Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

O ile placówki szpitalne kojarzą się z bólem i chorobą to jednak w obornickim szpitalu jest oddział, na którym pacjenci i ich rodziny przeżywają często nieopisywalną radość.  

Mowa oczywiście o położnictwie - gdzie rodzi się nowe życie

Za pośrednictwem naszej gazety, która publikuje zdjęcia niemal wszystkich, nowonarodzonych maluszków w obornickim szpitalu, nasi Czytelnicy wespół ze "świeżo upieczonymi" rodzicami na bieżąco mogą przeżywać radość CUDU NARODZIN. Wspaniała współpraca z personelem oddziału ginekologiczno - położniczego obliguje nas więc do corocznego podsumowania ich pracy, co właśnie czynimy.

Na oddziale ginekologiczno - położniczym znajduje się 27 łóżek w tym 11 w części ginekologicznej, 14 w części położniczej i dwa na sali porodowej. Przebywającymi tam pacjentkami,  opiekuje się poęciu lekarzy, dziesięć położnych i dwie pielęgniarki.

W 2012 roku na odział przyjęto ogółem 1218 pacjentek.  W tym czasie urodziło się 446 dzieci, w tym 2 ciąże bliźniacze. Wśród noworodków odnotowano 212 dzieci z rodzin mieszkających na wsi i 234 z rodzin, mieszkających w mieście. Interesującym jest fakt, że w minionym roku, w odróżnieniu od poprzednich lat,  urodziło się więcej chłopców - 235, niż dziewczynek - 211.  Wykonano 139 cesarskich cięć co stanowi 31% wszystkich porodów na oddziale. Do powyższych statystyk warto dodać, że zaledwie 16 dzieci przyszło na świat z wagą urodzeniową poniżej 2500g, 364 z nich ważyło między 2500g a 3990g i aż 66 dzieci przekroczyło wagę 4000g.

Na oddziale ginekologiczno położniczym wykonano 386 zabiegów diagnostyczno - leczniczych co stanowi średnio, więcej niż jeden zabieg dziennie. Należy również wspomnieć, że w obornickim szpitalu funkcjonuje gabinet ginekologiczny ale o ilości przyjętych w nim pacjentek poinformujemy przy podsumowaniu pracy poradni specjalistycznych.  

Mimo ogólnie trudnej sytuacji w polskiej służbie zdrowia, personel oddziału oraz dyrekcja szpitala cały czas zabiegają o udoskonalanie i doposażanie ginekologii i położnictwa w nowoczesny sprzęt i aparaturę. W 2012 roku udało się, dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego oraz działaniu radnego powiatowego zainstalować tam system klimatyzacyjny na salach - porodowej i zabiegowej, co znacznie poprawiło warunki leczenia i porodów, przebywających tam pacjentek. W ubiegłym roku na potrzeby oddziału udało się też zakupić pulsoksymetr - aparat do monitorowania czynności życiowych; oraz KTG - urządzenie służące do monitorowania czynności serca, płuc i skurczów macicy.

Ginekologia i położnictwo obornickiego szpitala nie jest idealnie wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę, oddziałem ale z pewnością pracuje na nim doświadczony, profesjonalny i zaangażowany w swoją pracę, personel z powołania. Dzięki temu panuje tam wspaniała i ciepła atmosfera, która jest nieodzownym czynnikiem nie tylko dla przyszłych mam i ich pociech ale również dla pacjentek, obarczonych chorobą kobiecą.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+1 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071