały był bowiem zapis mówiący o tym i uprawnia się do biletów ulgowych m.in. studentów na podstawie legitymacji. Według radnego Michalaka zapis ten był nieścisły i mógłby narazić gminę na straty, ponieważ studentem może być nawet osoba 50-letnia i wtedy w myśl tego zapisu należy jej się zniżka. Radny zaproponował zatem, aby uściślić ten zapis i dodać studenci do 26 roku życia.

Ostatecznie w głosowaniu radni przychylili się do wniosku radnych Cyranka i Michalaka i sprawa ustalenia nowych cen na Pływalni w Obornikach trafi ponownie pod obrady Komisji Oświaty i Komisji Budżetu.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

miks
Data: 05.10.2007 07:39:05

"mogą zacząć przyjeżdżać niepełnosprawni z całej Polski" ,a to dobre, co tam z CAŁEJ Polski, ja to myślę, że możemy sie spodziewać niepełnosprawnych z całego świata


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071