Data: , Źródło: Urząd Miejski w Obornikach, Oborniki

Trwają prace na obornickich "Łazienkach", firma Budro Kazimierza Stachowiaka, która wygrała przetarg, postawiła już nowy mur oporowy oraz zrekonstruowała drugi, którego nie było potrzeby rozbierać. 

W trakcie prac pojawiły się głosy dotyczące dewastacji miejsca pamięci po obornickich Żydach, którzy w czasie II wojny światowej pracowali przy budowie "Łazienek". Opinie te są fałszywe, taka sytuacja nie miała bowiem miejsca!

Jak dotąd rozebrany został jeden mur oporowy, który w całości wykonany był z cegieł, a nie cmentarnych nagrobków żydowskich. Inne elementy, takie jak schody, nie będą w ogóle demontowane.

Gmina Oborniki dba o historię i tradycję, czego przykładem jest jeden z ostatnich projektów, czyli ścieżka historyczno - edukacyjna. Jedna z tablic, została ustawiona przy ulicy Czarnkowskiej, w miejscu, w którym przed wojną znajdowała się Bożnica Żydowska.

Zarówno Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, jak i firma wykonująca inwestycję zapewniają, ze jeżeli w trakcie prac zostaną odkryte żydowskie kamienie nagrobne, na pewno nie zostaną one wywiezione na wysypisko śmieci! 

źródło:www.oborniki.pl

Film z ŁazienekŹródło: Urząd Miejski w Obornikach

Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071