Data: , Źródło: , Oborniki

W piątek, 29 czerwca radni Rady Miejskiej, przed rozpoczęciem dorocznej Uroczystej Sesji, zwołali sesje nadzwyczajną. Jej celem było zatwierdzenie projektu uchwały, dot. nadania nazwy jednej z ulic Obornik. 

Na wniosek Obywatelskiego Komitetu Samorządowego, radni rozważali nadanie nazwy nowej ulicy (od Czarnkowskiej do Słonaw) im. Juliana Kubiaka - pierwszego burmistrza Obornik w demokratycznej Polsce.

Mimo, że temat był omawiany na poszczególnych komisjach, na sesji tej  doszło do ostrej dyskusji.  Najpierw radna Rydzewska zgłosiła wniosek formalny o oddalenie projektu i poddanie go konsultacjom społecznym.  Wniosek większością głosów, odrzucono. Mówi się, że bardzo ostro i niepochlebnie wypowiadała się temat  pana Kubiaka, podczas rozmów na Komisji.

Drugim dyskutantem na piątkowej sesji był Bogdan Bukowski. Ten  oświadczył, iż planowano aby ze względu na pomnik na Rynku oraz nadanie miastu patrona w osobie Jana Pawła II, również tę ulicę nazwać jego imieniem. Radna Magdziarek tłumaczyła, że na komisji, zaskoczona tematem, wstępnie była "ZA", ale po telefonie mieszkańca - uznała, że warto wiedzieć czy społeczeństwo chce mieć taką ulicę. Radny Ilski dopytywał - dlaczego ta uchwała jest rozpatrywana w tak pilnym trybie? Po czym dodał, że wg opinii niektórych osób ocena postaci pana Kubiaka nie jest jednoznaczna i budzi wątpliwości.  Argumenty "ZA" nadaniem proponowanej nazwy  przedstawili radni: Lemański, Dziarmaga i Ciszak argumentując to następującymi faktami:  był jednym z tych oborniczan, którzy walczyli za demokrację - W czasach kiedy za pewne wypowiedzi można było trafić za kraty, Kubiak nie bał się mówić. M.in. dzięki jego postawie możemy dziś mówić wszystko i nikt nas nie będzie za to karał - przekonywał Lemański. - To był trudny okres przełomu dlatego postawa Kubiaka  mogła nie być popularna i akceptowana przez wszystkich - mówił Ciszak.  - Będę głosować "ZA" - mówiła radna Dziarmaga - Pan Kubiak był nie tylko pierwszym burmistrzem Obornik w demokratycznej Polsce ale był też zdeklarowanym człowiekiem "Solidarności" a to wymagało odwagi.  Mimo, że koalicjanci stwierdzili, iż nigdy nie było konsultacji w przypadku nadania nazw ulicom,  radni opozycji jednak, domagali się ich, twierdząc, że to należy się społeczeństwu - A. Majkowski oświadczył, że dwa lata konsultuje z mieszkańcami Bogdanowa nadanie nazw dwóm ulicom.

Na pytanie - Skąd ten pośpiech? - padło następujące wyjaśnienie. Po pierwsze: wnioskodawca OKS oczekuje decyzji rady w tej sprawie już kilka miesięcy. Po drugie: w związku z przypadającą rocznicą śmierci Juliana Kubiaka chciano na uroczystej sesji uhonorować jego  osobę i nadać nazwę ulicy jego imieniem.  Ostatecznie, większością głosów radni przyjęli uchwałę o nadaniu nazwy jednej z ulic Obornik, im. Juliana Kubiaka.  Siedmiu radnych opozycji nie wzięło udziału w głosowaniu.

Dyskusja radnych nie mogłaby się odbyć bez zaskakującej riposty Ilskiego - Nie tylko Kubiak walczył w tych czasach. On siedział w więzieniu a ja za swoje działanie zostałem ukarany karą finansową. Mogę odnaleźć i pokazać kwity - mówił podekscytowany - Po za tym Kubiak był burmistrzem wybranym przez Zarząd a nie przez społeczeństwo. Nie wiemy - co radny Ilski miał na myśli?- ale skoro też walczył w czasach "Solidarności" to istnieje szansa, że ktoś kiedyś po śmierci Ilskiego  nazwie jego imieniem którąś z ulic.

A co do konsultacji społecznych - czy kiedykolwiek takowe przeprowadzano w Obornikach? 

Brygida Małecka 



Gorące tematy



Dołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: -1 (+0 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:






Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071