Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu Obornickiego, która odbyła się 3 sierpnia, radni poruszyli temat Zespołu Szkół w Objezierzu. W związku ze zmianą właściciela pojawiło się wiele wątpliwości co do dalszego losu szkoły. Pałac trafił w ręce pana Pawła Turno i jego rodziny. Zmartwieni losem Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu radni domagali się spotkania ze spadkobiercą, aby z jego ust usłyszeć, jakie ma plany wobec pałacu.

Spotkanie odbyło się 24 sierpnia. Pan Paweł Turno otworzył zielone światło dla szkoły, reszta w naszych rękach - mówił Andrzej Okpisz, przewodniczący Rady Powiatu.

Nowy właściciel objezierskiego Pałacu wielokrotnie podkreślał, że intencją jego i jego rodziny jest wykorzystanie Pałacu dla dobra społeczności. Rodzina Turno zamierza udostępnić budynek na rzecz szkoły na możliwie najdłuższy okres czasu. Już teraz gotowy jest podpisać umowę na dwa lata. Rodzina Turno chce założyć fundację, żeby powiązać z nią zarówno szkołę, jak i mające powstać tam Centrum Energii Odnawialnej. W momencie powstania fundacji możliwe będzie podpisanie długoterminowej umowy najmu Pałacu. Paweł Turno przekonywał radnych, że dopóki szkoła działa sensownie nie ma zagrożenia dla niej istnienia.

Nowego kierunek w Objezierzu: Technik odnawialnych źródeł energii

Uczestniczący w spotkaniu dyrektor szkoły w Objezierzu pan Roman Ostrowski opowiadał o podejmowanych przez niego działaniach, mających doprowadzić do utworzenia nowego kierunku kształcenia. Od września 2011 roku ma zostać tam utworzony nowy kierunek: technik odnawialnych źródeł energii. W tym celu należy wyposażyć szkołę w odpowiednie środki dydaktyczne. Już teraz placówka dysponuje odpowiednią kadrą, troje z nauczycieli skończyło studia podyplomowe z tego zakresu.

Już w nadchodzącym roku szkolnym placówka, o której mowa, będzie realizowała cztery projekty edukacyjne. Będą one skierowane do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dużym sukcesem szkoły jest realizacja projektu "Praktyczny program z zakresu odnawialnych źródeł energii - innowacja dla szkół ponadgimnazjalnych". Zapewnia on szkole wyposażenie w obudowę dydaktyczną oraz modele praktyczne i tablice edukacyjne z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Centrum Energii Odnawialnej w Objezierzu

Na wtorkowym spotkaniu poruszono również temat Centrum Energii Odnawialnej. Do Obornik zaproszono Bartosza Królczyka z Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią. Instytucja, którą reprezentuje ma wesprzeć projekt powstania wspomnianego centrum. Powstała ona stosunkowo niedawno, przed 6 miesiącami. Jesteśmy nowym tworem powstałym z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, organizmem, który będzie wspierał wszelkie inicjatywy wykorzystywania energii odnawialnej w naszym regionie - mówił Królczyk. Agencja nie będzie finansować projektu, ale pomoże w pozyskaniu funduszy z zewnątrz i stworzy biznesplan, który będzie kosztował 7 tysięcy złotych. Budowa Centrum Energii Odnawialnej w Objezierzu będzie projektem kilkuletnim i wieloetapowym.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Okpisz podsumowując spotkanie stwierdził, iż radni mają wielkie zamierzenia i ambicje, co do szkoły w Objezierzu . Jeśli szkoła, powiat i rodzina Turno wpisze się w ten projekt to jest nadzieja, że powstanie nowy kierunek, a w okresie kilku lat - centrum.

Wtorkowe spotkanie pokazało, że zagrożenia co do istnienia placówki nigdy nie było, była za to nieufność.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +2 (+3 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

rety
Data: 15.09.2010 19:58:49

otworzył , ale nie dla patałachów, tylko dla porządnej szkoły!Tę obecną zamknie za 3 lata.I tyle.Lepiej ludzie szukajcie nowego przytułku !


Denis
Data: 15.09.2010 23:26:11

Spokojnie rety,nie panikuj.Nad tym żyby szkoła przetrwała czuwają potężne głowy władz powiatu.Także bez obaw .


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071