Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

W miniony piątek, 8 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu ze starostą A. Olejnikiem na czele, przedstawicieli obornickiego SP ZOZ, których reprezentowała dyr. Małgorzata Ludzkowska, pracowników starostwa w osobach sekretarza Piotra Sitka i skarbnika Joanny Koniecznej z radnymi Rady Miejskiej oraz burmistrzem Obornik, Tomaszem Szramą. 

Spotkanie w sprawie rozbudowy obornickiego SP ZOZ

Dyskusja dotyczyła rozbudowy tutejszego szpitala.

Od 1998r, czyli od momentu, kiedy Powiat Obornicki stał się organem prowadzącym obornickiego szpitala w jego rozbudowę, remonty, modernizację i zakup sprzętu zainwestowano w sumie ponad 23 mln. zł z czego Powiat wyegzekwował 13mln 883tys. 631zł (emisja obligacji i pożyczki), samorządy gminne i wojewoda - 1mln 770tys. zł  oraz szpital ok. 6mln zł (pożyczki i środki własne, darowizny i sponsoring).  Dodajmy, że pula przekazana przez samorządy gminne i wojewodę rozkłada się następująco: gm. Oborniki - 834 451zł, gm. Rogoźno - 391 779zł, gm. Ryczywół 109 093zł, Wojewoda - 435 482zł.

Środki te przeznaczono na rozbudowę i wyposarzenie m.in.  bloku operacyjnego, centralnej sterylizatorni, łącznika, izby przyjęć, OIOM-u, kaplicy, pracowni rentgenowskiej, tomografii komputerowej, oddz. ortopedycznego, pracowni i poradni endoskopowej oraz zespołu poradni w budynku administracyjnym jak również  termomodernizacja szpitala z kompleksową wymianą okien i montażem ogniw  fotowoltaicznych (tzw. solariów)dzięki którym pozyskuje się tanie ciepło.

Choć kwota zainwestowana w szpital jest znaczna i nakład pracy ogromny,  dzięki czemu gołym okiem widzimy pozytywne zmiany w naszym szpitalu okazuje się, że placówka zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, wymaga kolejnych nakładów finansowych, związanych z rozbudową szpitala  a konkretnie, z dostosowaniem czterech najważniejszych oddziałów do ministerialnych wytycznych. W przeciwnym razie we wrześniu 2016r, usługi szpitala nie zostaną zakontraktowane przez NFZ, a co za tym idzie, szpital może zostać zlikwidowany. W tym miejscu należy zaznaczyć, że SP ZOZ w Obornikach  tylko w 2012 roku hospitalizował 6559 osób, z czego 80 na OIOM-ie, 1853 na chirurgii, 472 na oddz. dziecięcym, 1212 na oddz. ginekologiczno - położniczym, 444 na oddz. noworodkowym, 642 na ortopedii i 1834 na oddz. wewnętrznym.  Z przychodni przyszpitalnych skorzystało ponad 41 100osób. Czyż dane te nie potwierdzają faktu, że szpital w Obornikach jest najważniejszą instytucją, służącą mieszkańcom naszego powiatu? Czy można, w związku z powyższymi danymi dopuścić do jego likwidacji?

Wstępnie wyliczono, że na rozbudowę szpitala potrzeba ok. 7mln zł.  Utrzymanie i kierowanie szpitala  leży w gestii Powiatu, który na dziś nie dysponuje wymaganą gotówką. W związku z tym, Zarząd zwrócił się do obornickich samorządów gminnych z prośbo o partycypowanie w kosztach tej koniecznej dla utrzymania szpitala, inwestycji.  Dodać należy, że  na brak określony środków w  Powiecie wpływa wiele czynników w tym m.in. niski budżet roczny (ok. 42mln zł), zadłużenie Powiatu w wysokości 12mln 840tys. zł, które wynika głównie z inwestycji w szpitalu, brak możliwości zarobkowych i inne. Choć zadłużenie to nie jest wysokie nowa ustawa o finansach publicznych z 2009 roku uniemożliwiła powiatowi dalsze zaciąganie pożyczek czy emisję kolejnych obligacji.

Jeszcze kilka słów na temat wymogów Ministra Zdrowia. Paradoksalnie okazuje się że oddziały napędowe ("żywieniowe"), z których korzysta najwięcej pacjentów tj. chirurgia, wewnętrzny, ginekologiczno - położniczy jak również dziecięcy nie spełniają wymaganych warunków. Dobudowany, dwukondygnacyjny budynek w programie funkcjonalno - użytkowym, który powiat zlecił przygotować ma być przeznaczony na trzy z powyższych oddziałów. Oddział ginekologiczno - położniczy zostanie natomiast powiększony (o powierzchnię po oddz. dziecięcym) i zmodernizowany. W miejscu, gdzie dziś prosperuje chirurgia ma powstać laboratorium i inne niezbędne gabinety. Wstępnie planuje się również w miejscu obecnego oddz. wewnętrznego uruchomić oddział dla długotrwale chorych (ZOL lub hospicjum).  Koszt dostosowania oddziałów będzie wymagał kolejnych nakładów w kwocie ok. 2 mln zł, ale tę kwestię Powiat planuje realizować we własnym zakresie. Na dziś najważniejsze jest zabezpieczenie wspomnianych 7 mln zł na rozbudowę szpitala, by w 2016 roku spełniał on wytyczne Ministra i nie został zlikwidowany. Zarząd Powiatu zaproponował gminom następujący podział powyższego kosztu, który ma być zabezpieczony w budżetach samorządów na lata 2014 i 2015r: Gmina Oborniki - 4mln 500tys. zł, gmina Rogoźno  - 1mln 800tys. zł, gmina Ryczywół - 500 000zł. Na dziś wiemy też, że deklarację pomocy złożyła gmina Ryczywół. Gmina Rogoźno nie deklaruje żadnej pomocy ale rozmowy i negocjacje w tej sprawie nadal trwają, gdyż społeczeństwo rogozińskie oraz część  tamtejszych radnych uważają, że taka pomoc w rozbudowie szpitala jest konieczna.  Piątkowe spotkanie z obornickimi radnymi miało na celu m.in. przekonać ich do słuszności tego przedsięwzięcia a w rezultacie do zadeklarowania pomocy finansowej w niezbędnej rozbudowie szpitala. Dodajmy, że w Powiecie trwają  intensywne przygotowania, związane z tym przedsięwzięciem.   Jest już gotowy Program Funkcjonalno - Użytkowy. Jeśli Powiatowi uda się przekonać samorządy gminne do zabezpieczenia w WPF sugerowanych kwot partycypacyjnych to przetarg na rozbudowę szpitala może być już ogłoszony w czerwcu br.

O niezwykle konstruktywnej i rzeczowej dyskusji na tym spotkaniu napiszemy w następnym numerze. Dziś możemy jedynie zapewnić, że propozycja powiatu została przyjęta z dużym zrozumieniem i wstępną akceptacją.

Brygida Małecka

  Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: -3 (+1 , -4)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Pikos7
Data: 21.03.2013 09:52:10

Dla Pani Redaktor wypada tu przytoczyć stary dowcip:

Mówi brunetka do blondynki:
- Słuchaj, fama głosi, że używasz słów, których nie znasz...
Na to blondynka:
- Powiedz famie, że jest głupia i vice versa..."

Od kogo ten Powiat, Samorządy i inni "wyegzekwowali" te pieniądze?
A z "solariów" nie pozyskuje się taniego ciepła... Raczej w drugą stronę - te lampy do opalania pożerają dość dużo energii...

Po przeczytaniu o "wyposaRZeniu" dałem już sobie spokój - tego nie da się czytać!
Pewnie dalej jest więcej takich kwiatków ale to już dla bardziej wytrwałych czytelników - ja przenoszę się na inny portal.

"Sókcesuf rzycze"...


ekonomia
Data: 21.03.2013 10:39:56

Gdzie informacja o ile wzrosnę koszty utrzymania szpitala po rozbudowie? Niech się martwią następcy? Starosta pierś do orderu, a w gminach marazm, bo na swoje zadania nie będą miały pieniędzy! Znowu propaganda sukcesu, a miało już się to skończyć wraz z komuną. Ja nie kupuję mercedesa, bo nie stać mnie na jego utrzymanie i niech podobną myśl przyjmą powiatowi. Do tego cudownego szpitala będą docierać jedynie mieszkańcy miasta, bo inni nie dojadą zniszczonymi drogami (ani powiatowymi ani gminnymi).


obserwaror
Data: 28.03.2013 08:36:51

Powiat jest i tak na pozycji straconej.Od tej inwestycji pieniedzy w obornikach nie przybedzie a szpitale mamy w Poznaniu.Ta inwestycja to poroniony pomysl.Kto tu ma myslec-Sitek?Ha ha ha


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071