Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Dwa tygodnie temu otrzymałam listem normalnym przesyłkę z Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców w Warszawie, w której informuje się mnie o tym,  bym uregulowała opłatę za ogłoszenie wpisu w owym rejestrze w wysokości 115 złotych.   

Pismo to formułą "nie znoszącą sprzeciwu" informuje mnie również o nieprzekraczalnym terminie, w którym muszę dokonać wpłaty.

Wezwanie sformułowane jest tak, że na pierwszy rzut oka wygląda na dokument urzędowy jednak moja niezawodna intuicja podpowiadała mi, że albo się ktoś pomylił albo jest to zwyczajny kant.  Postanowiłam nawet bliżej przyjrzeć się tematowi od strony dziennikarskiej ale w ferworze dnia codziennego odłożyłam sprawę na potem.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy po kilku dniach otrzymałam informację z Obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej  o tym, że dostarczono im pismo tym razem z Kancelarii Odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie , wzywające do uiszczenia opłaty za aktywację dostępu do Elektronicznego Odpisu z KRS. 

W tym samym czasie radio RMF 24 podało informację o OSZUSTACH, KTÓRZY WYŁUDZAJĄ PIENIĄDZE OD PRZEDSIĘBIORCÓW.  W najświeższych wiadomościach na stronie internetowej Faktów RMF 24 ukazała się również komunikat prasowy na powyższy temat. Autor opisuje w nim obydwa powyższe przypadki czyli wezwanie do zapłaty za ogłoszenie wpisu do KRPiP oraz za elektroniczny dostęp do KRS.  Wyjaśnia się w nim, że oszuści podszywający się pod instytucje państwowe wyłudzają opłaty od firm w całej Polsce.   Apeluje się tam również aby takich wpłat nie dokonywać. Dodajmy, że sprawcy procederu w ogóle nie poczuwają się do winy i uważają, że działają zgodnie z prawem.  Twierdzą, że nie jest to ani oszustwo ani wymuszenie powołując się na wpis malutką, prawie niewidoczną czcionką o tym, że wpłata nie jest fakultatywna. Użycie prawie niewidocznej czcionki oraz słowa "fakultatywna" zamiast "nie obowiązkowa, dobrowolna"  z pewnością nie jest jasnym komunikatem a raczej asekuracyjną formą uniknięcia odpowiedzialności za oszustwo.  Dowiedzieliśmy się, że wiele firm w całej Polsce będących  przekonanym, że proceder jest zgodny z prawem, nieświadomie dokonała takiej wpłaty  

Wierzymy, że póki co, żadna z obornickich firm nie dała się nabrać i że ta informacja uchroni przedsiębiorców z Obornik przed tym sprytnym acz perfidnym  oszustwem.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

józef.kowal
Data: 31.07.2012 09:28:07

www.krpip.pl - podaje na stronie informacje na temat spółki z warszawy czytajcie.

K O M U N I K A T

KMP KATOWICE
dotyczący otrzymania pisma z KRPiP Sp z o.o. ul. Złota 59 lub 61 Warszawa

W przypadku otrzymania pisma dotyczącego wpłaty kwoty 115 zł i gdy czujesz się osobą pokrzywdzoną
(usiłowanie oszustwa - oszustwo), należy udać się do najbliższej jednostki policji, celem złożenia ustnego zawiadomienia
o usiłowaniu oszustwa bądź oszustwa na kwotę 115 zł przez KRPiP Sp z o.o.

Na miejscu należy po informować przyjmującego zawiadomienie policjanta, iż postępowanie w tej sprawie prowadzone
jest przez Wydział d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach za sygn akt. PG-132/12, RSD-20/12, VI Ds 14/12,
celem przesłania tych materiałów do KMP w Katowicach.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071