Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na wrześniowej ostatniej Sesji Rady Powiatu radni między innymi dyskutowali nad planem inwestycyjnym na lata 2010-2013 i realizacji inwestycji w 2010 roku.  

Plan inwestycyjny Powiatu

W 2010 roku Powiat Obornicki przebudował drogę powiatową prowadzącą z Bogdanowa do Uścikowa, a także nawierzchnię drogi z Ryczywołu do Gościejewa. Obecnie Powiat Oborniki realizuje szereg inwestycji. Trwają prace budowlane przy ZS im. Tadeusza Kutrzeby. Powstaje tam sala sportowa. Natomiast przy Liceum Ogólnokształcącym trwa remont boiska i biblioteki. Przygotowany jest już plan inwestycyjny na kolejne lata. W okresie od 2011 do 2013 roku ma zostać przeprowadzona termomodernizacja budynku Zespołu Szkół przy ul. Kutrzeby. Planuje się przebudowę kilku dróg: prowadzącej z Obornik do Świerkówek, ze Studzieńca do Budziszewka, a także z Ryczywołu do miejscowości Krężoły. Ponadto przy ul. Mickiewicza w Ryczywole i Wielkopoznańskiej w Rogoźnie ma powstać chodnik.

Przedstawiony przez Starostę wspomniany plan inwestycyjny wywołał burzliwą dyskusję. Radny Kazimierz Zieliński dopytywał o szkołę Agrobiznesu z Rogoźna, o szpital i obwodnicę. Żaden z tych elementów nie został tam uwzględniony. Te inwestycje, które są tu przedstawione są inwestycjami realnymi. Te sprawy jesteśmy w stanie zrealizować - odpowiedział starosta - Myślę, że lepiej zrobić to, co zaplanowaliśmy na następny rok, a na kolejne inwestycje oczywiście można składać wnioski. Sekretarz Powiatu Piotr Sitek również odpowiedział radnemu Zielińskiemu, że z drogami powiatowymi i szpitalem w najbliższej kadencji będzie trzeba zrobić porządek. Jeśli chodzi zaś o stołówkę w rogozińskiej szkole, to nie jest to temat doraźny dla Rady Powiatu. Należy tę kwestię rozwiązać bezpowrotnie.

Na co do dyskusji włączył się radny Krzysztof Paszyk. Planowanie inwestycji powinno kierować się dalekowzrocznością i planowaniem z odpowiednią perspektywą kluczowych inwestycji powiatu - stwierdził. Po czym dodał, żeroztropność, rozsądek i dobre gospodarzenie samorządem powiatu wymaga odpowiedniego planowania i wyciągania tych rzeczy, które są najbardziej istotne i kluczowe. Doraźnie sobie państwa z zarządu te perełki wybieraliście zaskakując nierzadko radę. Perełką Radny nazwał salę sportową przy ZS im. Kutrzeby. Radni dyskutowali nad zasadnością przeprowadzania poszczególnych inwestycji. Zarzucali sobie, że niektóre z inwestycji są wykonywane "pod publikę". Podsumowując dyskusję nad inwestycjami prowadzonymi przez Powiat Oborniki głos zabrał radny Adam Olewnik. Stwierdził, że zachowany w tym planie realizm wynika z przepisów, które obowiązują. Nasz powiat nie jest bogaty. Wszystkie inwestycje są realizowane z pożyczek, obligacji i częściowo z dochodów własnych. Nie chcemy utopić tego powiatu zaciągając kolejne zobowiązania.

 

 

  Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

prazyszlosc
Data: 10.11.2010 13:05:33

Kto kolwiek bedzie mial wiekszosc w radzie powiatu po wyborach, mam nadzieje ze wreszcie sie opamietaja. Od kilku kadencji mamy tylko pozyczki i obligacje. Tym samym nominalny dlug powitu wzrasta. Lepiej bedzie jak najblizsze lata skonczy sie z tymi czynnosciami, a zacznie oszczedzac na kazdym kroku. Co tyczy sie oszczedzania, ciekawe jak dochodowe byly "taksowki powiatowe" i czy tak naprawde byly potrzebne. Trzeba liczyc kazdy grosz i oszczedzac, to wtedy moze po kilku latach finanse powiatu wreszcie beda wygladaly na tyle dobrze ze mozliwe beda wieksze inwestycje z wykorzystaniem zewnetrznych srodkow. Ale do tego potrzene sa, checi , odwaga i umiejetnosc przeciwstawiania sie grupa nacisku...


bob
Data: 11.11.2010 10:03:50

plany to może mieć gmina Oborniki (3% zadłużenia) ,a powiat ma plan , ale SPŁACANIA DŁUGÓW do 2025 r.


kierowca
Data: 11.11.2010 18:46:49

"W 2010 roku Powiat Obornicki przebudował drogę powiatową ......, a także nawierzchnię drogi z Ryczywołu do Gościejewa." Czy to cytat ze sprawozdania powiatu czy też przekręcona informacja przez "dziennikarza"? Korzystam z tej drogi i poza załatanymi kilkoma dziurami nie zauważyłem przebudowy nawierzchni.
Zauwazyłem natomiast zniszczoną przez wykonawce chodnika nawierzchnię drogi powiatowej - ul. Kolejowej w Ryczywole. Kto odebrał te roboty?


obserwator
Data: 16.11.2010 23:31:53

Póki co Zarząd powiatu żyje we własnym świecie..... mam nadzieję doczekać czasów wciągnięcia Obornik do powiatu poznańskiego.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071