Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Nie każdy mieszkaniec Powiatu Obornickiego wie, że w naszym regionie funkcjonuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, którego działania polegają m.in. ścisłej współpracy z powiatowymi, gminnymi i wojewódzkimi służbami w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska (m.in. nawałnice, powodzie, epidemie, skażenia itp.)na obszarze powiatu.  

Podstawowym zadaniem PCZK jest całodobowy monitoring zagrożeń na terenie powiatu. Oparte jest to na stałym kontakcie głównie z takimi jednostkami jak KP PSP, KPP oraz służbami inspekcji . Do zdarzeń nieprzewidywalnych należą np. te, wywołane warunkami atmosferycznymi. Do przewidywalnych np. kwalifikują się imprezy masowe, zgromadzenia publiczne i inne o podobnym charakterze.

Na minionej sesji Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek, 30 października jednym z punktów porządku obrad było przedstawienie informacji z zakresu zarządzania kryzysowego, które przedstawił Roman Szuberski, za-ca naczelnika wydz. spraw Obywatelskich i Zdrowia.   W sprawozdaniu przedstawiono m.in .stan i wyposażenie magazynów przeciwpowodziowych, organizacyjne i sprzętowe przygotowanie PSP i innych służb jak również wnioski i uwagi dot. zdarzeń, które miały miejsce  w  na naszym terenie w ostatnim okresie.

I tak np. w związku z silnymi wiatrami, które uszkadzały linie energetyczne mieszkańcy gm. Oborniki i Rogoźna w telefonach do PCZK wyrażali swoje niezadowolenie z powodu słabej operatywności w działaniu służb energetycznych. Wynikało to m.in. ze znacznie ograniczonej możliwości dodzwonienia się do Pogotowia Energetycznego czy bardzo długiego okresu napraw uszkodzonych sieci elektrycznych, co było powodem licznych strat (poodmrażane lodówki, przestoje w zakładach pracy itp.).

Wartym uwagi w relacji Romana Szuberskiego był punkt, dot.  skutków tegorocznych nawałnic. Tylko w wyniku nawałnicy, która wystąpiła 28 lipca br. odnotowano następujące straty: 81 uszkodzonych budynków mieszkalnych, 33 budynki gospodarcze, ponad 300 powalonych drzew przydrożnych i osiedlowych, ponad 5 ha lasów prywatnych. Z powodu powalonych drzew tworzyły się zatory komunikacyjne i wyrwy w jezdniach. Ponadto odnotowano kilka uszkodzonych samochodów, na które spadały drzewa,  pozrywane linie energetyczne, uszkodzone transformatory oraz połamane słupy niskiego i średniego zasięgu.  Straty pogłębiły się w wyniku braku dostaw energii elektrycznej (w niektórych miejscowościach do kilku dni).

W szerokim zakresie działań PCZK leżą również wypadki komunikacyjne, zdarzenia radiacyjne, zagrożenia epidemiologiczne, choroby zakaźne zwierząt, akty terroru czy inne zdarzenia nietypowe takie np. jak żółta piana która na początku sierpnia br. pojawiła się na rzece Warcie.

Struktury zarządzania kryzysowego, oprócz bieżącej działalności uczestniczą  w tzw. treningach systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania. Najbliższe takie spotkanie, na którym można będzie posiąść wiedzę dot. działań w przypadku klęski żywiołowej, skażeń i zakażeń odbędzie się 22 listopada.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071