Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Fascynacja, zainteresowanie i zdziwienie malowało się na twarzach uczniów pierwszej, niepublicznej polsko - angielskiej szkoły "John Dewey School", kiedy przyglądały się jak powstaje obraz, malowany sztuką Ebru. 

Sztuka Ebru to dawna, licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Prawdopodobnie powstała w Japonii, choć niektóre źródła podają Chiny i Turkiestan jako kolebkę tej formy malarstwa. Następnie przedostała się Szlakiem Jedwabnym do Indii, Iranu i Anatolii (dzisiejszej Turcji). Pod nazwą turecki papier przewędrowała również do Europy. Turcy rozpowszechnili ową metodę stosując ją w kaligrafii i sztuce dekorowania i oprawiania książek oraz zdobienia oficjalnej korespondencji. Technika wykonywania Ebru była stopniowo udoskonalana i tak oto Turcja stała się głównym ośrodkiem jej rozwoju  gdzie ukształtowało się kilka zasadniczych szkół mistrzów, które wpłynęły na obecny kształt i formę Ebru,  sztuki, która  ewoluowała i przetrwała wieki.

W piątek, 26 października z inicjatywy dyrekcji i nauczycieli tej obornickiej szkoły,  jej uczniowie nie tylko mogli zobaczyć ale również nauczyć się malowania techniką Ebru. Fascynujące zajęcia przeprowadziła paniAgnieszka Telgeren, specjalizująca się w tej dziedzinie sztuki.  Mało znana metoda malowania, sprawiająca wrażenie czarów i magii wciągnęła nie tylko dzieci ale również dorosłych, przyglądających się zajęciom.  Powstający na wodzie obraz z nakrapianej lub zanurzanej farby, rozprowadzanej dziwnymi acz bardzo prostymi przyrządami w tajemniczy sposób wlepiał się w delikatnie zanurzaną kartkę. Po krótkiej chwili wysychania był gotowy. Głównym motywem, jaki powstawał w tym dniu w "John Dewey School" były eteryczne kwiaty umieszczone na wielokolorowym tle.  Dodajmy, że lekcje były przeprowadzone, jak na tę szkołę przystało, w języku angielskim.

 Dzieciaki w małych grupach  z ogromnym zapałem, przy niewielkiej pomocy pani Agnieszki,  próbowały stworzyć swoje niepowtarzalne dzieło.  Każdy malunek zapierał dech w piersiach i wywoływał okrzyki "łoł".  Jeszcze długo po zajęciach dzieci z fascynacją w głosie  opowiadały o wrażeniach, jakie zrobiły na nich zajęcia ze sztuki Ebru.

Nam pozostaje pogratulować kolejnego pomysłu (a tej szkole ich nie brakuje) na niestandardowe zajęcia, które uczą, bawią i rozwijają.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071