Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W piątek 27 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. W wyniku referendum jakie odbyło się w LO w roku 2006 z pośród trzech kandydatur...

...(Piotr Wedelicki, Powstańcy Wielkopolscy i Stanisław Wyspiański) młodzież szkolna, oraz grono pedagogiczne wybrało Stanisława Wyspiańskiego na patrona szkoły. Taki wybór jest swoistym powrotem do przedwojennej tradycji i do roku 1934, w którym to powołano do życia Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach. Tradycje szkoły średniej w Obornikach sięgają roku 1931. Wówczas to w miejsce powstałej w 1920 r. Państwowej Szkoły Wydziałowej zostaje otwarte Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne typu humanistycznego. Szkołą ta mieściła się w dotychczasowym budynku szkoły wydziałowej wybudowanym w roku 1910. Szkoła ta z powodu braku funduszy została zlikwidowana w roku szkolnym 1933/34.

Dorobek krótkiego istnienia gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego przerywa wybuch II wojny światowej. Tuż jednak po jej zakończeniu grono pedagogiczne i mieszkańcy miasta mobilizują się aby jak najszybciej otworzyć szkołę. Wiosną 1945 r. myśl ponownego powołania do życia Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego w Obornikach została podjęta przez Komisję Szkolną Powiatu Obornickiego. W 1955 r. funkcję dyrektora przejął Stefan Galuba. Jego kadencja była najdłuższą w dziejach szkoły, bo trwała do 1974 roku. W tym czasie wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną z zapleczem, nowy pawilon na pracownię praktycznotechniczną dla dziewcząt oraz zorganizowano gabinety przedmiotowe.

W nowej powojennej rzeczywistości szkole nadano imię Pawła Findera. Miało to miejsce 29 stycznia 1972 r. w 30-tą rocznicę powstania PPR. W latach osiemdziesiątych chlubą liceum był chór szkolny "Pro Musica" prowadzony przez nauczyciela muzyki Józefa Czypka (najważniejsze sukcesy to: I miejsce i "Złoty Kamerton" na VII Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Kaliszu, I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum, I miejsce na X Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Bydgoszczy, II miejsce na międzynarodowym festiwalu chórów młodzieżowych w Nearpelt w Belgii).

W okresie przemian lat dziewięćdziesiątych Rada Pedagogiczna na wniosek Obywatelskiego Komitetu Samorządowego podjęła uchwałę o zaprzestaniu używania imienia dotychczasowego Patrona Pawła Findera. Od tamtego czasu, aż do roku 2007 Liceum Ogólnokształcące w Obornikach nie miało żadnego patrona.

Piątkowa uroczystość i powrót do przedwojennego patrona szkoły jakim był Stanisław Wyspiański to swego rodzaju powrót do chlubnej przedwojennej tradycji szkoły.
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się Maszą św. w kościele Św. Józefa, na której poświęcono nowy sztandar szkoły. Druga część uroczystości odbyła się w szkolnych murach. Tutaj dyrektor Tomasz Szrama przywitał wszystkich zaproszonych gości, wśród których znaleźli m.in. starosta Gustaw Wańkowicz, wicestarosta Przemysław Gronostaj, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Okpisz, zastępca burmistrza Obornik i były nauczyciel LO Henryk Łukaszewski, członkowie zarządu powiatu, byli nauczyciele Liceum, rodzice i uczniowie szkoły.

Tomasz Szrama w kilku słowach przybliżył wszystkim zebranym historię szkoły, oraz, całą procedurę związaną z wyborem patrona. Całą uroczystość uświetnił występ orkiestry dętej oraz chóru pod przewodnictwem Józefa Czypka. Zaproszeni goście mogli także obejrzeć przedstawienie artystyczne nawiązujące do Wesela Wyspiańskiego, które przygotował wraz z uczniami nauczyciel Paweł Bździak.

Piątkowa uroczystość zakończyła 17 letni okres, w którym Liceum Ogólnokształcące w Obornikach było bezimienne, teraz z tak wspaniałym patronem jakim jest Stanisław Wyspiański Liceum zaczyna kolejny okres w swojej długoletniej historii.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

eugen30
Data: 20.05.2007 21:26:12

Gratuluję wyboru. To jest strzał w dziesiątkę.


absolwentka
Data: 25.12.2009 23:12:24

brak pozytywnej noty o Pani prof. Kasprzak, która wiele uczyniła dla tej szkoły nauczycieli i uczniów


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071