Data: , ¬ródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

To, co wydarzyło się na tegorocznych "Wiankach" przeszło naj¶mielsze (w najlepszym tego słowa znaczeniu),  oczekiwania wszystkich uczestników tegorocznej imprezy. 

Mimo, że sobotnia pogoda z samego rana mocno zagrażała temu plenerowemu wydarzeniu, które po raz trzeci jest składowym punktem Dni Obornik, dzięki ogromnemu zaangażowaniu głównych koordynatorów i organizatorów Wianków z pani± Grażyn± Urbaniak i trzydziestoosobowym sztabem na czele, wspaniale się udało i z pewno¶ci± przejdzie do historii Obornik.

Fantastyczny, kolorowy, dumny i zapieraj±cy dech w piersiach korowód ulicami miasta poprowadziła Obornicka Orkiestra Dęta wraz z Tamburmajorkami pod batut± Krzysztofa Warguły. Tuż za nimi dziewczynki z zespołu tanecznego CatClan prowadzone przez pani± Ilonę Tadlę, za nimi przedstawiciele naszych obornickich pięknych wsi jad±cy na kolorowych wozach ci±gniętych przez konie. Na końcu korowodu dumnie i majestatycznie płyn±ł  Neptun, który na pokład zaprosił Senatora Jadwigę Rotnick±, Burmistrza Obornik Tomasza Szramę trzymaj±cego klucz do miasta Oborniki, Przewodnicz±cego Rady Miejskiej Krzysztofa Hetmańskiego oraz główn± koordynatorkę Wianków Grażynę Urbaniak.

No i zaczęła się gigantyczna biesiada na nadwarciańskich łęgach przy ul. Gołaszyńskiej. W tym roku tematem przewodnim był barwna i radosna "ludowizna", której klimat był widoczny na wielu etapach.  Występy rodzimych zespołów folklorystycznych z Rożnowa, Maniewa i Objezierza, prezentacja popularnych zajęć na wsi (rękodzielnictwo, plecionkarstwo, rzeĽbiarstwo czy hafciarstwo) oraz tradycyjnego, wiejskiego  jadła  nadawały imprezie wyrazisto¶c.i (Na terenie specjalnie przygotowanej wiejskiej zagrody),  na stoisku ZS im. A.Mickiewicza w Objezierzu można było skosztować słynnych już rogalików, wspaniałych wypieków i niesamowitych karmelizowanych pieczonych owoców,  wykonanych m.in.  przez uczniów tej szkoły.  Maniewiacy przywieĽli ze sob± kompot z rabarbaru i agrestu, który w ten upalny dzień cieszył się ogromn± popularno¶ci±. W międzyczasie na rzece odbywały się wy¶cigi Trzech Mostów -  spływ na byle czym oraz wy¶cig kanadyjkarzy z udziałem zawodowych i przoduj±cych kajakarzy w Polsce. Emocji i kibicowania było co nie miara. Gwiazd± rozrywkow± tego wieczoru był zespół Rzepczyno, graj±cy w stylu folk, zachęcaj±cy do wspólnego ¶piewu i tańca. W wielo¶ci atrakcji, nie zapomnijmy o statku "Bajka" , który proponował wspaniały rejs po Warcie. Wodniacka pasja ł±czy,  dlatego zaproszono również pana Grzegorza Borowskiego, który jest wła¶cicielem pływaj±cego domku "Chatki Puchatka",  W zaduchu i gor±czce wieczoru wszystkich biesiadników ożywiały wybuchy ze starych armat, które oborniczanom z zaskoczenia fundowali członkowie Poznańskiego Regimentu Odprzodowego.

Kiedy zrobiło się już prawie całkiem ciemno przyszedł czas na GWÓ¬D¬ WIECZORU             - czyli Wianki. Te w ilo¶ci ponad 600 sztuk, płon±c,  płynęły spokojnie i równo od strony Gołaszyna w kierunku Słonaw.  Korowód lampionów zamykały ¶wietli¶cie ozdobione łodzie i barki.  Kulminacj± wieczoru był pokaz sztucznych ogni odpalonych tym razem na dużym mo¶cie, który poprzedził popis motolotni, również odpalaj±cych podniebne  fajerwerki.

Tegorocznym Wiankom towarzyszyła ogromna (chyba kilkutysięczna) publika. Wzięli w nich udział nie tylko oborniczanie ale również mieszkańcy s±siednich gmin jak również Ci z innych zak±tków Polski, których  przejeżdżaj±c w tym czasie tras± 11, zachęciła kolorowa, wspaniale prezentuj±ca się impreza na terenie pod mostem.

To piękne  i spektakularne wydarzenie, przy wsparciu Urzędu Miejskiego, OCS-u i OOK, zawdzięczamy ok. trzydziestoosobowej grupie społeczników, którymi kieruje pani Grażyna Urbaniak. Nie sposób im wszystkim podziękować tak, by w 100% wynagrodzić ich pracę i zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Kiedy zapytali¶my pani± Grażynę - jak długo trwały przygotowania do tej niesamowitej biesiady ? - figlarnie odpowiedziała - Jeszcze w tym miesi±cu rozpoczniemy przygotowania do Wianków 2013.
Na koniec o¶mielimy się w imieniu wszystkich zadowolonych, którzy byli w sobotę, 30 czerwca uczestnikami tegorocznych Wianków, podziękować za moc wrażeń i wspaniał± zabawę tym, którzy przyczynili się do organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia.

Brygida Małecka

Katarzyna Kellner ¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071