Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Idea stworzenia muzeum ziemi obornickiej doprowadziła do spotkania burmistrza Tomasza Szramy ze starostą obornickim Adamem Olejnikiem, wicestarostą Andrzejem Okpiszem, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki Krystyną Eichler oraz Starszym Kustoszem Muzealnym. Spotkanie odbyło się 30 grudnia.  

Pierwszy krok w sprawie muzeum

Rozmawiano o możliwości stworzenia muzeum w budynku po byłym konsum przy ulicy Jagiellońskiej. Jednak ostatecznego wyboru lokalizacji mającego powstać muzeum jeszcze nie dokonano.

Potrzebę utworzenia muzeum ziemi obornickiej widzą nie tylko lokalni politycy, również dyrektorzy placówek kulturalnych i mieszkańcy naszej małej ojczyzny. Dyrektor Biblioteki Krystyna Eichler zauważyła, że utworzenie muzeum jest niezbędne. Biblioteka już teraz dysponuje wieloma materiałami ekspozycyjnymi, których nie ma gdzie wystawić. Powstanie muzeum sprawi, że w jednym miejscu staną przedmioty opowiadające o historii naszego regionu, będą mogli z niego korzystać mieszkańcy, którzy chętnie pogłębią wiedzę o ziemi obornickiej, a także przyjezdni goście.

Utworzenie muzeum to żmudna praca, jednak nie niemożliwa. Inicjatorzy projektu wiedzą jak doprowadzić do jego realizacji. Dlatego rozpoczęli od rozmów w sprawie lokalizacji. Budynek po konsum należy do skarbu państwa. Zdaniem starosty obornickiego Adama Olejnika pozyskanie go na omawiany cel nie będzie trudne. Wystarczy, że Urząd Miejski zwróci się z pismem do starosty, o bezpłatne przekazanie budynku na cele niekomercyjne, związane z kulturą. Takie pismo zobliguje przedstawicieli powiatu do wystosowania stosownego pisma do wojewody wielkopolskiego. Burmistrz Tomasz Szrama już zapowiedział, że takie pismo trafi do Starostwa Powiatowego, a on zapozna się z możliwością pozyskiwania środków z Ministerstwa Kultury na jednostki muzealne.

Na spotkaniu obecny był również Starszy Kustosz Muzealny. Jego zdaniem budynek przy ulicy Jagiellońskiej jest miejscem idealnym na muzeum. Swoją tezę argumentował zwracając uwagę na jego położenie i wnętrze. Znajduje się ono bowiem w centrum miasta, a kubatura budynku jest odpowiednia do wykorzystania na  stworzenie sal do ekspozycji zarówno stałych, jak i czasowych. Zaletą budynku jest również to, że jest on podpiwniczony. Stwarza to wiele możliwości.

Pierwszy krok w sprawie stworzenia muzeum został już zrobiony. Pierwszy, czyli ten najtrudniejszy. Zatem wszystko wskazuje na to, że stworzenie muzeum w Obornikach podąża w dobrym kierunku. Świadczą o tym chociażby zapowiedzi kolejnych spotkań.  



Źródło:


Gorące tematy



Dołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +5 (+8 , -3)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Marek
Data: 25.01.2011 20:23:00

Tak jakby muzeum było czymś czego Oborniki najbardziej potrzebują, a gdzie poprawa życia mieszkańców?


FaUst
Data: 26.01.2011 07:31:20

@Marek:
Czyżbyś był Markiem L? Wiadomo, że inne rzeczy też są potrzebne, ale jestem jak najbardziej za muzeum. Kiedyś "prawie" obowiązkową lekturą każdego dzieciaka z podstawówki była taka żółta książeczko-broszurka o Obornikach z której można było dowiedzieć się sporo o mieście i regionie. Spytaj się jakiegoś 15 latka czy zna jakiegoś słynnego oborniczanina... odpowie pewnie rychu kukuła. Budowanie tożsamości nawet na szczeblu miasta jest bardzo ważne


Piotrek.S.
Data: 26.01.2011 10:47:43

Masz racje tożsamość lokalna jest ważna i muzeum jest potrzebne. Świadczy o tym chociażby zainteresowanie jaki się cieszą wystawy tematyczne związane z Obornikami prezentowane w Bibliotece.
Jednak przywoływanie sprawy muzeum teraz w momencie gdy niedawno się mówiło, ze mamy kryzys, gdzie tnie się planowane inwestycje i ogranicza wydatki bo Gmina jest rzekomo strasznie zadłużona jest nie w porządku.
Tak samo jak prowadzenie propagandy sukcesu za pomocą comiesięcznego informatora. Poprzednio był wydawany chyba w okresach półrocznych a i tak zarzucano marnotrawienie pieniędzy.


Lilka-Oborniczanka
Data: 26.01.2011 16:38:28

Zawsze mi brakowało takiego miejsca w naszym mieście, okoliczne miasteczka a nawet wsie mają muzea, na których nawet sobie zarabiają... rzekłabym dlaczego dopiero teraz... coś dla ducha, też potrzeba - nie tylko dla gęby (że tak brzydko napiszę). Ostatnie czasy skłaniają do przemyśleń, że "lepiej mieć a nie być"- mam nadzieję, że to się zmieni i Oborniki staną się "kulturalniejsze".


Do Piotrek S
Data: 26.01.2011 23:39:15

Ty chyba czytasz nie tą prasę. Gazeta urzędu będzie kosztować tyle w rok co poprzednio na trzy wydania, po drugie nikt nie tnie jeszcze inwestycji planowanych, no chyba że za planem poprzednia władza nie zapisała na nie środków.


Piotrek.S.
Data: 27.01.2011 22:13:15

Na drugie stronie informatora tekścik o zaciskaniu pasa. Jedna z pierwszych sesji Rady Miasta zawierała uchwałę o zmianach w zaciąganiu pożyczek celowych przewidzianych w budżecie.
S.P. 2 wycięta z planu termoizolacji.
A to dopiero niecałe dwa miesiące.


jeszcze coś mi się dodało...
Data: 27.01.2011 22:22:56

Poprzedni informator wydawany był rzadko i zawierał suche fakty. Czyli był tym czym miał być bez zbędnych komentarzy jak to jest w jednej czy drugiej gazecie.
Obecny wygląda na tubę propagandową wydawaną co miesiąc tak by móc na bieżąco odpowiadać na krytykę (zasłużoną czy też nie) działań prowadzonych przez UM.


Ala
Data: 28.01.2011 17:35:27

Nareszcie będzie muzeum w Obornikach. W każdym mieście wkoło mają a u nas tego brakowało. Jesteśmy dużą gminą, która powinna dbać o swą przeszłość.


alfredczworgaimiomszułdrzyński
Data: 29.01.2011 22:08:37

ja mieszkałem nie daleko obornik i uważam, ze każdy musi mieć swój hajmat mimo, że dawno gdzie indziej już mieszkam. (a)


henio
Data: 01.02.2011 21:36:38

ale słodkie te wasze komentarze az mnie zemdliło .
Wydaje mi sie ze wpisywane przez te same osoby co je stworzyły .
Pierwszy raz czytam waszą prase internetowa ale brak obiektywizmu nawet na foru doprowadza mnie do mdlości .
Brydzia wystarczy chyba ze artykuły piszesz po co je jeszcze razem komentujecie


Dżikoś
Data: 04.02.2011 07:08:43

Ja podzielę się może pewnym spostrzeżeniem. Z tego co wiem, to duet junior Bukowski-Rydzewska zdeptali Szramę i jego doradców na ostatniej sesji. Celowali konkretami i faktami, żadnej propagandy i pomówień. Podobno Szrama wił się na prawo i lewo z niewiedzy. Podobno obiecywał za gafy z własnej kieszeni oddawać, podobno Bukowski skompromitował Pawlickiego i samych Burmistrzów za deszczówkę. Piszę podobno, bo z dwóch źródeł.... I teraz proszę przeczytać gazetę Brydzi (zresztą już nie jej).... i obraz z sesji..... Brak słów.


Spotkane w sprawie utworzenia mu
Data: 04.02.2011 15:31:04

Spotkanie mieszkańców miasta i gminy Oborniki w sprawie utworzenia muzeum w naszym kochanym mieście: 10 lutego (w czwartek) 2011 r., o godz. 19.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. A Małeckiego, przy ul. Kopernika 10


irena
Data: 13.02.2011 21:55:46

Czy już nie ma innych potrzeb,budować muzeum?a ile to wszystko będzie kosztować budynek +utrzymanie?


młody
Data: 14.02.2011 13:14:19

Jestem przekonany o potrzebie MUZEUM, a tych co to nie rajcuje niech idą oglądać przyrodę. Trochę się dotlenią i przestaną pisać bzdury