Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Każdy z nas, kiedy bierze udział w jakiejkolwiek akcji charytatywnej, zastanawia się gdzie trafiają zebrane pieniądze. Podobnie myśli pewnie bardzo duża część osób biorących udział w...

Pompa insulinowa dla Marianny

...Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na terenie gminy Oborniki. Możemy jednak spać spokojnie, ponieważ już sporo sprzętu medycznego pojawiło się w szpitalu obornickim, a w ostatnim okresie uczennica Szkoły Podstawowej w Rożnowie Marianna Forysiak otrzymała pompę insulinową.

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie mechaniczne sterowane elektronicznie, wielkością zbliżone do telefonu komórkowego. Jej zadaniem jest stałe podawanie insuliny o krótkim czasie działania, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem chorego na cukrzycę, oraz tzw. bolusów związanych z posiłkami. Insulina podawana jest przez cienki cewnik połączony z wkłuciem umieszczonym w tkance podskórnej.

Marianna ma obecnie 8 lat, a choruje na cukrzycę od 3 roku życia, jest to bardzo inteligentna dziewczynka, która wie co może jeść i w których godzinach. Jak to się stało, że właśnie Marianna otrzymała to urządzenie z pieniędzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Otóż szkoła w Rożnowie uczestniczy w zbiórkach pieniędzy już od 2001 r. Co roku uczniowie szkoły przy dużej pomocy nauczycieli, strażaków i rodziców zbierają ok. 10% sumy, jaka zbiera się w całej gminie Oborniki. Kiedy nauczyciele w szkole dowiedzieli się o chorobie Marianny, postanowili wysłać list podpisany przez wszystkich uczniów do fundacji, było to w marcu tego roku. Niestety odpowiedź długo nie przychodziła, więc wysłano kolejne pismo. Jednak jak się później dowiedziano fundacja nie odpowiedziała pisemnie, tylko po prostu obdarowano Mariannę pompą.

Przykład Marianny pokazuje, że warto brać udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, ponieważ pieniążki zbierane u nas w gminie często wracają z podwójna wielkością, dla przykładu koszt takiej pompy to ok. 17 tys. zł, co więcej miesięczne koszty związane z utrzymaniem urządzenia to ok. 600 zł, przez pierwsze trzy miesiące koszty te pokrywa fundacja, po tym okresie połowę kosztów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia, a drugą część prawdopodobnie Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071