Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Dożynki zwane gdzieniegdzie "obżynki", czy " ogarbek" - czyli święto zebranych plonów, to obyczaj bardzo stary. Choć nie znamy dokładnie jego źródła, jedno jest wiadome, mianowicie to ,że przetrwał wiele pokoleń i dotrwał do dziś prawie w całej swej krasie czyli w barwnych strojach, muzyce, tańcu i oczywiście uroku żniwnych wieńców. 

Żniwowanie rozpoczynano zwykle w sobotę, w dzień poświęcony Matce Bożej, a pierwsze ścięte kłosy układano na polu w kształcie krzyża. Gdy skończył się żniwny trud, rozpoczynała się zabawa dożynkowa. Każda wieś bawiła się inaczej, ale zawsze głównym punktem było składanie gospodarzowi dożynek wieńca symbolizującego plon i koronującego całoroczne prace w polu. Wieniec który wiły kobiety z kłosów, owoców, kwiatów i gałązek leszczyny , dających według legend, spokój i szczęście. Wykonany był zawsze w tajemnicy aż do dnia dożynek, które odbywały się zazwyczaj w niedzielę czyli w dniu odpoczynku i zabawy. Dożynki to nie tylko obchody z wieńcem. Od czasów słowiańskich centralne miejsce w ceremoniale zajmował zawsze chleb wypieczony z nowego ziarna. Żniwa są ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika, toteż po tym najgorętszym okresie robót polowych następuje czas radości i zabawy a rolnicy przynoszą dar matki ziemi do gospodarzy.

 

Ceremoniał dożynek w Ocieszynie rozpoczął korowód dożynkowy w którym udział wzięli: Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Zastępca Burmistrza Piotr Woszczyk, Starosta Obornicki Adam Olejnik, Zastępca Starosty Andrzej Okpisz, Poseł Killion Munyama, Przewodniczący Rady miejskiej Krzysztof Hetmański, Radni Rady Powiatu, Księża Dekanatu Obornickiego ,Obornicka Orkiestra Dęta, przedstawiciele samorządu województwa wielkopolskiego i ościennych gmin oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i współpracy z rolnictwem oraz delegacje wieńcowe sołtysów i rolników 35 wsi naszej gminy .Przybył również  gość specjalny Senator Filip Libicki. Starostami dożynek byli  Pani Daniela Walkowska i Pan Jan Nadolny. Po uroczystej mszy świętej przyszedł czas na część rozrywkowo-artystyczną, którą profesjonalnie poprowadziła Pani Krystyna Eichler. Po hejnale dożynkowym wystąpił zespół Sing Simile z piosenką powitalną oraz wiązanką melodii cieszyńskich. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał burmistrz Obornik, Tomasz Szrama. Następnie

  1. wystąpili: zespół Karkonosze, zespół taneczny OOK w tańcu "Przepiórka",
  2. starosta dożynek wręcza burmistrzowi chleb dożynkowy,
  3. Burmistrz wygłasza przemówienie i zaprasza gości do stołu biesiadnego
  4. Dwa niezawodne zespoły ludowe "Maniewiacy" i "Rożnowianie"
  5. Zespół wokalny prowadzony przez pana Mariana Żurowskiego
  6. Zespół "One Step", prowadzony przez panią Małgorzatę Kos
  7. Autorką scenariusza i tekstów piosenek oraz reżyserem jest pani Alina Reich

Na koniec, w im. własnym oraz wszystkich, którzy się świetnie bawili i z sentymentem wspominają niedzielę, 9 września w Ocieszynie chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy czynnie przyczynili się do przygotowania tego polskiego, tradycyjnego, święta wsi. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce pani Ali Reich....za kolejne fenomenalne zaskoczenie.

 

dziennikarze redakcji

Gazety Powiatowej

"Dzień dobry Oborniki"

  Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071