Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

W minionym tygodniu zakończyła się jedna z pierwszych rozpraw w sądzie cywilnym,  jakie burmistrz Obornik Tomasz Szrama wytoczył Gazecie powiatowej Ziemia Obornicka za zamieszczenie nieprawdziwych informacji.  

Czy "obornicka" przeprosi burmistrza?

Z nieoficjalnego źródła udało nam się dowiedzieć, iż z   treści nieprawomocnego jeszcze wyroku wynika,  że gazeta ta musi zamieścić siedem sprostowań, dotyczących  kłamstw i sugestii,  jakich się dopuściła w pierwszej połowie 2011 roku.

Sprostowania dotyczą następujących publikacji i nieprawdziwych informacji:

  1. "Cieplej u burmistrza" (19 czerwiec. 2011) - gdzie napisano, że kocioł zasilający centralne ogrzewanie w Zespole Szkół w Kiszewie ogrzewa również mieszkanie  Tomasza Szramy. To wierutne kłamstwo, gdyż mieszkanie burmistrza nie jest ogrzewane przez kocioł zasilający c.o. w kiszewskiej szkole
  2. "Inwestycja spartaczona, niedokończona, ale już zapłacona" (29 maja 2011), w którym sugerowano, że obecne władze zapłaciły za źle wykonaną inwestycję w budynku socjalnym przy ul Ks. Szymańskiego. W rzeczywistości pełna kwota wynagrodzenia została wpłacona dopiero po usunięciu przez wykonawcę, wszystkich stwierdzonych przez Inspektora nadzoru, usterek. W artykule tym zawarto również nieprawdziwą informacjęjakoby pierwotny, umowny termin wykonania robót został przesunięty jedynie o miesiąc z uwagi na opóźnienia z przyłączem gazu. W rzeczywistości, umowny termin wykonania robót, ustalony pierwotnie na 14.08.2010 r. został przesunięty przez burmistrza poprzedniej kadencji o ponad 3 miesiące, tj. do dnia 30.11.2010 r."
  3. "Udzielono im pomocy z obornickich podatków - lista Szramy" (5 czerwca 2011), w którym poinformowano Czytelników, jakoby lista osób, firm i instytucji, którym udzielono tzw. pomoc publiczną, obejmuje tych, do których dopłacili mieszkańcy ze swoich podatków. Prawda w tym przypadku wygląda zupełnie inaczej, bowiem środki przeznaczone na pomoc publiczną nie pochodzą z budżetu gminy lecz z dotacji celowej Skarbu Państwa w oparciu o przepisy ustawy dot. zwrotu podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego stosowanego w produkcji rolnej
  4. "Okpisz dyrektorem obornickiego sportu" (26 czerwca 2011), gdzie napisano, że wybór dyrektora OCS-u był oparty na nieformalnym porozumieniu politycznym między obornickim PO i PiS.  Faktycznie to wybór ten został dokonany po prawidłowo przeprowadzonym konkursie, w którym komisja konkursowa (żaden z członków komisji nie był członkiem PO i PiS) przyznała Jackowi Okpiszowi najwyższą liczbę punktów.
  5. "Spółdzielnia chwali nowe władze Obornik, gdyż zaoszczędzi pieniądze", (17 lipca 2011), gdzie sugerowano, że obecne władze remontują drogę (odcinek ul Droga Leśna od Miękusa), którą wyremontować powinna Obornicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Bezsprzecznym jest, że odcinek tej drogi jest w całości własnością gminy i to do gminy należy obowiązek jego wyremontowania.
  6. "Kosztowny błąd" (17 lipca 2011) w publikacji tej kłamano, że decyzją Szramy kanalizacja burzowazostała ułożona w terminie późniejszym niż kanalizacja sanitarna, choć wcześniejsze założenia były odmienne, a obie kanalizacje miały być ułożone przez jednego wykonawcę w jednym wykopie i w jednym czasie. Okazuje się, że obecny burmistrznie miał żadnego wpływu na oddzielne wykonywanie prac związanych z ułożeniem kanalizacji sanitarnej i deszczowej. O takim stanie rzeczy zadecydował brak niezbędnej uchwały, która powinna być podjęta jeszcze za czasów kadencji Anny Rydzewskiej.
  7. "Przybywa urzędników" (7 sierpnia 2011), w którym zawarto nieprawdziwą informację jakoby ilość urzędników w magistracie w obecnej kadencji wzrasta. W rzeczywistości zatrudnienie pracowników Urzędu Miasta w Obornikach spadło o 3 osoby w porównaniu do stanu istniejącego w momencie objęcia urzędu przez Burmistrza Tomasza Szramę, a mianowicie ze 116 osób na dzień przekazania Urzędu przez Burmistrz Annę Rydzewską do 113 osób na dzień 01.08.2011 r."

Co,  w obliczu decyzji sądu zrobi redaktor naczelny gazety powiatowej Ziemia Obornicka? - trudno przewidzieć. Możemy spodziewać się odwołania od powyższego wyroku. Należy mieć jednak nadzieję, że jest to początek skutecznej walki z nierzetelnym, awanturniczym i kłamliwym  dziennikarstwem, które nader często uprawia się w Obornikach, a któredezinformuje mieszkańców perfidnie wprowadzając ich w błąd.  Pomocne temu okazać się możenowe prawo prasowe,  które właśnie zaczyna obowiązywać. Wiemy też, że burmistrz Obornik Tomasz Szrama, w kolejnych wielu sprawach,  jakie toczą się obecnie w sądzie przeciwko tej permanentnie atakującej go,  gazecie, będzie dochodził prawdy. Niebawem przekonamy się, z jakim rezultatem.

zredagowała

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +20 (+23 , -3)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Gniewko
Data: 16.11.2012 09:15:01

A czy Burmistrz przeprosi Nas za swoje wyroki?


Marek
Data: 16.11.2012 12:22:27

Niech się zajmie robotą, a nie PRem i wytaczaniem spraw.


Paweł
Data: 16.11.2012 19:16:38

A wy przestańcie ubliżać ludziom bo tylko to potraficie.


Antek
Data: 17.11.2012 11:35:49

Wszyscy są głupi,wszyscy są partacze i złodzieje,są przestępcami,wszystkich pozamykać.


A nie mówiłem???
Data: 18.11.2012 20:29:30

http://galeria.obornikionline.pl/cat_id,195,id,6313.html


Trzeźwy
Data: 20.11.2012 19:14:17

Czas skończyć z tą radosną twórczością Misiornego, który od lat udaje dziennikarza Jedynym kryterium w ocenie opisywanych osób jest to, kogo ten pismak lubi, a kogo nie....


młoda
Data: 22.11.2012 13:01:04

Mam nadzieję że prasa wreszcie będzie pisać o faktach bez pomówień!
A tak nawiasem to nie BURMISTRZ pisze decyzje tylko URZEDNICY czas by był! by podpisywali się pod pismami - decyzjami które podsuwają swym przełożonym i zacierają rece... Niech Pan przerwie ten proceder i będzie ROZTROPNY ! licho nie śpi!!!


marek
Data: 26.11.2012 22:13:52

no narazie tam ta gazetka wymysla historie z du na szpital bo chcial on jako redaktorek poza kolejnoscia w szpitalu a oni go wygonili i sie msci


Mirek
Data: 27.11.2012 15:37:24

Burmistrz przestępca kontra poczytna gazeta z 22 letnim stażem. Już wiem kto wygra, bo przed Szramą było kilku podobnych i wszyscy polegli.


W.K
Data: 29.11.2012 22:07:47

A to się plany pokrzyżowały....hmmmm....


Anna
Data: 28.03.2013 21:52:15

Zgadzam sie z powyzsza wypowiedzia Pana Mirka.
Pan Szrama jest aroganckim czlowiekiem, ktory nigdy nie powinien zostac burmistrzem. Ma rowniez duzo za uszami. Obornicka jedynie probuje nam uswiadomic, jaki blad wielu z nas popelnilo, glosujac na tak skorumpowanego czlowieka. Mam nadzieje, ze Oborniczanie zdadza sobie z tego sprawe przed nastepnymi wyborami.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071