Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

O tym, że z dniem 1 lipca 2013 roku zmienią się przepisy o odbiorze i zagospodarowaniu śmieci, wiedziały wszystkie samorządy od kilku lat. 

Już w 2008 roku władze Obornik zdecydowały, że nasza gmina ma przynależeć do Poznańskiego Związku Śmieciowego. Zastanawiam się, czy poprzednia ekipa rządząca myślała, że Związek rozwiąże za nią wszystkie nasze problemy śmieciowe. Mimo, iż w Uścikówcu mamy spory areał do zagospodarowania, nie podjęto żadnych działań, by budować jakąkolwiek instalację śmieciową, np. nowe komory na wysypisku do składowania odpadów lub kompostownię. W końcu kadencji, jedyne działania ówczesnych władz ograniczyły się do podniesienia rzędnych wysokości składowania odpadów w czynnych dotychczas komorach. Te działania zapewniły możliwość składowania odpadów do końca bieżącego roku. Po to, by jakakolwiek instalacja śmieciowa powstała należało podjąć działania przed 2009 rokiem. Dzisiaj gmina Oborniki, wszystkie swoje śmieci musi wywieźć poza swój obręb. W segregowaniu śmieci w ostatnich latach poczyniono skromny postęp. Czy to wystarczy, by dzisiaj naszą gminę uznać za segregującą śmieci w stopniu dostatecznym? Na to pytanie trudno mi odpowiedzieć. Od tego czy śmieci będą segregowane, czy też nie, zależy wysokość opłat za ich wywóz.

Z informacji jakie do nas docierają wynika, iż w Poznańskim Związku Śmieciowym rozważa się przyjęcie następujących stawek; 15 zł od osoby za śmieci segregowane oraz 20 zł za śmieci niesegregowane w skali miesiąca. Jeżeli zapowiedzi się spełnią, to czeka nas szokujący wzrost cen za wywóz śmieci i nie jest on zależny od gminy, zwłaszcza gminy pozbawionej jakichkolwiek instalacji śmieciowych. Czteroosobowej rodzinie przyszłoby zapłacić miesięcznie 60 zł za śmieci segregowane, a 80 zł za śmieci niesegregowane. Jeżeli dana gmina nie będzie w stanie wykonać poziomu segregacji śmieci jakie nakładają na nią przepisy lub gospodarka śmieciowa będzie odbiegała od nich, to wówczas narażona jest na wysokie kary. Co z tymi, którzy nie zapłacą podatku śmieciowego? Będą ścigani jak dłużnicy, a przejściowo będzie musiała ich dług pokryć gmina. To kolejne zagrożenie dla gminnego budżetu.

Czy dobrze, że gmina Oborniki wstąpiła do Poznańskiego Związku Śmieciowego? Patrząc na proponowane stawki, zdecydowanie nie. Mam jednak nadzieję, że w obliczu protestów, stawki te ulegną zmianie. Rząd zapowiada również zmiany w ustawie śmieciowej, które mogą również mieć wpływ na zmniejszenie opłat. Jeżeli chodzi o stan przygotowania w zakresie dostosowania do europejskich norm zagospodarowania śmieci, to Związek Poznański wydaje się najlepiej przygotowany, a więc jest nadzieja, że przynależność do tego Związku nie narazi nas w przyszłości na unijne kary. W 2015 roku w Koziegłowach ma działać spalarnia śmieci, która śmieciowy problem zamieni w energię cieplną i elektryczną.

Nowa ustawa śmieciowa ma działać od 1 lipca 2013 roku. Do tego momentu gminy muszą wypełnić szereg nałożonych na nie obowiązków wynikłych z tej ustawy. Będziemy wówczas wiedzieli, jaki będzie przyjęty sposób naliczania podatku śmieciowego i ile nas to będzie kosztowało.

Radni Rady Miejskiej w Obornikach zdecydowali, przyjmując stosowne uchwały, że w roku 2013 nie wzrosną żadne podatki jakie gmina nakłada na swoich mieszkańców. Do końca 2013 roku utrzymane zostały dotychczasowe stawki za pobór wody i zrzut ścieków. Radni nie mają jednak wpływu na to, ile będziemy płacili za śmieci. Te ustalenia zapadną już w danym związku śmieciowym, do którego gmina będzie należała. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni nie byli jednomyślni w przyjęciu statutu Poznańskiego Związku Śmieciowego. Jednogłośnie został przyjęty regulamin śmieciowy.

Ja życzę sobie i państwu, by ten drażniący problem został w sposób bardziej dla nas przychylny rozwiązany w roku przyszłym, byśmy mimo pechowej 13-stki mogli mieć powody do optymizmu.

 

 

Marek Lemański Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071