Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W miniony czwartek w Szpitalu Powiatowym w Obornikach z inicjatywy radnego Kazimierza Zielińskiego odbyło się spotkanie dyrekcji szpitala z włodarzami trzech gmin Anną Rydzewską, Bogusłąwem Janusem, Jerzym Gackiem oraz starostą powiatowym Gustawem Wańkowiczem. Tematem spotkania było rozeznanie możliwości zakupu do szpitala na oddział ginekologiczno - położniczy ultrasonografu dopochwowego. Temat zakupu tego sprzętu pojawił się, jak mówiła dyrektor Ludzkowska, kilka miesięcy temu w samorządzie Murowanej Gośliny, bowiem z tego terenu bardzo dużo kobiet korzysta z obornickiego szpitala.

Temat pozostał jednak martwy, a po spotkaniu do jakiego doszło w czerwcu z radnymi z tego miasta, w którym wzięli udział właśnie Małgorzata Ludzkowska i Gustaw Wańkowicz, okazało się, że rada miejska Murowanej Gośliny owszem może, ale tylko dofinansować zakup USG i to dopiero w przyszłym roku. Na zakup sprzętu naciskali jednak lekarze z oddziału położniczo - ginekologicznego, bowiem znajdujący się tam obecnie nie spełnia konkretnych wymogów. Poza tym szpital ma USG, ale znajduje się ono w poradni na dole łącznika i przejście kobiet ciężarnych na ten oddział "budzi raczej współczucie niż akceptację" - mówiła Ludzkowska. Koszt zakupu USG to kwota od 95 do 110 tys. zł. Na dzień dzisiejszy swoją pomoc zadeklarowały dwa samorządy gminne Obornik, które według słów burmistrz Anny Rydzewskiej mogą na ten cel przeznaczyć 25 tys. zł oraz Ryczywół, który już zadeklarował 10 tys. zł. Na żadne środki finansowe nie można liczyć w tej chwili z Rogoźna, bo jak mówił burmistrz Bogusław Janus, gmina ma teraz inne zmartwienia i szuka kasy na kanalizację, bowiem dostała dofinansowanie na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego. Jak mówił Janus "Rogoźno nie ma pieniędzy jak zawsze i w tej chwili nie myślę o dotacjach na inne rzeczy niż kanalizacja, bowiem do wyciągnięcia mamy 24 mln zł". Pytanie tylko co na to rada w Rogoźnie, w której burmistrz nie ma większości. Jak nieoficjalnie usłyszeliśmy w kuluarach, Janus liczy się z tym, że rada zrobi mu na złość i przeznaczy jakieś środki (ok. 12,5 tys. zł) na zakup sprzętu, jednak ten będzie robił co tylko można, aby ich fizycznie nie przelać. Oburzeni taką postawą powinni być mieszkańcy, a przede wszystkim mieszkanki Rogoźna, bowiem jak mówiła dyrektor Ludzkowska, to właśnie z tego miasta ma najwięcej pacjentek. W słowa Janusa o braku jakichkolwiek środków na zakup USG nie uwierzył także Wójt Ryczywołu Jerzy Gacek, który skomentował to jednym zdaniem - "NIE WIERZĘ!!!"
Na pewne środki w kwocie ok. 15 tys. zł szpital może liczyć także ze strony powiatu. Jak mówił starosta Gustaw Wańkowicz, temat ten nie pojawił się jeszcze na zarządzie, jednak jeżeli w grę wchodzi zakup rozłożony na dwuletnie raty, to w tej chwili powiat jest wstanie dołożyć do połowy wymaganej sumy. Przy 25 tys. zł z Obornik i 10 tys. z Ryczywołu wymagana kwota to ok. 15 tys. zł. Rydzewska, Gacek i Wańkowicz zwrócili także uwagę, aby na przyszłoroczną ratę pozyskać jakieś środki z gminy Murowana Goślina, skoro ta wstępnie zadeklarowała pomoc finansową. Na zakończenie samorządowcy ustalili, że dyrekcja szpitala ma wybrać konkretny sprzęt, a oni pomyślą w jaki sposób dokładnie go zakupić.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071