Data: , Źródło: , Oborniki

Po wakacyjnym rozprężeniu pod rozważania samorządowców i dyrektorów jednostek wróciły dwa, niezwykle istotne dla wszystkich mieszkańców powiatu, tematy.  Jeden z nich dotyczy uruchomienia komunikacji miejskiej do gmin: Ryczywół i Rogoźno, poprzez rozszerzenie świetnie prosperującej już komunikacji w gm. Oborniki.  

Druga, również istotna sprawa dotyczy obornickiego szpitala a w szczególności oferty leczniczej, którą ta placówka proponuje pacjentom nie tylko z Obornik ale również z Rogoźna i Ryczywołu. Pozornie tematy wydają się być odrębne a jednak mają ze sobą wiele wspólnego.

Po uruchomieniu komunikacji gminnej w Obornikach mieszkańcy Rogoźna i Ryczywołu, gmin, w których możliwość przemieszczania się transportem publicznym jest mocno ograniczona, z zazdrością przyglądali się wariantowi, który gminny samorząd obornicki stworzył dla swoich mieszkańców. Burmistrz Rogoźna i wójt Ryczywołu, nie mogli powielić pomysłu burmistrzów Obornik, tłumacząc kolokwialnie i po prostu, że nie mają na to pieniędzy. Przez miniony rok uruchomienie komunikacji w dwóch pozostałych gminach Powiatu Obornickiego mógł wiec być jedynie w sferze marzeń ryczywolan i rogozinian.  

W tym czasie główny nadzorujący komunikacją w Obornikach, burmistrz Piotr Woszczyk przeprowadzał wiele rozmów z przewoźnikiem, firmą Warbus, w wyniku których udało się rozszerzyć połączenia z Obornik z gm. Szamotuły, Murowana Goślina i Suchy Las.  Otworzyło to również inne realia dla sfinansowana komunikacji w gminach z naszego powiatu.

W tym czasie przeprowadzono wstępne analizy, dot. sensu uruchomienia połączenia komunikacyjnego Ryczywołu i Rogoźna z Obornikami.  Jest to o tyle ważne, że to w Obornikach znajdują się instytucje (m.in. Urząd Skarbowy, Sąd, Prokuratura, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Nadzór Budowlany, Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Weterynaryjny, wydziały w tym licznie oblegany Komunikacyjny, PCPR i inne) z których mieszkańcy gmin: Ryczywół i Rogoźno, chcąc nie chcąc muszą korzystać na co dzień.  Są też szkoły średnie, z których chciałaby korzystać ryczywolska i rogozińska młodzież.  Jednak jedną z najważniejszych instytucji jest szpital, w którym dostępny jest szeroki wachlarz usług medycznych  (przychodnie specjalistyczne, pracownie i poradnie lekarskie).  Ograniczona możliwość dotarcia do Obornik, gdzie znajdują się powyższe możliwości, musi być ogromnym utrudnieniem dla mieszkańców nieskomunikowanych gmin.  Dodajmy, że uruchomienie tej inicjatywy wpływało by zapewne na zwiększenie atrakcyjności (w tym inwestycyjnej) tych nieco zaściankowych gmin.

Wstępną dyskusje na ten temat podjęto już na ostatniej sesji Rady Powiatu oraz na Komisji Społecznej Szpitala, gdzie dyr. Ludzkowska uświadamiała przedstawicieli gmin: Rogoźno i Ryczywół jak istotną sprawą może być możliwość dotarcia do szpitala, gdzie na pacjentów czeka rzetelna obsługa medyczna. Pani dyrektor zachęcała również do możliwości skorzystania z nowej przychodni lekarzy rodzinnych, informując zaskoczonych radnych sąsiadujących z Obornikami, gmin iż placówka ta chętnie przyjmie tamtejszych pacjentów, gwarantując im fachową pomoc medyczną w przychodni jak również wizyty domowe lekarza rodzinnego w obrębie całego Powiatu Obornickiego.

Brygida Małecka Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +2 (+2 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071