Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Końcówka grudnia to tradycyjnie czas podsumowań. Nie inaczej ten okres traktuje nasz zespół redakcyjny. W związku z czym postanowiliśmy krótko przypomnieć najważniejsze wydarzenia minionych dwunastu miesięcy.  

Nie chcąc jednym wydarzeniom nadawać wyższa rangę, a innych deprecjonować nasze zestawienie przyjmie porządek chronologiczny zgodnie z postępującymi po sobie miesiącami. Zacznijmy więc od początku roku 2010.

Styczeń upłynął głównie pod znakiem budżetowych uchwal i planów inwestycyjnych. Szczególnie ambitnie w tamtym czasie prezentowały się założenia inwestycyjne gminy Oborniki. Radni zaakceptowali wtedy:  przebudowę drogi Sławienko - Niemieczkowo - Przeciwnica, budowę ulic na Bielawach począwszy od takich jak: Akacjowa, Sikorskiego, Kutrzeby, Wiązowa, a w Kowanówku -  Konwaliowa, Wrzosowa, Głogowa, Borówkowa.
Aż 2 mln zł planowano  przeznaczyć na budowę sali gimnastycznej przy Gimnazjum Nr 3
w Obornikach, postawienie budynku gospodarczego przy kompleksie boisk przy Szkole Podstawowej Nr 2 oraz wymianę nawierzchni na hali przy ulicy Obrzyckiej. Jak możemy stwierdzić dzisiaj część tych planów została zrealizowana w pełni, jednak nie wszystkie...

W lutym było już nieco ciekawiej niż w styczniu. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, mł. bryg. mgr inż. Albert Kłaczkiewicz, przekazał w ręce strażaków OSP Rożnowo ciężki samochód pożarniczy SBM - 18000 Jelcz C 417 K.,
a w obornickim szpitalu oficjalnie funkcjonowanie rozpoczął Oddział Intensywnej Opieki. Wiele działo się też w miejscowym magistracie. Jedna z pracownic Urzędu Miejskiego
w Obornikach w Referacie Obsługi Interesanta otworzyła list nadany w Lesznie, w którym znajdował się podejrzany proszek. Natychmiast zatem podjęto wszelkie czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom urzędu i petentom.

Pierwszy miesiąc wiosny - marzec przyniósł ze sobą kolejne niepowtarzalne sytuacje. Mieszkańcy Obornik musieli zacząć jeździć po porady lekarza rodzinnego w godzinach wieczornych aż do Rogoźna. Nowa sytuacja nie przypadła do gustu pacjentom przychodni lekarzy rodzinnych. Ponadto szczypiornistki Sparty utrzymały się w I lidze, a wybitny kardiolog Siminiak zakończył współpracę ze szpitalem w Kowanówku.

Kwiecień był miesiącem specyficznym zwłaszcza ze względu na katastrofę prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Jednak w samych Obornikach działy się wtedy dobre rzeczy. Miedzy innymi rozpoczęto długo oczekiwany remont małego mostu nad Wartą.

W maju oborniczanie obchodzili 65-lecie spółdzielni "Społem" i obronną ręką wyszli ze starcia z ogólnokrajową falą powodziową. Oborniki poniosły niewielkie straty. Najwięcej strachu i pracy w tym czasie doświadczyli zwłaszcza przedsiębiorcy mający swoje siedziby  tuz przy brzegach rzeki. Częściowemu zalaniu uległy działki firmy RAJBUD i Guma Wicherek.

Czerwiec upłynął w mieście w klimacie obchodów DNI OBORNIK. Tym razem gwiazdą był zespół Golec uOrkiestra.  Na Rynku odbył się festiwal Rzeźby Solnej, Parada Motocykli, a nad rzeką Wartą Wianki 2010. Natomiast sekretarz Starostwa Powiatowego
 - Piotr Sitek, odebrał w czerwcu prestiżowe wyróżnienie nadane przez Wielkopolski Instytut Jakości. W Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się uroczysta gala, na której wręczono certyfikaty Wielkopolska Jakość, Wielkopolski Menadżer Jakości, a także nagrody i wyróżnienia Wielkopolskiej Nagrody Jakości. Konkurs ten został przeprowadzony już po raz dwunasty. Obornickie Starostwo Powiatowe startowało w konkursie po raz pierwszy i już została docenione. Otrzymało wyróżnienie I stopnia WNJ w kategorii organizacji publicznych i instytucji. Na tę nagrodę zasłużyli sobie wybitnymi osiągnięciami w zarządzaniu, które przekładają się na jakość funkcjonowania placówki.

Pierwszy miesiąc tzw. letniego sezonu ogórkowego w Obornikach czyli lipiec, nie okazał się jednak tak spokojny i nudny jak to zwykle bywa. Jednym z dramatyczniejszych wydarzeń było porzucenie przez 27-letnia kobietę swojego dziecka. Matka opuściła swoje mieszkanie około godziny 20,  a zostawiła w nim bez opieki półtoraroczne maleństwo.

Sierpień pozostawił po sobie odkrycia finansowo-kryminalne. W jednym
z obornickich przedszkoli stwierdzono defraudację dużych kwot publicznych pieniędzy. Oszustwa miała dopuścić się księgowa z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Koniec wakacji i początek jesieni - wrzesień wysunął na światło dzienne kolejne "niejasne" sytuacje finansowe. Tym razem w lokalnej społeczności dużo mówiono o nie pewnych prywatnych pożyczkach i lekkomyślnych decyzjach kredytowych, które jak pokazało życie nie rzadko kończyły się utratą domów i gospodarstw rolnych. Pewna oborniczanka oskarżyła lokalnego biznesmena o oszustwo i nieprawne odebranie rodzinnego domu. Sprawa trafiła do prokuratury...

Październik rozpoczął się nie mniej ciekawie. Tematem miesiąca było zajęcie przez komornika kwoty 177 tysięcy na koncie Urzędu Miejskiego. Stało się tak na wniosek firmy budowlanej, która remontowała drogi w gminie. Nie dostała pieniędzy za wykonane prace
i złożyła pozew do sądu. A ten nakazał gminie zapłatę. Kulisy sporu między firmą spod Obornik a urzędem są bardzo ciekawe. Niewykluczone, że u jego podstaw leży korupcja. W skrócie chodzi o to, że kłopoty firmy z obornickim urzędem mają wynikać z doniesienia złożonego do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Donos trafił do CBA w grudniu 2009 roku.

Listopad był miesiącem, który podporządkowany został praktycznie całkowicie kampanii przed wyborami do samorządów. Wszystkie gminy, starostwa i województwa plakatowane zostały całkowicie. W tym politycznym klimacie w Obornikach wydarzyło się jednak coś "więcej". Na ulicy Mostowej w ciągu drogi krajowej nr 11 pojawił  się czołg T-55, który zatrzymał ruch na drodze. W ten nietypowy sposób twórcy nowego portal chcieli wyrwać oborniczan z prozy codzienności i zachęcić ich do odkrywania swoich pasji na portalu "jo-pe.pl".

Grudzień przyniósł ze sobą długo wyczekiwane w mieście zmiany. Ślubowanie po wygranej w pierwszej turze złożył nowy burmistrz - Tomasz Szrama. Największym zaskoczeniem według nas była jednak historyczna w skali Wielkopolski porażka po 8 latach rządzenia Anny Rydzewskiej, podobna miała miejsce tylko w Pniewach, gdzie przegrał burmistrz Chojara.

Jaki będzie rok 2011? Tego nie wiemy, jednak życzmy sobie by obfitował w ciekawe
i pozytywne zdarzenia...

  Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+3 , -3)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Gacek
Data: 19.01.2011 14:09:53

Ja wiem jaki będzie .. F A T A L N Y.


Aga
Data: 20.01.2011 11:23:06

Obiektywizm powala.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071