Data: , Źródło: , Oborniki

Podczas Festynu Młynarskiego, który odbył się na terenie Muzeum Młynarstwa w Jaraczu miejsce miało oddanie do użytku nowej ekspozycji - rekonstrukcji wiatraka. Uroczystość otwarcia ekspozycji poprowadził Jan Maćkowiak - Dyrektor Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, którego placówka w Jaraczu jest oddziałem. 

Idea wzbogacenia prezentowanych urządzeń młynarskich w Jaraczu o wiatrak zrodziła się w latach 90 ubiegłego wieku. Dla tego celu wówczas przygotowano odpowiednie miejsce, a ówczesny kustosz - Wiesław Płotkowiak - czynił starania o pozyskanie odpowiedniego eksponatu. Teraz na wzgórzu stanęła rekonstrukcja XIX-wiecznego wiatraka z miejscowości Czacz k/Leszna. Rekonstrukcji dokonał pan Kazimierz Dąbrowski pod nadzorem specjalistów z Muzeum w Szreniawie. Pan Gustaw Wańkowicz, Starosta Obornicki, wyraził zadowolenie ze wzrostu atrakcyjności turystycznej Powiatu Obornickiego - do czego przyczynia się wzbogacanie oferty muzealnej w Jaraczu. Podziękował wszystkim zaangażowanym w to dzieło i przerąbał listwę zagradzającą dostęp do wiatraka - tym samym umożliwiając wstęp wszystkim na wzgórze wiatraczne. Ks. Jan Andrzejewski, Proboszcz Parafii w Parkowie, dokonał poświęcenia wiatraka, po czym wiatrak został odwrócony w stronę wiatru i skrzydła ruszyły. Uruchomieniu wiatraka towarzyszyły oklaski zebranych widzów. Ponieważ zgodnie z tradycją młynarską (w rolę młynarza wcielił się pracownik muzeum w Jaraczu Mateusz Klepka) wiatraki posiadają duszę, zebrani postanowili wiatrakowi nadać imię: Jan Kazimierz.

Podczas trwania owego Festynu Młynarskiego muzeum w Jaraczu odwiedziło kilkuset gości, dla których przygotowano oprócz ekspozycji także występy zespołów ludowych. Nad całością imprezy czuwał Dyrektor placówki w Jaraczu - Waldemar Białecki.

BAJ Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071