Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Na ostatniej sesji reprezentant sieci handlowej Kaufland oraz właściciel gruntu w okolicach ul. Lipowej (między Lidlem i małym dworcem) przedstawili radnym alternatywę  budowy kolejnego dużego punktu handlowego. 

Kto straci a kto zyska na budowie Kauflanda

Propozycja ta spotkała się z dużą negacją radnych opozycji, choć zaproponowane rozwiązania mają swoje pozytywne strony....

Teren ten jest przeznaczony pod działalność usługowo - produkcyjną. W związku z powyższym zainteresowane strony będą występować do gminy o zmianę zagospodarowania miejscowego z rozszerzeniem działalności o handel.  - Nim wystąpimy oficjalnie z takim wnioskiem chcieliśmy Państwu przedstawić naszą koncepcję- tłumaczył przedstawiciel sieci Kaufland - Proponujemy budowę PARKU HANDLOWEGO, z założeniem, że oprócz punktu Kauflanda, będą tam działali operatorzy innych, znanych sieci handlowych spoza branży spożywczej.

Choć prezentacja wraz z hipotetycznym obrazem wizyjnym przedstawiała się bardzo ładnie, radni opozycji z dużą negacją tematu pytali - DLACZEGO HANDEL a nie zgodnie z przeznaczeniem terenu, zakład produkcyjny? - Oborniki będą jednym wielkim centrum handlowym, gdzie mają mieszkańcy zarobić na zakupy skoro bezrobocie jest tak duże? - Czy to nie zaszkodzi naszemu małemu handlowi? - Czy z tego powodu nie zamkną się kolejne sklepy w Obornikach? Dlaczego kolejny handel spożywczy? - A dlaczego nie kino, hotel czy kawiarnia? - My nie wyrazimy swojej zgody ani akceptacji - skandowali opozycjoniści.

W odpowiedzi usłyszeli: - Nasza propozycja jest uzupełnieniem strefy handlowej, którą dziś już tworzą trzy duże sieci - LIDL, BIEDRONKA i INTER MARCHE. Obawiam się, że ze względu m.in. na bliskość zabudowań mieszkalnych uruchomienie produkcji w tym miejscu spotka się z wieloma utrudnieniami, zwłaszcza w przedziale uzgodnień środowiskowych. Dwa lata badaliśmy teren Obornik pod względem ew. lokalizacji dla naszej sieci i to miejsce wydaje się być pod każdym względem odpowiednie. Dziś teren ten w obecnej formie jest brzydki i chaotyczny a raczej nieprędko pojawi się tu inwestor, chcący uruchomić działalność produkcyjną. Nie sądzę też aby budowa Kauflandu w tej lokalizacji zagroziła w dużej mierze drobnemu handlowi w Obornikach. W kwestii branży klient i  rynek dyktuję to, że motorem handlu jest branża spożywcza. Natomiast o inwestycjach w przedziale budowy kawiarni, restauracji czy kina decyduje rachunek ekonomiczny i nie wykluczone jest, że w sprzyjających warunkach inwestor, którego reprezentuje, poszerzy działalności o kolejne inne niż handlowe, punkty. Oczywistym wydawać powinien się fakt, że właściciel chce swobodnie dysponować swoim gruntem w zakresie dozwolonym dlatego uważam, że wniosek o zmianę planu miejscowego jest zasadny.

Argumenty przedstawione na sesji wydają się być rozsądnie i jasne. Skoro w jednym miejscu działają już trzy duże markety dlaczego by nie skonkretyzować tej strony miasta w część handlową. Wg przedstawiciela Kauflandu, inwestycja ta zakłada na wstępie ok. 40 miejsc pracy. Z tytułu działalności gmina otrzymywałaby kolejne wpływy finansowe w postaci podatku a i miejsce (dziś szare i nijakie) zyskałoby na swej estetyce. W Obornikach funkcjonuje sporo dużych marketów (LidL, Inter Marche, Netto, Polo, Piotr i Paweł i trzy Biedronki). O tym czy będzie jeszcze Kaufland? - przekonamy się z pewnością w najbliższej w przyszłości.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+4 , -3)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Antyłoś
Data: 24.02.2013 18:59:52

Gnidy sprzedają ten kraj za bezcen, a mały handel na garnuszek MOP-su co?


asta
Data: 25.02.2013 09:57:52

Zgadzam się z opiniami opozycji.Za wszelką cenę należy uruchamiać w Obornikach zakłady produkcyjne a nie kolejne centra handlowe albo markety.Brak pracy szczególnie dla kobiet, jest tym co powinno szczególnie martwić wladze miasta.A te 40 miejsc w Kauflandzie-żenada.Niech to juz lepiej zostanie nieużytkiem.Mieszkam w Obornikach i z niepokojem obserwuję zamykanie sie kolejnych sklepów i otwieranie marketów.Niedługo zostaną w naszym mieście tylko markety, banki i lumpeksy.A ja nie chcę żyć w takim mieście.


młoda
Data: 03.03.2013 18:24:54

Jeśli ktoś chce inwestować np w handel to jego sprawa i ryzyko. Powsanie centrum z Kauflandem to lepszy pomysł jak inne i te 40 miejsc pracy. Jeśli ktoś chce inwestować to należy mu pomagać a nie przeszkadzać a tz opozycja ma pomysły na miejsca pracy i ich lokalizację to bardzo dbrze proszę je realizować!!! a administracja niech zapomni że jest władzą! pamaięta funkcji slużebnej w stosunku do obywateli.


oborniczanin
Data: 20.04.2013 22:34:27

KAUFLAND POWINIEN BYC LUDZIE WIECEJ MARKETOW MNIEJSZE CENY MYSLICIE ZE NIKT TAM NIE BEDZIE KUPOWAL ????


ewa
Data: 22.04.2013 19:19:20

jestem stanowczo za tym by byl Kaufland !!!!!!!!!!!!


michal
Data: 22.04.2013 19:30:16

Opozycjo jesteście śmieszni po prostu śmieszni ze liczycie ze powstana tam zaklady produkcyjne hahahaaha
cieszmy sie ze takie marki jak LIDL POLO MARKET NETTO INTERMARCHE BIEDRONKI daja ludziom prace mozliwosc kupienia tanszych produktow itd Jak by wygladalo to miasto gdyby nie bylo marketow bo bylych zakladach ktore by pewnie odstraszaly swym widokiem.Oczywiscie jestem za Kauflandem Tesco Auchan i innymi tego typu sklepami.!!!! NIKT WAM NIE KAZE ROBIC TAM ZAKUPOW !!!!!!!


zigzag
Data: 10.05.2013 13:00:24

rodzimy drobny handel juz PADŁ!!! prace mamy w Poznaniu bo tu miejsc pracy nie ma a jak sa to pracodawca, bidak nie zatrudnia na umowe o prace tylko na zlecenie. udaje WIELKIEGO a słoma z papci wystaje. Albo wcale nie płaci bo ma pełno długów i jelenia szuka. Najgorsze że taki rodzimy pracodawca pójdzie do urzędu Pracy zgłasza zapotrzebowanie a Urząd tam kieruje i nie wie na co naraża takiego pracownika. pensji nie dostaje, BHP -zapomnij, umowa jaka kolwiek odwlekana. Wykorzysta takiego Jelenia i znów pójdzie do urzędu Pracy po nowego jak tamten odejdzie. Może juz lepiej te 40 miejsc pracy od dużego pracodawcy?


Drobny Przedsiębiorca
Data: 28.05.2013 14:32:24

do Pana zigzag, skoro Pan tak krytycznym okiem i ciętym językiem wypowiada się na temat lokalnych pracodawców, to z całego serca życzę aby sam Pan założył działalność gospodarczą i zobaczył jaki to chleb, gdy przyjdzie zapłacić wszystkie haracze to z tej perspektywy czy też tak będzie Pan wszystkich oceniał, to rządzący doprowadzili do takiej sytuacji a popieranie takich decyzji jak budowanie kolejnego molocha tylko ich utwierdza w słuszności swego postępowania, ludzie obudźcie się a nie dajcie się ponieść taniemu populizmowi, o jakich podatkach ci reprezentanci niemieckiego najeźdźcy mówią chyba tych które oddają Angeli na dalszą budowę potęgi Niemiec w Europie


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071