Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Pod koniec września  w tutejszym Sądzie Rejonowym stanęła na wokandzie pierwsza sprawa karna, dot. samowoli budowlanej, której dopuścił się radny Damian Bukowski. Mieliśmy zamiar uczestniczyć w  tym postępowaniu ale... 

Co ma do ukrycia radny ?

Nasza obecność na sali sądowej spowodowała, iż  adwokat, reprezentujący radnego złożył wniosek o wykluczenie jawności przewodu. Uzasadnienie wniosku wydało nam się nieco dziwny, bowiem pani mecenas argumentowała to faktem, że Damian Bukowski jest radnym, że sprawa dot. innych urzędników i że nie życzą sobie ujawniania prywatności przez lokalne media.

Innego zdania był prokurator, który na podstawie stosownego paragrafu nie doszukał się powodu wykluczenia jawności, przypominając, że zarzut względem D.Bukowskiego  nie ujawnia w żaden sposób prywatności  oskarżonego oraz to, że  radny to funkcja publiczna.  Pani sędzia oznajmiła, że musi się nad tym zastanowić i zarządziła przerwę...proponując kolejny termin  posiedzenia...w październiku.  Taki obrót sprawy zaskoczył chyba nie tylko nas zwłaszcza, że: po pierwsze - to nasza gazeta ujawniła popełnienie samowoli, śledziła tok postępowania w tej sprawie i zna jej szczegóły. Po drugie - prokurator złożył wniosek do sądu o warunkowe zawieszenie postępowania, który na niejawnym posiedzeniu strona D. Bukowskiego odrzuciła.  (Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia. Obecnie tylko sąd jest władny postępowanie warunkowo umorzyć, bowiem taka forma zakończenia postępowania jest stwierdzeniem winy, a osoba, wobec której prokurator skierował wniosek o warunkowe umorzenie postępowania uważana jest za oskarżonego.Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie wobec oskarżonego, jeżeli:

  • wina i społeczna szkodliwość zarzuconego mu czynu nie są znaczne,
  • czyn zagrożony jest karą nie przekraczającą 3 lat pozbawienia wolności,
  • okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości,
  • postawa i dotychczasowa niekaralność za przestępstwo umyślne, warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, iż będzie on przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Mamy to więc do czynienia z sytuacją, w której sąd stwierdza winę oskarżonego jednak nie wymierza mu kary, lecz postępowanie karne zostaje warunkowo umorzone na okres próby, który wynosi od roku do lat 2.

W okresie próby sąd może nałożyć na sprawcę różne obowiązki np. oddać go pod dozór kuratora czy osoby godnej zaufania, orzec świadczenie pieniężne czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres do 2 lat).

Po trzecie - winę radnego D. Bukowskiego  w tej sprawie, wyrokiem  z dnia 19.07.2012 uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (wyrok stał się ostateczny 21.08.2012r) potwierdzając decyzję nałożenie opłaty legalizacyjnej, ustalonej przez  Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

W obliczu powyższych informacji nie wiemy - co ma do ukrycia radny Damian B.? - wnioskując o wyłączenie jawności sprawy. Nie wiemy też, co ostatecznie zdecyduje sąd? - zarówno w kwestii naszej obecności na sali sądowej jak i w sprawie ustosunkowania się do opisanego powyżej, przestępstwa.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +2 (+2 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Marek
Data: 03.10.2012 10:50:23

Ale o co chodzi? Przydałoby się trochę wyjaśnienia o co chodzi z tą samowolą budowlaną, nie każdy siedzi non stop z nosem w gazecie i orientuje się w każdym temacie.


onek
Data: 05.10.2012 19:09:07

Juz ci tłumacze. Chciał się facet wybudować a nie brać lokalu komunalnego jak nasza obornicka elita. Złożył dokumenty o pozwolenie na budowę. Normalnie się czeka jakiis tydzień badz dwa
pracownik starostwa napisał pozwolenie bo wszystko było ok ale naczelnik jagoda nie chciał go podpisać bo wiesz on jest z po. Trzymał to w biurku i czekał na rozwój wydarzeń zwodzac faceta ze jest juz decyzja i takie tam bleble ble chłop nie mógł czekać
Wylał fundamenty stawił ściany i wtedy się zaczęło Malecka fotki poroniła jagoda zapomniał ze miał wydać decyzje i takie tam. Wtedy ogłosili sukces w starostwie. Budownictwo nałożyło kare 50 tyś. I pierwszy raz w histori powiatu zgłosili przestępstwo dot Samowoli. I stad sprawa. Przez 15 lat rocznie było mnóstwo prawdziwych samowoli ale tylko o tej starostwo a dokładniej naczelniczka Wojtkowiak zawiadomiła prokuraturę. Teraz wszyscy marza o wyroku. Ale zapomnieli ze jagoda kłamał jako świadek a wojtkowiakowa jeśli były jakiekolwiek inne samowolę powinna była o nich też powiadomić prokuraturę. Mam nadzieje ze za te przekręty wyleca na zbity pysk. Poczytaj obornicka a będziesz znal pr
Awde


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071