Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

To, co wydarzyło się na tegorocznych "Wiankach" przeszło najśmielsze (w najlepszym tego słowa znaczeniu),  oczekiwania wszystkich uczestników tegorocznej imprezy. 

Mimo, że sobotnia pogoda z samego rana mocno zagrażała temu plenerowemu wydarzeniu, które po raz trzeci jest składowym punktem Dni Obornik, dzięki ogromnemu zaangażowaniu głównych koordynatorów i organizatorów Wianków z panią Grażyną Urbaniak i trzydziestoosobowym sztabem na czele, wspaniale się udało i z pewnością przejdzie do historii Obornik.

Fantastyczny, kolorowy, dumny i zapierający dech w piersiach korowód ulicami miasta poprowadziła Obornicka Orkiestra Dęta wraz z Tamburmajorkami pod batutą Krzysztofa Warguły. Tuż za nimi dziewczynki z zespołu tanecznego CatClan prowadzone przez panią Ilonę Tadlę, za nimi przedstawiciele naszych obornickich pięknych wsi jadący na kolorowych wozach ciągniętych przez konie. Na końcu korowodu dumnie i majestatycznie płynął  Neptun, który na pokład zaprosił Senatora Jadwigę Rotnicką, Burmistrza Obornik Tomasza Szramę trzymającego klucz do miasta Oborniki, Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Hetmańskiego oraz główną koordynatorkę Wianków Grażynę Urbaniak.

No i zaczęła się gigantyczna biesiada na nadwarciańskich łęgach przy ul. Gołaszyńskiej. W tym roku tematem przewodnim był barwna i radosna "ludowizna", której klimat był widoczny na wielu etapach.  Występy rodzimych zespołów folklorystycznych z Rożnowa, Maniewa i Objezierza, prezentacja popularnych zajęć na wsi (rękodzielnictwo, plecionkarstwo, rzeźbiarstwo czy hafciarstwo) oraz tradycyjnego, wiejskiego  jadła  nadawały imprezie wyrazistośc.i (Na terenie specjalnie przygotowanej wiejskiej zagrody),  na stoisku ZS im. A.Mickiewicza w Objezierzu można było skosztować słynnych już rogalików, wspaniałych wypieków i niesamowitych karmelizowanych pieczonych owoców,  wykonanych m.in.  przez uczniów tej szkoły.  Maniewiacy przywieźli ze sobą kompot z rabarbaru i agrestu, który w ten upalny dzień cieszył się ogromną popularnością. W międzyczasie na rzece odbywały się wyścigi Trzech Mostów -  spływ na byle czym oraz wyścig kanadyjkarzy z udziałem zawodowych i przodujących kajakarzy w Polsce. Emocji i kibicowania było co nie miara. Gwiazdą rozrywkową tego wieczoru był zespół Rzepczyno, grający w stylu folk, zachęcający do wspólnego śpiewu i tańca. W wielości atrakcji, nie zapomnijmy o statku "Bajka" , który proponował wspaniały rejs po Warcie. Wodniacka pasja łączy,  dlatego zaproszono również pana Grzegorza Borowskiego, który jest właścicielem pływającego domku "Chatki Puchatka",  W zaduchu i gorączce wieczoru wszystkich biesiadników ożywiały wybuchy ze starych armat, które oborniczanom z zaskoczenia fundowali członkowie Poznańskiego Regimentu Odprzodowego.

Kiedy zrobiło się już prawie całkiem ciemno przyszedł czas na GWÓŹDŹ WIECZORU             - czyli Wianki. Te w ilości ponad 600 sztuk, płonąc,  płynęły spokojnie i równo od strony Gołaszyna w kierunku Słonaw.  Korowód lampionów zamykały świetliście ozdobione łodzie i barki.  Kulminacją wieczoru był pokaz sztucznych ogni odpalonych tym razem na dużym moście, który poprzedził popis motolotni, również odpalających podniebne  fajerwerki.

Tegorocznym Wiankom towarzyszyła ogromna (chyba kilkutysięczna) publika. Wzięli w nich udział nie tylko oborniczanie ale również mieszkańcy sąsiednich gmin jak również Ci z innych zakątków Polski, których  przejeżdżając w tym czasie trasą 11, zachęciła kolorowa, wspaniale prezentująca się impreza na terenie pod mostem.

To piękne  i spektakularne wydarzenie, przy wsparciu Urzędu Miejskiego, OCS-u i OOK, zawdzięczamy ok. trzydziestoosobowej grupie społeczników, którymi kieruje pani Grażyna Urbaniak. Nie sposób im wszystkim podziękować tak, by w 100% wynagrodzić ich pracę i zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Kiedy zapytaliśmy panią Grażynę - jak długo trwały przygotowania do tej niesamowitej biesiady ? - figlarnie odpowiedziała - Jeszcze w tym miesiącu rozpoczniemy przygotowania do Wianków 2013.
Na koniec ośmielimy się w imieniu wszystkich zadowolonych, którzy byli w sobotę, 30 czerwca uczestnikami tegorocznych Wianków, podziękować za moc wrażeń i wspaniałą zabawę tym, którzy przyczynili się do organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia.

Brygida Małecka

Katarzyna Kellner Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071