Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Na ostatniej sesji Rady Gminy w końcu znalazł się punkt, dotyczący wsparcia finansowego na rozbudowę szpitala dla Powiatu Obornickiego. 

Gmina Oborniki dofinansuje szpital

Dyskusje na ten temat wśród obornickich samorządowców były wieloznaczne i burzliwe i nikt do końca nie wiedział, kto zagłosuję za dofinansowaniem tej inwestycji a kto uzna, że gmina nie powinna wspierać tego zadania.

O ile grupa koalicjantów burmistrza, mimo wielu pytań i wątpliwości niektórych, była przewidywalna, o ile znaliśmy decyzje niezależnej radnej R.Wąsowicz, która od początku popierała dofinansowanie rozbudowy szpitala, o tyle tajemnicą do końca  było - jak zagłosuje opozycja.  Przyznam się szczerze, iż mimo, że opozycjoniści często negują zwłaszcza nietypowe propozycje burmistrza Szramy,  akurat w przypadku szpitala, który jest placówką powiatową za to niezwykle ważną dla mieszkańców gminy Oborniki,  mogą nie stawiać żadnych oporów i poprzeć tę inicjatywę.  Dobrze byłoby gdyby w tak ważnej dla oborniczan sprawie radni opowiedzieli się jednym głosem.

Nie ma cudów - starosta ma błagać i prosić...

Niestety, cuda się nie zdarzają. Domniemywaliśmy w marcu po spotkaniu obornickiej Rady z Zarządem Powiatu , pracownikami starostwa, dyrekcją i przedstawicielami SP ZOZ, na którym  optymalnie omówiono temat i odpowiedziano na wszystkie pytania, nurtujące gminnych radnych, że w większości nieobecni w tym dniu, radni opozycji (Rydzewska, D. Bukowski, B. Bukowski i A. Ilski) mogą mieć problem podczas podejmowania uchwały w tej sprawie.

Już przed obradami majowej sesji wykazywali oni niezadowolenie, że starosta zamiast przyjść do nich (w domyśle - na kolanach) i błagać o finansowe wsparcie dla swojej instytucji, zwołuje jakieś spotkanie u siebie i żąda zamiast prosić.  Na samej sesji,  podczas formułowania porządku radny Ilski złożył wniosek by wycofać pkt. dot. dofinansowania szpitala argumentując bezzasadnie, że brakuje do tego projektu wielu niezbędnych dokumentów.  Zaznaczył, że starosta, jako suto opłacany urzędnik powinien spotykać się z radnymi na poszczególnych komisjach (w domyśle - prosić, błagać i przekonywać), by na końcu stwierdzi, że ów traktuje radnych gminnych jak maszynki do głosowania.  Wywód ilskiego przerwał burmistrz Szrama, przypominając, że 8 marca odbyło się wielogodzinne spotkanie,  na którym odpowiedziano na wszystkie pytania i wątpliwości. Burmistrz uznał też, że dziś starosta może uzupełnić wiedzę radnych, odpowiadając na pytania które nasunęły się od czasu marcowego spotkania.  Radni opozycji, komentowali  to potem, że nie będą zakłócać swoich spraw i rzucać wszystkiego tylko dlatego, że starosta wymyślił sobie jakieś spotkanie na które oni nie mieli obowiązku przyjść.

Obowiązki SUTO opłacanych radnych

W tym miejscu należy zadać pytanie - jakie obowiązki mają SUTO OPŁACANI RADNI? Czy spotkanie, dot. interesu ich wyborców, przyszłości najważniejszej dla mieszkańców, instytucji, jaką jest szpital nie leży w zakresie działań tych, którzy m-cznie odbierają z pieniędzy podatnika ok. 1000zł (na czysto) diety?  Widać, tak sądzą radni opozycji, którzy nie skorzystali z marcowego spotkania w sp. szpitala. Ostatecznie, wniosek radnego Ilskiego upadł i zgodnie z planem sesji majowej Rada podejmowała uchwałę,  dotyczącą wsparcia rozbudowy szpitala.

Pytali i szukali podstępu

Było więc jasne, że podczas omawiania tego punktu radni, którzy nie uczestniczyli w marcowym spotkaniu zasypią starostę lawiną pytań. Wiele z nich można nazwać absurdalnymi ale wynikały one z całkowitej niewiedzy w tym zakresie, pytających. Ponownie poruszano tematy, które po wielokroć szczegółowo starosta przedstawiał wszystkim zainteresowanym. Pytano np. o poszukiwanie dofinansowań z ministerstwa, z Unii Europejskiej o możliwości zminimalizowania tej inwestycji , o sprawy, których nie da się w żaden sposób wykorzystać w przypadku rozbudowy obornickiego szpitala.  Nie rozumiano, że jeśli pojawiłby się choćby cień szansy na sfinansowanie inwestycji z innych źródeł, starosta i dyrekcja szpitala nigdy nie zwracaliby się z tą prośbą do gmin.  Oporni opozycjoniści dopytywali też o plany przekształcenia szpitala, używając niefortunnie słowa - prywatyzacja.  Szukali podstępów, jakie miał użyć starosta by stwierdzać jednocześnie i zdecydowanie, że obornicki szpital nigdy nie zostanie zlikwidowany (ograniczona wiedza dot. tematu szpitali powiatowych zawartych w ustawie Ministra Zdrowia).  Ostatecznie nad chaosem pytań, zadawanych przez radnych opozycji zapanowała Anna Rydzewska, proponując, by starosta jak najobszerniej przedstawił ten temat a radni dopytają o resztę.

Opowiadaj o wszystkim a my uznamy, że jesteś nieelegancki

Starosta Olejnik po raz kolejny ze szczegółami opowiedział bodaj o wszystkim co wiedział w tej sprawie (o strukturze  i uwarunkowaniach  szpitala, jego całą historię od 1999r, zarządzenia unijne i ministerialne, kwestię finansowania inwestycji i remontów w przeciągu ostatnich 14 lat, ewentualności, które mogą się przydarzyć, jeśli szpital nie zostanie rozbudowany,  aspekt finansowy rozbudowy, sprawy związane z zależnością szpitala od NFZ - mówiąc krótko - wszystko, co mogłoby interesować radnych oraz  wiązać się ze szpitalem  i planowaną  inwestycją .  Historia ta była tak często omawiana, że radny, którzy znają (bo chcieli się z nim zapoznać) ten temat niemal od podszewki na czas relacji starosty, opuszczali salę sesyjną. 

Tymczasem radni opozycji dopytywali dalej, np. -  jakie starosta poczynił kroki by wprowadzić oszczędności w starostwie i poprawić finanse powiatu? Dlaczego Zarząd powiatu składa się z 4 a nie 3 osób, Po co starostwo zakupiło nowy samochód...? Starosta cierpliwie odpowiadał na wszystkie, nawet te zaskakujące pytania, które nie dot. bezpośrednio szpitala. W końcu głos zabrała A. Rydzewska - ta sama, która prosiła starostę o przedstawienie  jak najszerszego  zakresu informacji - by stwierdzić, że jest zdumiona formą i obszernym wykładem pana starosty, który w nieelegancki  i niegrzeczny, jej zdaniem, sposób poucza radnych w tym temacie.

Nieobecni bez problemu uzyskali informacje 

Dyskusja i pytania opozycji zdawały się nie mieć końca. W końcu radna Agnieszka Roszyk, która nie mogła być na spotkaniu w marcu, oznajmiła, że mimo swej nieobecności  wie wszystko w sprawie szpitala gdyż udała się indywidualnie do Starostwa i zapytała o wszystkie nurtujące ją kwestie, związane z tym przedsięwzięciem.  Nie musiała  więc na sesji zadawać pytań a jednocześnie blokować obrad i marnować cenny czas kolegom radnym, którzy uczestniczyli w spotkaniu 8 marca.

Nie obciążajmy naszych następców

Opozycja nie dawała jednak za wygraną i wnioskując o przekazanie całej kwoty (4,5mln zł) w 2014 roku argumentowała, że obecny burmistrz i Rada nie powinni obarczać swych następców w kadencji (2014 - 2018) tak ogromnym obciążeniem finansowym budżetu. Tak na marginesie, szlachetne, ale jak to się ma w obliczu 14mln zł obligacji, które Tomasz Szrama zaraz po przejęciu  funkcji burmistrza w 2010 r przejął na barki po swoim poprzedniku (Annie Rydzewskiej)? Czyżby wtedy, ówczesna pani burmistrz nie miała takich dylematów? A może po prostu była pewna tego, że nadal będzie piastowała to stanowisko. Czemu więc dziś pozbawia tej pewności obecnego burmistrza?

Wracając jednak do tematu.  Powyższy wniosek radnej Rydzewski został większością głosów, odrzucony przez Radę.  Natomiast projekt uchwały dot. wsparcia finansowego Powiatu z przeznaczeniem na rozbudowę szpitala, został przyjęty 12 głosami ZA. Nieobecny w tym czasie na sali był radny Dreger. Opozycja nie podnosząc ręki ani ZA ani PRZECIW jak również nie wstrzymując się od głosów, także nie wzięła udziały w głosowaniu. W tym miejscu mała refleksja. Radni opozycji, atakując starostę Olejnika, kilkakrotnie podkreślała, że nie są przeciwni szpitalowi. Mimo długotrwałych rozmów i wyjaśnień nie potrafiła jednak podjąć zdecydowanej decyzji w tak ważnej dla szpitala, sprawie. Czyli trochę takie wałęsowskie "Jestem ZA a nawet PRZECIW..."Ostrożność to, czy hipokryzja?

Brygida MałeckaŹródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071