Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

16 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małackiego w Obornikach odbyło się spotkanie z Waldemarem Wierzb±. Miało ono do¶ć wymowny tytuł "Godejma po naszymu". 

Godejma po naszymu

¦rodowe spotkanie z Waldemarem Wierzb± było po¶więcone gwarze poznańskiej. Wiara, ale miałem fejra - tymi słowami przywitał się z publiczno¶ci± go¶ć. Podczas trwaj±cego półtora godziny spotkania mówiono tylko, i wył±cznie gwar± poznańsk±. Waldemar Wierzba przeczytał zebranym fragmenty scenki teatralnej swojego autorstwa. Historia opowiadaj±ca o małżeństwie i ich synu wywołała gło¶ny ¶miech w sali. Już pierwsze słowa sztuki teatralnej "Dryndom do restauracji" zachwyciły miło¶ników gwary poznańskiej. 

Pomiędzy publiczno¶ci± a szanownym go¶ciem nawi±zała się miła pogawędka, oczywi¶cie po poznańsku. Waldemar Wierzba podczas takich spotkań zbiera nowe słowa i sformułowania. Każde nowopoznane słowo ma dla niego ogromn± warto¶ć, większo¶ć swojego życia spędził na zgłębianiu wiedzy na temat gwary poznańskiej. Jednak nie tylko słowa znajduj± się w kręgu zainteresowania pana Waldemara. Kolekcjonuje on również przepisy na potrawy charakterystyczne dla kuchni poznańskiej.

Waldemar Wierzba jak sam o sobie mówi jest poznaniakiem z urodzenia i poznaniakiem z wyboru. Stworzył wiele publikacji o gwarze poznańskiej. Do najbardziej znanych jego dzieł należ±: "Ale szport, tej!... żarty gwar±", "Przykazania Poznaniaka", a także "Słownik gwary poznańskiej". Ponadto Wierzba jest redaktorem Kalendarza Poznaniaka. ¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Ewa
Data: 10.12.2010 15:07:39

Szkoda, gdy zaprasza się w naszym mie¶cie w Bibliotece Publicznej ciekawych ludzi, to jest tak mało informacji na ten temat. Czyżby takie spotkania były tylko dla wybrańców?


Azalia
Data: 13.12.2010 22:03:54

Też się nad tym zastanawiałam .Bardzo chętnie bym poszła na takie spotkanie, niestety dowiedziałam się o tym już po fakcie , czytaj±c artykuł na tutejszej stronie :( Szkoda


Marta
Data: 22.12.2010 13:20:52

Imprezy odbywaj±ce się w bibliotece kierowane s± głównie do czytelników. (Ogłoszenie zawieszone jest w wej¶ciu do instytucji, wiec kazdy czytelnik z łatwo¶ci± je zauważy)


Azalia
Data: 31.12.2010 16:27:16

Pytanie nasuwa się samo :dlaczego imprezy tylko dla czytelników ?? To przeciętny mieszkać nie zasługuje na udział w takim spotkaniu? Przecież nie wszyscy musz± korzystać z biblioteki , a na pewno chętnie by chcieli posłuchać "godanio" bo wszak nasza poznańska gwara umiera ¶mierci± naturaln± , niestety :( Nie wspomnę już o naszych dzieciach , które nie znaj± prawie w ogóle gwary


Azalia
Data: 31.12.2010 16:31:23

"mieszkaniec" - przepraszam za pomyłkę


Marta
Data: 04.01.2011 10:51:32

Informacje o imprezach w Bibliotece Publicznej można znaleĽć też na facebooku.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071