Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

16 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małackiego w Obornikach odbyło się spotkanie z Waldemarem Wierzbą. Miało ono dość wymowny tytuł "Godejma po naszymu". 

Godejma po naszymu

Środowe spotkanie z Waldemarem Wierzbą było poświęcone gwarze poznańskiej. Wiara, ale miałem fejra - tymi słowami przywitał się z publicznością gość. Podczas trwającego półtora godziny spotkania mówiono tylko, i wyłącznie gwarą poznańską. Waldemar Wierzba przeczytał zebranym fragmenty scenki teatralnej swojego autorstwa. Historia opowiadająca o małżeństwie i ich synu wywołała głośny śmiech w sali. Już pierwsze słowa sztuki teatralnej "Dryndom do restauracji" zachwyciły miłośników gwary poznańskiej. 

Pomiędzy publicznością a szanownym gościem nawiązała się miła pogawędka, oczywiście po poznańsku. Waldemar Wierzba podczas takich spotkań zbiera nowe słowa i sformułowania. Każde nowopoznane słowo ma dla niego ogromną wartość, większość swojego życia spędził na zgłębianiu wiedzy na temat gwary poznańskiej. Jednak nie tylko słowa znajdują się w kręgu zainteresowania pana Waldemara. Kolekcjonuje on również przepisy na potrawy charakterystyczne dla kuchni poznańskiej.

Waldemar Wierzba jak sam o sobie mówi jest poznaniakiem z urodzenia i poznaniakiem z wyboru. Stworzył wiele publikacji o gwarze poznańskiej. Do najbardziej znanych jego dzieł należą: "Ale szport, tej!... żarty gwarą", "Przykazania Poznaniaka", a także "Słownik gwary poznańskiej". Ponadto Wierzba jest redaktorem Kalendarza Poznaniaka. Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Ewa
Data: 10.12.2010 15:07:39

Szkoda, gdy zaprasza się w naszym mieście w Bibliotece Publicznej ciekawych ludzi, to jest tak mało informacji na ten temat. Czyżby takie spotkania były tylko dla wybrańców?


Azalia
Data: 13.12.2010 22:03:54

Też się nad tym zastanawiałam .Bardzo chętnie bym poszła na takie spotkanie, niestety dowiedziałam się o tym już po fakcie , czytając artykuł na tutejszej stronie :( Szkoda


Marta
Data: 22.12.2010 13:20:52

Imprezy odbywające się w bibliotece kierowane są głównie do czytelników. (Ogłoszenie zawieszone jest w wejściu do instytucji, wiec kazdy czytelnik z łatwością je zauważy)


Azalia
Data: 31.12.2010 16:27:16

Pytanie nasuwa się samo :dlaczego imprezy tylko dla czytelników ?? To przeciętny mieszkać nie zasługuje na udział w takim spotkaniu? Przecież nie wszyscy muszą korzystać z biblioteki , a na pewno chętnie by chcieli posłuchać "godanio" bo wszak nasza poznańska gwara umiera śmiercią naturalną , niestety :( Nie wspomnę już o naszych dzieciach , które nie znają prawie w ogóle gwary


Azalia
Data: 31.12.2010 16:31:23

"mieszkaniec" - przepraszam za pomyłkę


Marta
Data: 04.01.2011 10:51:32

Informacje o imprezach w Bibliotece Publicznej można znaleźć też na facebooku.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071