Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Z dziennikarskiego punktu widzenia trudno jednoznacznie ocenić zaistniałą sytuację jednak z punktu widzenia mieszkańca naszego regionu i jednocześnie potencjalnego pacjenta cieszyć może nas to, że w końcu coś mocno drgnęło w kwestii przyszłości najważniejszej w powiecie placówki, którą z pewnością jest szpital.

Radni z Ryczywołu dali dobry przykład

Trochę zadziwiającym jest jednak fakt że owo pozytywne drgnięcie zaistniało dzięki racjonalności i zdroworozsądkowości najmniejszego, najuboższego i najbardziej oddalonego od szpitala samorządu czyli gminy Ryczywół. To właśnie tam w ubiegłym tygodniu radni wraz z wójtem Gackiem podjęli jednogłośną  decyzję o dofinansowaniu rozbudowy szpitala przez co,  ratowaniu go przed prawdopodobną likwidacją. Tym samym, ryczywolski samorząd zawstydził dwie inne, większe i bogatsze gminy, wchodzące w skład Powiatu Obornickiego, bo tylko tam władze i radni potrafili ponad podziałami partyjnymi i zbliżającymi się wyborami samorządowymi, zadziałać na rzecz wszystkich mieszkańców. Brawo!!!

Rogoźno się opiera ale negocjacje trwają

Czas na podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie dofinansowania przez gminy rozbudowy szpitala nieuchronnie mija. Od początku problemy z partycypacją w kosztach tej inwestycji miał burmistrz Janus, który twierdził, że ma ograniczony budżet i ważniejsze zadania do zrobienia na terenie gm. Rogoźno. Decyzja burmistrza nie jest jednak ostateczna a  rozmowy i pertraktacje w tej sprawie nadal trwają, zwłaszcza, że samorząd rogoziński wspierając rozbudowę szpitala może zyskać cenny dla miasta, budynek po Agrobiznesie.  O ile w przypadku Rogoźna można było się spodziewać, że ostateczna decyzja o dofinansowaniu może przedłużać się w czasie i być podjęta w ostatniej chwili o tyle w przypadku Obornik przewlekłość i opieszałość w tej kwestii może mocno dziwić.

 

Powodów tego jest wiele,  jak choćby kilka faktów i statystyk - szpital znajduje się w Obornikach; lwią część pacjentów szpitala stanowią oborniczanie, samorząd obornicki w porównaniu z Rogoźnem i Ryczywołem jest samorządem zamożnym, wszyscy zainteresowani (radni i władze) mają ułatwiony dostęp do informacji, związanej z planami i alternatywą SP ZOZ-u;(wgląd w dokumentację planowanej inwestycji) i wiele innych, które powinny zadecydować o podjęciu przez obornicką Radę Miejską, szybkiej decyzji. Tymczasem, mimo malutkiego budżetu i ogromnych potrzeb, to Ryczywół wykazał  dynamikę i racjonalność w kwestii tej istotnej dla społeczeństwa, sprawy. W tym miejscu należy przytoczyć kuluary działania obornickich radnych. Być może to wyjaśni mieszkańcom dlaczego w Obornikach nie podjęto jeszcze tak kluczowej decyzji.

Jesteśmy "za" ale mamy swoje "widzi mi się"

Już na początku marca obornicka Rada Miejska na spotkaniu ze Starostą i dyrektorem szpitala, poznała szczegółowy plan i wszystkie warianty związane z koniecznością rozbudowy SP ZOZ-u.  Dodać należy , że szczegółowe założenia i  plany, były dostępne u starosty i sekretarza powiatu znacznie wcześniej. Znakomita prezentacja placówki oraz obszerne wyjaśnienia zarówno starosty Olejnika, dyr. Ludzkowskiej jak i sekretarza powiatu, pana Piotra Sitka na marcowym spotkaniu  spowodowały, iż wielu obecnych tam radnych gminnych  nie miało żadnych wątpliwości co do konieczności wsparcia tego zadania. Wszelkie pytania, które padły podczas tego spotkania zostały obszernie wyjaśnione  Również burmistrz Szrama zaakceptował  przytoczone argumenty i zadeklarował, że projekt uchwały  o dofinansowaniu szpitala przez gm. Oborniki będzie wprowadzony na sesji w kwietniu choć  decyzja obornickiej Rady Miejskiej mogłaby zapaść już podczas marcowego posiedzenia.  Mimo publicznie złożonej obietnicy przez burmistrza, w ostatnim czasie zaczęły pojawiać się niejednoznaczne dla sprawy, zjawiska. Nagle niektórzy oborniccy radni zaczęli mieć wątpliwości co do konieczności rozbudowy szpitala i dofinansowana  w wysokości 4,5mln zł... A że to przecież nie jest zadanie gminy... a że wsparcie rozbudowy szpitala zablokuje inne inwestycje gminne, a że nie ma potrzeby aż tak wielkiej rozbudowy...by w końcu w swej powierzchowności i braku gruntownej i szczegółowej wiedzy w temacie proponować inne, tańsze rozwiązania.

O co chodzi obornickim radnym? - głupota czy wyrafinowanie?

Niestety obnażyło to laicyzm tych wątpiących  w słuszność i konieczność  rozbudowy szpitala radnych gminnych.. Okazało się bowiem, że zaczęli on proponować staroście rozwiązania, które ten już dawno szczegółowo przeanalizował i odrzucił - jako niekorzystne dla szpitala i mieszkańców. Nie będziemy wnikać w szczegóły działania owych radnych, bo są one miejscami niesmaczne by nie powiedzieć, głupie i niepotrzebnie odwlekane w czasie - co potwierdza fakt, iż mimo obietnic burmistrza Rada Miejska w Obornikach nie wprowadziła i nie podjęła na kwietniowej sesji, niezbędnej  w powyższej sprawie, uchwały. Ważniejszym i pilniejszym  w kwietniu np. okazało się np. poręczenia kilkumilionowej pożyczki dla dyr. Krasickiego na rozbudowę i remont Obornickiego Ośrodka Kultury (o tym w innym artykule).  Wątpliwości budzi również to, że w ankiecie konsultacyjnej, dot. budżetu obywatelskiego jednym z pytań, zadanych ankietowanym jest - czy popierają dofinansowanie przez  gminę Oborniki, na rozbudowę szpitala? Pierwszy etap składania ankiety kończy się 31 maja a więc już po sesji majowej. Rodzi się więc pytania - Czy Rada Miejska w Obornikach w ogóle zamierza w maju podjąć tę ważną dla przyszłości szpitala, decyzję? Czy radni, przynajmniej Ci, którzy poniekąd blokują podjęcie tej uchwały zrozumieją w końcu, jak ważną dla mieszkańców, instytucją jest szpital i to, że warto dla dobra ogółu, ponad podziałami zainwestować w powyższe  przedsięwzięcie? Czy przestaną publicznie uprawiać  hipokryzję i deklarować, że są "za" a jednocześnie przeciągać w czasie i podważać słuszność tej inwestycji? Ostatecznie wierzymy, że w tej kwestii przeważy zdrowy rozsądek i oporni radni z Obornik wezmą przykład z kolegów z ryczywolskiego samorządu?

Brygida MałeckaŹródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: -1 (+1 , -2)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

obserwator
Data: 18.05.2013 23:42:34

Moze by wreszcie Brygidka przestala wypisywac dyrdymaly na pozionie rownym tylko sobie. Brygidka zapomina,ze kazdy radny przed podjeciem decyzji jest zobowiazany do wysluchania opini jego wyborcow.Wyborcy w Obornikach maja swoje zdanie na temat tego szpitala i wielokroc wypowiadaja sie.Alez Brygidka nie miala czasu uczyc sie i podstaw przestrzegania zasad odpowiedzialnosci jak i ekonomi nie zna ,no bo skadze.No ale jak za uzdrawianie szpitala zabrali sie ludzie,ktorzy z lecznictwem nie maja nic wspolnego ,to nawet najglupsza decyzja bedzie dla nich dobra.Tworcy teorii wlasnego stolka orlami nie sa,a chcieliby !


vox
Data: 19.05.2013 08:59:11

Te wypociny napisala kolezanka Ludzkowskiej ,wiec wszystko jasne.Poniewaz Ludzkowska rozumu chamstwem nie przeskoczy wiec kazda tuba jest dla niej dobra.W tym miescie ta Pani jest juz skonczona a jakiekolwiek poparcie dla niej sie juz wyczerpalo wiec chce jeszcze zrobic skok na miejska kase.I wot szlaban.I tu jest pelna poprawnosc.Braku umiejetnosci w zarzadzaniu nie da sie zastapic trwonieniem spolecznych pieniedzy.Na to przyzwolenia nie bedzie.Jak ktos wyliczyl,na ta jednostke poszlo juz 25 ml zl Prosze zrobic dokladny przedmiotowy wykaz wplywu tych pieniedzy na poprawe jakosci leczonych pacjentow.I o tym moja mila Pani pojecia juz nie ma.Ale jak sie ma takie kwalifikacje i takiego doradce to nie ma sie czego dziwic.Wszelkie maxymy ekonomii i logiki mowia,ze rozumu tupetem i chamstwem sie nie przeskoczy.Dla Pani byl szlaban w Urzedzie skarbowym i bedzie szlaban w szpitalu.Tego oczekuja oborniczanie.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071