Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Po raz pierwszy w naszym mieście zorganizowany został festiwal fotograficzny mający na celu promowanie dobrej i świadomej fotografii. Ogólnopolski Festiwal Fotografii FOTOCOOLTURA odbył się w dniach 30.05 - 01.06 br.

FOTOCOOLTURA - pierwsze podsumowanie

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in Arkadiusz Gola, Michał Sita oraz Tomasz Tomaszewski - jeden z najbardziej utytułowanych fotografów prasowych. Podczas trzydniowego cyklu wydarzeń Oborniczanie mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach autorskich, wystawach oraz innych plenerowych wydarzeniach odbywających się na Rynku, Bibliotece Publicznej oraz w Obornickim Ośrodku Kultury.

Wydarzenie rozpoczęło się w Bibliotece Publicznej uroczystym otwarciem festiwalu. Następnie wszyscy zgromadzeni mieli możliwość podziwiania wernisażu wystawy Pawła Kosickiego - STAZIONE di VENEZIA. Podczas otwarcia autor fotografii opowiadam uczestnikom o mieście jako niewyczerpalnemu plenerowi do świadomej fotografii. Zaprezentowana została tam zdjęcia z takich miast jak Londyn, Barcelona i Nowy Jork. Tego samego dnia na ulicy Zamkowej miał odbyć się koncert Witka Żuromskiego & Swing Control oraz wykład Anny Kędziory pod tytułem "Fotografia rodzaju żeńskiego". Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i wydarzenie te przeniesione zostało do Sali Widowiskowej Obornickiego Ośrodka Kultury. Drugi dzień festiwalu obfitował w kolejną porcję wydarzeń. Na wspomnienie zasługuje chociażby pokaz wywoływania zdjęć w ciemni. Warto dodać, iż już dnia następnego podczas "Zamkowego spotkania z fotografią" na scenie pojawił się uczestnik Bitwy na Głosy z drużyny Libera, Krzysztof Spychała - BRAINFREEZER. Odbyło się tam również spotkanie z Henrykiem Królem opowiadającym o historii Trzcianeckiego Portretu oraz zrelacjonowane zostały wydarzenia w formie wideoklipów z roku 2012. W tym miejscu czołową postacią został Bartłomiej Osses.  Drugiego też dnia Festiwalu publiczność zaciekawiona była przede wszystkim okolicami Rynku. W tym że miejscu Redakcja miała możliwość obejrzenia panoramy Rynku przez Aparat Otworkowy. Jest to tak zwana Camera Obscura stanowiąca pierwowzór dla obecnie używanych aparatów cyfrowych. Podczas całego festiwalu FOTOCOOLTURA Oborniczanie podziwiali niezliczone wystawy między innymi na ulicy Nadbrzeżnej oraz w piwnicy przy ulicy Piłsudskiego -  gdzie odbył się wernisaż wystawy Piotra Macha, Hades - instalacja; specyfic-site oraz foto-wideo. Można było zobaczyć tam również wystawę Piotra Borkowskiego pod tytułem "Ex Oriente, Wietnam i Indie - dwa spojrzenia na Azję". Ostatniego dnia Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Redakcja miała okazję wziąć udział w warsztatach na temat techniki fotografowania. Warsztaty poprowadził Rafał Grzesiak. Prowadzący warsztaty był pod wielkim wrażeniem przedsięwzięcia. Według słów naszego Rozmówcy tego typu wydarzenia są organizowane jedynie w dużych miastach. Wspomnieć też należy że Obornicki Festiwal nie odbiega od tych wielkomiejskich i jest naprawdę doskonale przygotowany. Bezwątpienia Festiwal FOTOCOOLTURA na trwałe wpisze się w kalendarz Obornickich imprez. Nie budzi również wątpliwości fakt, iż tego rodzaju przedsięwzięcia promują nasze miasto nie tylko w regionie ale także w Polsce. Do wydarzeń związanych z FOTOCOOLTURA jeszcze powrócimy.

Rafał Jagodziński           Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071