Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczący reorganizacji sądów, zaniepokoił polskich samorządowców.  

Wstępnie planuje się likwidacje 79 sądów w cały kraju w tym najwięcej w Wielkopolsce,  choć pod względem ilości mieszkańców (3 419 426) województwo to znajduje się, za województwami - Mazowieckim (5 242 911) i Śląskim (4 635 882) - na trzeciej pozycji.  Procentowo Wielkopolska przoduje w ilości likwidowanych sądów (16,48%). Nie wiemy - dlaczego właśnie w Wielkopolsce likwiduję się najwięcej sądów?  Dla porównania warto dodać, że kolejnymi za Wielkopolską, województwami, w których zaplanowano największą ilość likwidowanych sądów jest Kujawsko - Pomorskie - 8 przy 2 151 895 mieszkańcach i Podkarpackie - 8 przy 2 103 505 mieszkańcach. W Mazowieckim planuje się zlikwidować zaledwie 6 sądów a w Śląskim ani jednego.

POWIAT OBORNICKI. Likwidacja sądu dotyczy również Powiatu Obornickiego. Już na początku roku tematem zainteresowali się starosta Adam Olejnik i burmistrz Tomasz Szrama.  Nie zwlekając, udali się  do Warszawy na spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości, Jarosławem Gowinem, gdzie wzięli udział nie tylko w spotkaniu ministra z samorządowcami ale również przeprowadzili tzw.  rozmowy "w cztery oczy" samym ministrem Gowinem.  Okazało się, że projekt rozporządzenia przewiduje zniesienie sądów rejonowych o limicie etatów do 12 sędziów,  a w wyniku połączeń znoszonych jednostek powoływane będą sądy, zatrudniające co najmniej 15 sędziów. Limit obornickiego Sądu Rejonowego wynosi zaledwie 6 sędziów dlatego raczej nie ma szans na utrzymanie jako odrębnej, placówki w Obornikach. 

W związku z tym, panowie Olejnik i Szrama wystąpili z opcją przyłączenia tutejszego sądu do Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto a nie do  sądów w Wągrowcu czy w Szamotułach, popierając swoje racje sześcioma mocnymi argumentami w tym m.in. dogodne połączenie,  dostępność placówki dla sędziów pracujących w Obornikach i w większości mieszkających w Poznaniu, gorsze wyniki  statystyczne proponowanych Sądów Rejonowych w Szamotułach i w Wągrowcu.

Podczas wizyty ministra Gowina w Grodzisku, w sprawie reorganizacji sądów również nie zabrakło przedstawiciela Obornik.  Burmistrz Piotr Woszczyk wraz z innymi samorządowcami gmin i powiatów, zagrożonymi likwidacją sądów, nawoływał ministra do powściągliwości w tej sprawie a wręcz do zaprzestania działań w kierunku reorganizacji sądów w Polsce.

Na dziś nie wiemy, co ostatecznie wyniknie z powyższego projektu. Dla uspokojenia, pragniemy jednak dodać,  iż Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości zapewnia, że przeciętny obywatel nie odczuje werbalnie, planowanych zmian, związanych z reorganizacją sądów gdyż budynki, wykorzystywane obecne przez sądy przewidziane do likwidacji będą stanowiły siedzibę wydziałów zamiejscowych. W praktyce oznacza to, że sądy, którym grozi likwidacja, przekwalifikowane na wydziały zamiejscowe nadal będą miejscem rozpraw cywilnych, karnych, rodzinnych, pracy i ksiąg wieczystych a co za tym idzie, mieszkańcy nie będą musieli w powyższych sprawach wyjeżdżać do sądów właściwych, przypisanych danemu powiatowi. Jedyną zauważalną zmianą dla mieszkańców będzie napis na tablicy budynku, który zamiast np. Sąd Rejonowy w Obornikachbędzie brzmiał Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto, wydział Zamiejscowy w Obornikach.

Póki co - nic jeszcze nie jest przesądzone. Oborniccy włodarze szczegółowo i na bieżąco śledzą bieg sprawy i są gotowi do natychmiastowego i niezbędnego działania. My wierzymy, że projekt ministra, realizowany na szczeblu rządowym nie wpłynie na dyskomfort życia mieszkańców Powiatu Obornickiego.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+1 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071