Data: , Źródło: Dzień Dobry Oborniki, Oborniki

Najważniejszym punktem sesji Rady Gminy, która odbyła się w poniedziałek, 11 czerwca było z pewnością udzielenie absolutorium dla burmistrza Tomasza Szramy za 2011 rok. 

Absolutorium dla burmistrza Obornik

Jak łatwo się domyśleć, opozycja a zwłaszcza radni: Ilski, D.Bukowski, B.Bukowski i A. Rydzewska próbowali udowadniać, że budżet gminy Oborniki nie był wykonany prawidłowo i że nie należy udzielać absolutorium burmistrzowi.

Zwyczajowo, dyskusję w tej kwestii poprzedziło odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz sprawozdania i wniosku Komisji Rewizyjnej, która czuwa nad prawidłowością wydatkowania oraz właściwym gospodarowaniem finansami gminy. Mimo, że opinia RIO,  odczytana przez skarbnika Joannę Kus Gzyl  była jednoznacznie POZYTYWNA a Komisja Rewizyjna wnioskowała o udzielenia burmistrzowi absolutorium to w/w opozycjoniści rozpoczęli swój skumulowany, wcześniej zaplanowany atak.

Swoje argumenty na wstępie przedstawiła radna Rydzewska, po raz kolejny powtarzając kwestię o wzroście zadłużenia gminy, choć zadłużenie to niemal w całości wynika z jej decyzji (emisji obligacji już w grudniu 2010r, zaraz po wyborach oraz następne obligacje w 2011r na realizację i wykonanie budżetu, sporządzonego w czasie, kiedy była jeszcze burmistrzem).  - Ten budżet jest przejadany  - mówiła bezzasadnie i z przejęciem, by dojść do głównego, przygotowanego na ten dzień, "haka", czyli sprzedaży OSM przez gminę gruntu na ul. Garażowej.  Swą wypowiedź zakończyła stwierdzeniem, że gmina to nie prywatny folwark (czyżby na podstawie powiedzenia "Sądzę ciebie według siebie"?)

Następnie głos zabrał radny Ilski. Wspomniał o Garażowej, o Kalinowej, o niepotrzebnie zrobionej drodze w Uścikówcu, nieczytelnych ogłoszeniach w prasie, by zakończyć swą wypowiedź domniemanym, tajemniczym stwierdzeniem, że większość radnych koalicji jest uwikłana. Miał żal, że wniosek Komisji Rewizyjnej został ograniczony bo nie uwzględniono w nim głosu MNIEJSZOŚCI.  Czyżby radny Ilski cierpiał na zanik pamięci i zapomniał lub w ogóle nie wiedział czym jest struktura demokracji,   która polega na formowaniu wniosków przegłosowanych właśnie przez WIĘKSZOŚĆ? Zapomniał również, że w poprzedniej kadencji, kiedy był radnym koalicyjnym to opozycja, będąca w mniejszości w ogóle nie była brana pod uwagę...nawet wtedy, kiedy wnioskowała o słuszne i pożyteczne sprawy. Zanik pamięci to czy hipokryzja?

Trzecim wytypowanym był Bogdan Bukowski. Ten chaotycznie i na oślep zaczął wymieniać to, co mu co w jego mniemaniu jest niewłaściwe a dotyczy przedsięwzięć obecnych burmistrzów.  Grzmiał, że widzi niegospodarność na każdym kroku (możemy sami ocenić na czym polega gospodarność w wydaniu B.Bukowskiego, obserwując np. toczący się przeciwko niemu proces w sądzie, czy dowiadując się o incydencie świątecznym w obornickim markecie). B.Bukowskiemu nie podoba się m.in. KOMUNIKACJA MIEJSKA, LODOWISKO, NIEODMALOWANE NA ZEWNĄTRZ STARE KAMIENICE (ul. Lipowa i ul. Powstańców Wlkp. I Łukowskiej), POPRAWA WARUNKÓW FUNKCJONOWANIA SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT oraz fakt, że GMINA NIE PROWADZI PROCESÓW Z BIMEXEM I NIE DOPUSZCZA DO NARASTANIA  związanych z tym, CHORENDALNYCH KOSZTÓW I ODSETEK.  Oczywiście, popisał się również "błyskotliwą" uwagą w kierunku Piotra Woszczyka (nie wiemy, czemu ta uwaga miała służyć), że ten nie jest wice burmistrzem tylko zastępcą burmistrza. 

Wywód opozycji zakończył młodszy Bukowski wzniecając dyskusję na temat gruntów i bazy na ul. Garażowej i wykazując się błyskotliwą wiedzą w dziedzinie zawodu, który wykonuje (rzeczoznawca majątkowy). Dziwnie "mądrości" te brzmiały w ustach kogoś, kto zaledwie parę tygodni temu  będąc przesłuchiwanym przez policję, tłumaczył zarzucaną mu, samowolę budowlaną,  nieznajomością podstawowych zasad prawa budowlanego, nieświadomością i brakiem wiedzy o tym, że żeby rozpocząć budowę domu należy posiadać prawomocne pozwolenie na budowę.

Szczegóły absurdalnych i niejasnych popisów opozycji opiszemy szczegółowo w innych artykułach.

OSTATECZNIE RADA MIEJSKA DECYZJĄ 13 BIORĄCYCH UDZIAŁ W SESJI, RADNYCH UDZIELIŁA BURMISTRZOWI TOMASZOWI SZRAMIE ABSOLUTORIUM ZA 2011 ROK. "Przeciwko" udzieleniu absolutorium opowiedzieli się radni: Ilski, Rydzewska, oraz młodszy i starszy Bukowski. Od głosu wstrzymali się radni (z nazwiskami na "M"): Magdziarek, Małyszek i Majkowski .

Gratulujemy burmistrzowi Obornik wykonania budżetu. Winszujemy również, bo nie jest to łatwe zadanie,  skarbnikowi gminy, pani Joannie Kus Gzyl, precyzyjnego i skutecznego czuwania nad finansami gminy.

Brygida Małecka Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +4 (+5 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071