Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Od kilku tygodni przygotowywani byliśmy do zaplanowanej przez rząd podwyżki VAT-u. Przypomnijmy, że sięgając do kieszeni przeciętnego konsumenta próbuje się łatać państwową dziurę budżetową. Na ile te działania okażą się skuteczne przekonamy się niebawem. Od kilku tygodni przygotowywani byliśmy do zaplanowanej przez rząd podwyżki VAT-u. Przypomnijmy, że sięgając do kieszeni przeciętnego konsumenta próbuje się łatać państwową dziurę budżetową. Na ile te działania okażą się skuteczne przekonamy się niebawem.   

Na razie jednak na własnej skórze będziemy doświadczać niewielkiego wzrostu wydatków podczas nawet najprostszych codziennych zakupów. Podstawowy podatek od towarów i usług wzrósł z 22 do 23 procent. Ponadto zmianie uległy stawki podatku od żywności nieprzetworzonej - owoce, warzywa - wzrost z 3 do 5%. Natomiast w przypadku żywności przetworzonej stawka podatku została zmniejszona z 7 do 5%. Powinno to spowodować zwiększenie cen warzyw i owoców natomiast ceny serów i wędlin powinny się zmniejszyć. Jednak zmiany podatków i obowiązkowych opłat to w obecnej sytuacji finansowej konieczność nie tylko w wymiarze całego kraju, ale również na poziomie samorządu lokalnego , czyli gminy.

W ostatnich dniach o zmianach kwot obowiązkowych opłat dyskutowano w wymiarze lokalnym także na sesji Rady Miejskiej w Obornikach. Podjęto bowiem uchwałę o zatwierdzeniu nowych taryf oraz zasad rozliczeń należności za wodę i ścieki w gminie. Konieczność podejmowania tego typu decyzji przez organy gminne jest normowana przez ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.

Co roku dzieje się to według określonej procedury. W wypadku Obornik przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne przedstawia burmistrzowi, (na 70 dni przed wprowadzeniem taryfy w życie) wniosek o jej zatwierdzenie, dołączając szczegółową kalkulację cen i stawek, wraz z aktualnym planem. Następnie organ wykonawczy gminy sprawdza, czy dokumenty przedstawione przez przedsiębiorstwo są opracowane zgodnie z przepisami ustawy. W dalszej kolejności wniosek trafia na sesję rady w celu podjęcia uchwały o zatwierdzeniu bądź odmowie zatwierdzenia taryf (jeśli sporządzono je niezgodnie z przepisami).

W tym roku właściwy wniosek złożony został przez prezesa PWiK Tomasza Augustyna już w listopadzie 2010 r. Zgodnie z jego założeniami cena wody została podwyższona przez PWiK o 3%, a ścieków o 17%. W celu zniwelowania bezpośrednich skutków podwyżek dla portfeli mieszkańców Tomasz Szrama - burmistrz Obornik wraz z Radnymi przygotował uchwałę o dopłatach do cen wody i ścieków. Tegoroczna dopłata została zwiększona w stosunku do pierwotnej kwoty proponowanej przez poprzedni zarząd gminy. Ostatecznie uchwalono więc dopłatę do wody w wysokości 0.16 zł, a do ścieków 2.47 zł.  Te lokalne ustalenie z zakresu opłat za wodę  i ścieki wejdą w życie z dniem 1 lutego 2011 roku, a obowiązywać będą do końca stycznia 2012.roku.

Pozostaje nam jedynie pomarzyć o wygranej w lotto lub o cudownej przemianie zasad funkcjonowanie finansów publicznych, kiedy to również w zakresie ogólnopolskich podatków zaczęto by zwykłym obywatelom przyznawać realne ulgi i dopłaty.

  Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

pwik
Data: 25.01.2011 20:45:11

może w ramach oszczędności obciąć pensjeprezesowi pwik Augustynowi z 15 tyś do 8 tyś i jego poplecznikom którzy maja podwójne zatrudnienie


Rychu
Data: 11.02.2011 00:01:07

Obciąć to można sobie palec ale mnie pobory ustalone w umowie.


R.
Data: 15.02.2011 11:29:13

15tys?Miesięcznie?Prezydent kraju zarabia 10.
A ja szaraczek tysiąc.
Klasa średnia umarła.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071