Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Po ukazaniu się pełnych wątpliwości, artykułów, dotyczących m.in. dofinansowana do rozbudowy szpitala i poręczenia kilkumilionowego kredytu na remont i rozbudowę Obornickiego Ośrodka Kultury postanowiliśmy porozmawiać o nich z burmistrzem Obornik, Tomaszem Szramą.

Brygida Małecka- Ryczywół, jako najuboższa w Powiecie gmina, podjęła już decyzję o wsparciu finansowym rozbudowy szpitala. Kiedy taka decyzja zostanie podjęta przez obornicką Radę, zwłaszcza, że na spotkaniu obornickich radnych z Zarządem Powiatu i dyrekcją szpitala, deklarował pan, że uchwała najpóźniej będzie rozpatrywana na sesji kwietniowej?

Burmistrz -Zapewniam, że decyzję w sprawie dofinansowania rozbudowy szpitala radni podejmą już na najbliższej sesji, czyli 27 maja. Termin ten jest uzgodniony ze starostą.

B.M.- Co więc z ankietami Budżetu Obywatelskiego, które mają być nadsyłane do 31 maja, a w których zostało zawarte pytanie, dot. dofinansowania rozbudowy szpitala?

Burmistrz - Uchwała o dofinansowaniu rozbudowy szpitala planowaliśmy podjąć na sesji czerwcowej, stąd termin w ankietach do 31 maja  ale na prośbę starosty radni będą podejmować ją już na najbliższej sesji. Natomiast w kwestii ankiet to te są wyjmowane z urn na bieżąco. Już dziś wiemy, że  druzgocąca  większość ankietowanych opowiada się ZA  dofinansowaniem przez gminę Oborniki rozbudowy tutejszego SP ZOZ-u.  Tuż przed sesją zliczymy ponownie te głosy i jestem pewien, że pozostałe do końca terminu składania , ankiety nie wpłyną na ostateczny wynik głosowania mieszkańców w tej sprawie. Wynik ten na dzień 27 maja będzie przedstawiony  radnym.

B.M.- Na ostatniej sesji, na której pana nie było, rozwinęła się dyskusja na temat poręczenia kilkumilionowego kredytu na remont i rozbudowę OOK. Radna Rydzewska poprosiła o wyjaśnienie sprawy,  opierając się na pana publicznym oświadczeniu, że nie popiera pan remontu starego budynku -  dlaczego w projekcie uchwały, dot. WPF, pojawiło się takie poręczenie? Nikt na sesji nie potrafił tego wyjaśnić a na dodatek jeden z radnych zaprzeczył, jakoby był pan przeciwko tej inwestycji. Prosimy o kilka słów wyjaśnienia.

Burmistrz - Rzeczywiście, jeśli chodzi o OOK, jestem przeciwny remontowi starego budynku. Bardziej optuje za budową nowego ośrodka kultury. Okazuje się jednak że na budowę nowego nie jesteśmy w stanie pozyskać tak korzystnego kredytu, jakim jest Jessica. Kredyty te są przyznawane jedynie na rewitalizację starych obiektów.  Dodam jednak, iż to, że poprzez podjętą uchwałę daliśmy "zielone światło" dyr. Krasickiemu na wystąpienie o ten kredyt nie znaczy, że gmina wejdzie w ten projekt.

B.M.- Czy w związku z tym istnieje szansa by decyzję o tej dużej inwestycji w OOK poddać również konsultacjom społecznym?

Burmistrz - Tak, myślę, że dobrze byłoby aby społeczeństwo wypowiedziało się w tej sprawie.

B.M.- Panie burmistrzu, docierają do nas sygnały, że o ile inwestycja na obornickich Łazienkach, której oficjalne otwarcie planuje się za kilka dni,  jest na pewno niezwykle spektakularnym przedsięwzięciem i jeszcze kilka lat temu nikt nie marzył nawet o przywróceniu temu miejscu dawnej świetności, o tyle mieszkańcy zauważają tam wiele niedociągnięć i niedoróbek choćby w kwestii praktycznego korzystania z Łazienek.

Burmistrz - Tak, wiem o tym i korzystając z okazji, chciałbym wręcz zaapelować do mieszkańców by zgłaszali nam wszelkie uchybienia i braki, jakie tam zauważyli. Chciałbym też wyjaśnić, że uzyskując ze stowarzyszenia "7 Ryb"  maksymalne dofinansowania na rewitalizację Łazienek, mieliśmy niezwykle krótki okres czasu na przygotowanie niezbędnych projektów i całego zakresu robót z tym, związanych. Dodać należy, że pracy w tej kwestii było sporo gdyż musieliśmy wszystko przygotowywać od podstaw. W Urzędzie moi poprzednicy nie zostawili i nie przygotowali żadnej dokumentacji, która ułatwiła by nam to zadanie. Natomiast planujemy, że niedociągnięcia i braki, które zauważyliśmy po zamknięciu I etapu robót i które zgłaszają nam mieszkańcy będą już realizowane  ze środków gminnych.

B.M.- Np. brak zjazdów dla wózków czy rowerów? Czyli ograniczona dostępność dla matek z dziećmi, niepełnosprawnych czy rowerzystów?

Burmistrz- Tak, to poważny brak w tej inwestycji ale wynika on przede wszystkim z niekorzystnego do wykonania takich zjazdów, usytuowania terenu. Cały czas szukamy optymalnego rozwiązania dla tej niedogodności.  Możliwość zrobienia podjazdu widzimy jedynie w miejscu na wysokości szpitala.  Po prawej stronie od tarasu i tej łąki plażowej przy Wełnie. Nie jestem specjalistą od tych spraw ale wspólnie z wydziałem inwestycyjnym szukamy optymalnego rozwiązania tego problemu.

B.M.- Na koniec pytanie z ostatniej chwili. Dziś jeden z pasażerów komunikacji miejskiej zgłosił nam problem jaki zaistniał na targowisku miejskim. Był bardzo zbulwersowany faktem, że nikt nie pilnuje kierowców, którzy źle parkując całkowicie tym samym,  paraliżują ruch i przejezdność ul. Chłopskiej.  Ów rozmówca dość "siarczyście" wspomniał o braku działań zarówno policji jak i Straży Miejskiej.

Burmistrz- Rzeczywiście, w miniony czwartek Straż Miejska nie mogła z powodu obowiązkowych szkoleń i ważnej kontroli NIK-u nadzorować targowiska. Zapewniam jednak, że nie wynikało to z błahych powodów. Dodam, iż uważam, że strażnicy miejscy, których skład osobowy jest naprawdę nie duży, prawidłowo wykonują swoją prace i zlecone im zadania. W sprawie działań policji nie chciałbym się wypowiadać gdyż nie podlega ona działaniu Urzędu, którym kieruje. Wspomnę jednak o tym, że od dłuższego czasu wpływają do mnie skargi na nałożone przez policję mandaty np. przy przedszkolu czy przy Urzędzie Miejskim. Mieszkańcy, mimo, że nie mam w na te kwestie żadnego wpływu, przychodzą do mnie, gdyż uzyskali od policji informację, że to na moje polecenie odbywają się te nasilone kontrole. W tym miejscu chciałbym publicznie zaprzeczyć jakobym kiedykolwiek takie polecenie wydawał, czy zamierzał wydać.

B.M.- Dziękuję za rozmowę.

z burmistrzem Tomaszem Szramą rozmawiała Brygida MałeckaŹródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+1 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Rafał
Data: 22.05.2013 20:30:39

Artykuł zaczyna się od słów cyt: Ryczywół, jaj najuboższa w Powiecie gmina"
O jakich jajach pisze redachtorka z ukończona podobno podstawówką? Większość artykułów roi się od byków, ale ten bije rekordy.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071