Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Jak ogłosił w minionym tygodniu premier Donald Tusk, I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada, a II tura 5 grudnia. Zgodnie z ordynacją wyborczą, szef rządu miał do 13 października czas na ogłoszenie terminu tegorocznych wyborów samorządowych. Zakończenie kadencji rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nastąpi 12 listopada br. (przed czterema laty 12 listopada odbyła się I tura wyborów).  

Prawdopodobnie więc w połowie października rozpocznie się kampania wyborcza. W Obornikach odbędą się dwie wielkie batalie, po pierwsze walka o stanowisko burmistrza Obornik oraz walka o dominację w radzie powiatu i obsadzenie stanowiska starosty.

Kandydatów na stanowisko burmistrza zbyt wielu nie będzie, oprócz głównego faworyta Anny Rydzewskiej w tej chwili wiadomo, że w szranki stanie wicestarosta Przemysław Gronostaj, jako przedstawiciel Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, oraz z ramienia Prawa i Sprawiedliwość - radny Witold Żółć. Na pewno wiadomo natomiast, iż kandydata nie wystawi SLD czy też ISSO, bo pod takim szyldem ukryć swoją partyjną przynależność postanowili działacze tej partii, przynajmniej tak deklaruje poseł Stanisław Stec. Spora grupa Oborniczan czeka także na oficjalne podanie kandydata z ramienia Platformy Obywatelskiej, bowiem ta partia mająca dość dużą liczbę zwolenników może powalczyć z Anną Rydzewską. W kuluarach mówi się także o ostrej ofensywie OKS -u Antoniego Żuromskiego. Po tym, jak były starosta dostał po tyłku od "pisorów", którzy nie przyjęli go do partii, odgrażał się, że swoim stowarzyszeniem obstawi wszystkie listy wyborcze łącznie z kandydatem na burmistrza. Czy będzie to sam Żuromski, czy może ktoś inny - w tej chwili nie wiadomo.

Ostra walka szykuje się też w powiecie. Do ofensywy już od dawna przygotowują się bowiem Stowarzyszeni i Gospodarni. Na liście ich kandydatów do rady powiatu mogą się znaleźć m.in. takie nazwiska jak: Anna Rydzewska, Henryk Łukaszewski, Paweł Bździak, Tomasz Konitz, Lech Faron. Tak obsadzona lista może liczyć na kilka mandatów i po wyborach może liczyć się w wyborze nowego starosty. Głównym konkurentem SiG w powiecie może być Platforma Obywatelska, która jak na razie skrzętnie ukrywa listy swoich kandydatów, jednak nieoficjalnie można słyszeć, że lista będzie silna, a kandydaci będą cieszyli się ogólnym poparciem społecznym. Oba ugrupowania wystawią także listy w okręgu nr 2, czyli Ryczywole i Rogoźnie.

Jak wynika z wypowiedzi posła Steca, liderem listy SLD, lub ISO będzie prawdopodobnie radny Piotr Neter, pozostali kandydaci do Rady Powiatu są w tej chwili opinii publicznej nieznani. Sukcesem dla SLD będzie jednak zrobienie co najmniej dwóch mandatów w Gminie Oborniki, bo ostatnio uzyskali tylko jeden.

Kolejną listę otworzy prawdopodobnie wicestarosta Przemysław Gronostaj, który poprowadzi do boju kandydatów Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych. Jak deklaruje Gronostaj, jego stowarzyszenie wystawi także listy w Rogoźnie.

O podział władzy powalczy też Prawo i Sprawiedliwość z Przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Okpiszem. Czy jednak ta partia może liczyć na coś więcej niż jeden mandat? Wszystko zależy od kandydatów, jakich pozyska na listy. Na polu boju jest także OKS z Antonim Żuromskim i PSL z Kazimierzem Zielińskim i prawdopodobnie Zygmuntem Dyczkowskim.

Kto zatem z tej grupy ma szansę obsadzić stanowisko starosty? Tutaj pojawia się duży problem, bowiem jak można usłyszeć teraz, każdy ma już swojego kandydata na starostę. Do podziału łupów dojdzie jednak dopiero tak naprawdę po wyborach, bo to przecież wyborcy zweryfikują wszystko.

  Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+2 , -2)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

:)
Data: 27.09.2010 16:49:39

Wszyscy kandydaci są w mojej opinii żenujący...


BIBI
Data: 27.09.2010 20:35:51

niestety nie ma w Obornikach osoby niezależnej, do tego dobrego gospodarza i ekonomisty. Obecna Pani Burmistrz, może nawet, ale ogon w postaci obecnych tzw. wiceburmistrzów pozbawionych jakichkolwiek kompetencji przekreśla Ją zupełnie... więc co dalej? dalej tylko fontanny i wstęgi za unijne pieniądze, a zwyżki miejsc pracy i nowych dużych firm po prostu żadnych. Wydawać pieniądze i to nie swoje każdy potrafi, a Oborniczanie niech sobie szukają pracy w ....Poznaniu, no może, żeby było blisko to w Suchym Lesie...


SIS-owiec
Data: 27.09.2010 23:49:29

Jestem za społeczeństwem opartym na moralności biblijnej, wolnej i praworządnej,zapobiegającej wykluczeniom społecznym.Społeczeństwa rozwijającego pozytywne więzi międzyludzkie, jedność społeczną, dbającego o ochronę wartości pracy, własność prywatną, pomnażanie dóbr i wrażliwość na drugiego człowieka, jego dobro i odmienność poglądów, poszanowanie jego osobistych praw i wolności w tym wyznania, sumienia, myślenia, wypowiedzi, wyrażania opinii, ochrony życia, posiadania własności prywatnej oraz zdolnego do obrony.


do bibi
Data: 28.09.2010 21:28:38

znawco bibi chcialbym Cie poinformować że na żdną drogę gminną Unia nie dała kasy!!! Więc te wstęgi to nie zasługa Uni:)


Karina
Data: 02.10.2010 18:35:45

Musi zapanować w naszym społeczeństwie ład i porządek.Już dość mamy niespełnionych obietnic.Dość mamy rzucania naszych pieniędzy w błoto albo na widzi mi się...Ludność ubożeje,brak miejsc pracy,brak środków nazaspokajanie najważniejszych potrzeb mieszkańców,brak środków na inwestycje gospodarcze i na dotacje dla małych i rozwijających się firm.Tego nie zapewni nam nikt inny jak P.Gronostaj-bo taką politykę właśnie chce wprowadzić.


do Kariny
Data: 25.10.2010 22:53:20

jak byś miała choć mały kontakt z Gronostajem to byś go nie popierała.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071