Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Podczas poświątecznej sesji Rady Miejskiej w punkcie - wolne głosy - mieszkaniec Poznania, którego rodzice mieszkają w Obornikach, zwrócił się z zapytaniem do burmistrza Szramy  

Doszły mnie słuchy, że ze względu na zły stan konstrukcji duży most na Warcie (trasa 11) ma być zamknięty już w lutym.

Poznaniak zapytany o konkretne źródło tych "rewelacji" oświadczył, że wyczytał je w internecie. Rzeczywiście, jedna z lokalnych gazet, słynąca z niepotwierdzonych sensacji na swych łamach  i na swej stronie internetowej napisała, że most zgodnie z ekspertyzą, ma być zamknięty w wymienionym terminie.  O ile obornicki czytelnik wie już, że informacje publikowane przez dziennikarzy tej gazety trzeba "dzielić  przez 16" zwłaszcza jak zawarte są w nim sformułowania - Wg nieoficjalnej informacji... jakiś urzędnicze uzgodnienia....nikt oficjalnie nie zaprzecza ani nie potwierdza....zdają się konstruować "dupochrony"....powiedział nam pragnący zachować anonimowość, pracownik Zarządu Dróg Krajowych...nasza redakcja dotarła do informacji...zarząd krajowy w Chodzieży nie potwierdza rewelacji....itp. - które znajdziemy artykule, informującym  o zamknięciu mostu, o tyle ludzi, którzy nie znają  "sensacyjno - kabaretowo - kłamliwego" charakteru tej gazety informacja taka mogła zaniepokoić.  Potwierdzają to dwa telefony do naszej redakcji, w których również pytano nas - czy most będzie zamknięty w lutym br. czy nie?

Artykuł ten, prawdopodobnie w swym meritum,  miał wskazać, że winnym sytuacji na opisywanym powyżej moście, za który w całości i pod każdym względem  odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jest nie kto inny - jak burmistrz Tomasz Szrama. (niedługo przeczytamy, że za wojnę w Afganistanie czy głód Afryce również  odpowiada obornicki burmistrz... i będą tacy, którzy w to uwierzą).

O złym stanie dużego mostu na Warcie oborniczanie dowiedzieli się już w 2009 roku podczas piaskowania jego konstrukcji ale wszelkie decyzje w tej sprawie podejmuje GDDKiA a  w zakresie działań tutejszych samorządowców leży jedynie przypominanie urzędnikom ze szczebla wojewódzkiego i krajowego, że należy szukać rozwiązań w tej sprawie, co też skrupulatnie czynią.

Jeszcze w grudniu 2012 roku odbyło się spotkanie burmistrza Szramy w przedstawicielami Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych  i Autostrad. W rozmowach udział brał również starosta Adam Olejnik.  Głównym tematem spotkania było omówienie przygotowań GDDKiA, zwłaszcza tych, dotyczących ustalenia miejsca lokalizacji mostu tymczasowego, który miałby  być postawiony na okres remontu mostu na Warcie w Obornikach.  W tym dniu przeprowadzono więc wizję lokalną, podczas której wstępnie wskazano dwa ciągi hipotetycznej lokalizacji mostu tymczasowego  - przed wiaduktem kolejowym na ul. Gołaszyńskiej lub na wysokości Słonaw .

W kwestię remontu mostu  w Obornikach mocno zaangażował się poseł Jakub Rutnicki, który uczestniczył w grudniowych rozmowach burmistrza Szramy i starosty Olejnika z Markiem Napierałą. Dyrektorem GDDKiA w Poznaniu.  Na spotkaniu tym dyr. Napierała poinformował swych rozmówców, że jest obecnie na etapie składania wniosku do Ministra Transportu o wpisanie w WPF Ministerstwa, remontu mostu na trasie 11 w Obornikach.  Informacja ta w całości potwierdza oświadczenie burmistrza Szramy na ostatniej sesji, który nie tylko nie potwierdził "rewelacji", opisanych na łamach prasy i w internecie ale również zapewnił , że  most NA PEWNO NIE ZOSTANIE ZAMKNIĘTY W LUTYM BR.,  JAK RÓWNIEŻ PRZEZ NAJBLIŻSZE 2 LATA. Ponadto logika i zdrowy rozsądek nie pozwalają uwierzyć, że odpowiedzialne za tak ważną i jedyną drogę przejazdową z Polski południowo - zachodniej na wybrzeże zachodnie, urzędy (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) dopuści do jej zamknięcia. Warto dodać, że na dziś całkowicie wyklucza się wariant zamknięcia ww. mostu w Obornikach  przed uruchomieniem mostu tymczasowego.  Rozważana również  opcja wprowadzenia ruchu wahadłowego jest wątpliwa, gdyż  takie rozwiązanie może  grozić gigantycznym zakorkowaniem "jedenastki". 

 

Propagandowa informacja już wywołała spore zamieszanie, zaniepokojenie  i zamęt. Na szczęścia , udało się ją na sesji szybko wyjaśnić.  Jak widać niepotwierdzone i niesprawdzone "rewelacje"  mogą w swej konsekwencji zrobić wiele szkody.   Warto więc czasami potwierdzić lub zaprzeczyć  fakty tak mało poważnych doniesień w bardziej wiarygodnych źródłach.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071