Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W bieżącym roku przypada setna rocznica budowli linii kolejowej Obornik - Wronki. Z tej właśnie okazji Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Obornickiej oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej, zorganizowali Piknik na Dworcu w Obrzycku.

100-lecie linii kolejowej Oborniki - Wronki

Cała impreza została zatytułowana "Sto lat Jasia. Setna rocznica budowy linii kolejowej Oborniki - Obrzycko - Wronki". Odbył się on w niedzielę, 25 lipca. Już od godziny 10 na uczestników czekał ogrom atrakcji. Niezapomnianym przeżyciem był przejazd szynobusem z Obrzycka do Wronek. Jednak to nie wszystko. Na pikniku w Obrzycku można było przejechać się drezyną, obejrzeć wystawę plenerową poświęconą rocznicy budowy linii kolejowej, oraz poczynania motocyklistów. Na najmłodszych uczestników czekał szereg konkursów i zabaw.
Właśnie z tej okazji gmina Oborniki, uruchomiła Kolejową Komunikację Zastępczą. Połączyła ona Oborniki z Obrzyckiem. Ze "stolicy" naszego powiatu autobus wyruszył o godzinie 10. Po drodze zatrzymywał się w kilku miejscowościach, aby zabrać kolejne osoby wykazujące chęć wspólnego świętowania. Autobus stanął w Słonawach, Bąblinie, Kiszewie, Stobnicy i Jaryszewie. Natomiast z Obrzycka autobus wyruszył o godzinie 19.10, odwożąc do domów gości pikniku.
W 2008 roku rozebrano biegnącą przez gminę Oborniki linię kolejową łączącą nasze miasto z Obrzyckiem i Wronkami. Budowa wspomnianej linii kolejowej przebiegała etapami. Pierwszy zakończono 1 lutego 1910 roku. Wówczas to oddano do użytku 14,3 kilometrowy odcinek torów łączący Wronki z Jaryszewem. Drugi odcinek trasy, został oddany do użytku, pięć miesięcy później, 1 lipca. Odcinek 17,4 kilometra przebiegał z Jaryszewa do Obornik. Tego dnia, po zakończeniu wszelkich prac budowlanych, oddano do użytku całość linii kolejowej. Od roku 1994 następowało stopniowe ograniczanie przejazdów kolejowych tą trasą. 1 stycznia tegoż roku wstrzymano pociągi kolejowe na trasie od Słonaw do Obrzycka. Z początkiem 2000 roku podobny los podzielił odcinek trasy od Obornik od Słonaw. Ruch kolejowy z Obrzycka do Wronek został zamknięty z dniem 22 grudnia 2000 roku.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +2 (+3 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Oborniczanin
Data: 08.08.2010 16:25:57

Szkoda tej linii:-( Nie znałem innego miejsca gdzie można było złapać pociąg na tzw. "stopa" (ul. Kalinowa w Obornikach).


Marek
Data: 09.08.2010 08:02:11

Szkoda, że w pochopny i chyba nie do końca przemyślany sposób rozebrano tą linię zamiast wykorzystać ją chociażby do celów turystycznych (drezyny, szynobusy itp.). Brak mi słów...


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071