Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji zadzwonił telefon z bardzo przykrą, aczkolwiek prawdziwą informacją.  

Młody mężczyzna zapytał mnie czy mogę przyjechać zobaczyć w jakich warunkach mieszka wraz ze swoją rodziną czyli żoną i dwójką małych dzieci?

Państwo Szymczakowie w Górce mieszkają od stycznia tego roku. Pracuje tylko pan Piotr, żona opiekuje się dwójką dzieci w wieku 2 i 7 lat. Półtora roku temu złożyli wniosek w Urzędzie Miasta i Gminy o przydział mieszkania komunalnego. Zmusiła ich do tego niezwykle trudna sytuacja mieszkaniowa. Dotychczas mieszkali w dwupokojowym mieszkaniu u teściów, które w sumie zamieszkiwało 9 osób. Pan Piotr stawiał się na każdej komisji. W końcu nadarzyła się okazja, sąsiadka otrzymała przydział w Górce, ale zrezygnowała. Z trudem udało się panu Piotrowi uzyskać to mieszkanie. Świeżo odremontowane, dawało nadzieję na lepsze życie. Państwo Szymczakowie wprowadzili się pełni radości. Okazało się, że jednak nie ma jeszcze prądu. Dwa zimowe miesiące musieli czekać na podłączenie elektryczności. We własnym zakresie pan Piotr wyremontował łazienkę. Niestety to nie koniec problemów nowych mieszkańców. Zupełnie jak w filmie Barei, zaczęły pojawiać się coraz to nowe usterki. Kiedy spadł deszcz, po ścianie leciała ciurkiem woda, ponieważ szczelność okien pozostawiała wiele do życzenia. Prawdziwy dramat zaczął się w momencie, kiedy pod podłogą (również wyremontowaną), pojawiła się woda. Brak zabezpieczenie fundamentów spowodował, że do mieszkania dostała się wilgoć. Na ścianie pojawił się grzyb, a gnijąca podłoga wręcz pływa. W takich warunkach musi żyć dwójka małych dzieci. Pan Piotr Szymczak pokazał nam odpowiedź od z-cy burmistrza, w którym informuje, że PGKiM dokona naprawy podłogi w okresie jesiennym  w 2012 roku. Zapytany o niewykonanie remontu prezes PGKiM, Sławomir Haraj, wyjaśnił nam, że przeszkodą w wykonaniu remontu jest brak mieszkania zastępczego dla państwa Szymczaków, ponieważ takie prace wymagają opuszczenia lokalu przez lokatorów, aby umożliwić wykonanie prac w pełnym zakresie. W tej niezwykle trudnej sytuacji brak widoków na rozwiązanie. Nadchodzą mrozy, strach pomyśleć jak przyjdzie żyć lokatorom mieszkania, którzy pełni nadziei wprowadzili się tak naprawdę do pułapki. Rodzi się pytanie, kto remontował lokal i kto odebrał taki bubel. Konsekwencją tych działań jest dramat rodziny z dwójką małych dzieci, która niedługo może mieć lodowisko we własnym mieszkaniu. Podczas naszej wizyty okazało się, że to nie jedyna rodzina, która ma takie problemy. Zajmiemy się tym w następnych numerach.

Katarzyna Kellner 



Źródło:


Gorące tematy



Dołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +26 (+31 , -5)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Z Górki
Data: 25.12.2012 14:07:09

A zeby tylko to jedna rodzina była ale w takich warunkach zyją tam wszyscy lokatorzy.Tylko kogo to obchodzi-prawda?kogo to obchodzi.Może tylko zainteresuje ten temat,,sprawa dla reportera-pani Jaworowicz.


Domokrążca
Data: 25.12.2012 14:17:40

Jak weszłem to bym się prawe utopił.


Sąsiad
Data: 25.12.2012 15:31:43

Były komisje z Nadzoru Budowlanego z Obornik,był a komisja z U.M.Wstawialiśmy wnioski i prośby o zainteresowanie się problemem.Słyszeliśmy tylko jedna odpowiedz..Dlaczego nie płacicie czynszów za ten BURDEL.


Taki jeden
Data: 25.12.2012 15:59:23

A jak oferowałem jesienią zakup gumofilców z Allegro to się śmiali.


lokatorka
Data: 25.12.2012 17:55:12

To nie jest do śmiechu,żeby w takie warunki rodziny z dziećmi powywalać.Kto mądrzejszy to ucieknie z tego syfu.


Sąsiedzi
Data: 25.12.2012 20:02:52

Nie zazdroszczę im,tylko współczuć:(


Juras
Data: 25.12.2012 22:21:33

Jedyna gazeta w powiecie obornickim,która jest naprawdę niezależna i pozytywnie nastawiona do mieszkańców gminy Oborniki


Budowlaniec
Data: 26.12.2012 12:35:25

Pleśni czarnej nie usuniecie żadnym środkiem chemicznym.Środki te działają zapobiegawczo lecz nie usuwają pleśni.Gwarantuję,że po dwóch latach pleśń pojawi się ponownie na ścianach.Usunąć ją można jedynie,poprzez położenie świeżego tynku od wewnątrz a następnie ocieplenie ściany zewnętrznej.


.......................
Data: 27.12.2012 13:52:53

Podłogi nie mają wcale izolacji i właśnie od podłóg ciągnie najwięcej zimna i wydobywa się woda.Temu jest mokra posadzka.


Krewny
Data: 28.12.2012 18:15:32

Byłem tam raz i jak zobaczyłem ich warunki to nie wierzyłem własnym oczom.Ludzie mieszkają rok a mieszkania wyglądają jak po powodzi


Skoda Octawia
Data: 29.12.2012 10:16:52

Ale prezes nie ma zastępczych to zamilczcie ludzie i nie poruszajcie tak bzdurnych tematów.Czy wiecie,że.....Człowiek pierwotny zamieszkiwał jaskinie i szałasy,polował na dziką zwierzynę,potem garbował skóry i szył ciepłe futra.Ocierając kamień o kamień wzniecał ogień,dzięki któremu nie musiał jeść surowego mięsa. Był zadowolony i wychował swoje potomstwo,które wyrosło na odważnych wojowników plemiona.Nie rozumiem,jak można sobie nie radzić w ekstremalnych warunkach i obwiniać kogokolwiek za ten splendor...:)


hm
Data: 29.12.2012 11:48:04

Za darmo rozdaje Ochojska.


Najemca
Data: 30.12.2012 16:48:33

Ojejej :):) jaka skromna charytatywnie-dla obcych;)


lokatorka
Data: 16.01.2013 00:34:20

konfidencie,konfidencie zrobimy ci zdjęcie:)


lokator
Data: 23.01.2013 17:17:22

ola boga jakie ceregiele ze syfem robicie,ludzie idzcie na swoje wreszcie.


najemczyni
Data: 24.01.2013 14:58:33

Rodziny wielodzietne na swoje za 1oo tys.,a ty cwaniaku dostaniesz za darmo w miasteczku .No dalej,przedstaw rachunki za najem eskmitowany nierobie.


lokatorzy
Data: 29.01.2013 16:22:54

https://www.youtube.com/watch?v=XyqnlbkHR_k


Z Rady Sołeckiej
Data: 31.01.2013 09:04:18

A czy pan Burmistrz wie,że koło nowo powstałej świetlicy Społeczności Górki,bezczelni lokatorzy zajęli nasz parking i poustawiali swoje samochody??!!Czy mamy je sami ostawić,czy może wezwać Policję????!!!!


kierowca
Data: 07.02.2013 19:05:35

I za co te mendaty,to gdzie ten nasz obiecany parking?


Lokatorzy
Data: 08.03.2013 10:54:15

Cały budynek w rozładzie od zewnątrz i wewnątrz a Zarządca budynku gdzie jest,dlaczego nic nie robi?!


ONA 27
Data: 03.04.2013 23:19:23

Szymczak ma teraz piękne mieszkanko z centralnym a reszta rodzin?Jednym pomagacie a reszta?


danuta
Data: 16.04.2013 23:33:45

proponuję z odzewem do ministra spraw wewnętrznych.


Dzik
Data: 21.04.2013 20:53:56

Mieszkania w Górce są bardzo zagrzybione-nikt nie interesuje się nasza sprawą,nasyłacie komorników za ten syf...Odebraliście mieszkanie tylko w jedynce a reszta?Pan Burmistrz zawinął się z Górki dwa lata temu i już tutaj nogi nie postawia tylko przysyła swojego przydupasa Woszczyka..Gumolity z przed drugiej wojny swiatowej!Okna ledwie się trzymają przy większym podmuchu wiatru same wylecą...A Gmina posądziła Nas o dewastacje mieszkań.Z tego wychodzi,ze wszyscy mieszkańcy dewastują swoje lokale,ponieważ u każdego jest grzyb i te nowe plastikowe okna a o panelach już nie wspomnę...Mamy cieplła wodę i centralne....Muszę się jednak obudzić,ponieważ to tylko mój sen :(


Dzik cdn...
Data: 21.04.2013 20:58:25

Chciałbym dodać,ze ludzie którzy korzystaja z dodatków mieszkaniowych dostawają mieszkania od tak...A ludzie którzy chcą mieć normalne warunki mieszkalne i chcą płacić ,utrudniacie.
Także jesteśmy podatnikami ,wszystko kosztuje-kazdy płaci podatek,paliwo,zywność,prąd,gaz itd......więc nie piszcie,ze podatnicy musza na Nas charować.