Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

O kłopotach finansowych klubu MKS Sparta Oborniki pisaliśmy już kilkakrotnie, tym razem sprawa przyszłości w szczególności drużyny seniorskiej która w tym roku spadła z III ligi, najprawdopodobniej się wyjaśniła. W dniu 18 czerwca zarząd Klubu MKS Sparta Oborniki z powodu braku środków na dalsze prowadzenie drużyny seniorskiej która ostatnio grała w III lidze Kujawsko - Pomorsko - Wielkopolskiej podjął większością głosów decyzję o wycofaniu jej z jakichkolwiek rozgrywek prowadzonych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej.

Przykra to sytuacja, ale realia finansowe są bezwzględne, na grę skuteczną w IV lidze potrzeba ok. 250 tys. zł, do tego jeszcze środki na drużyny młodzieżowe, w tym na zespół juniorów starszych, który awansował do Międzywojewódzkiej Ligi Juniorów i będzie miał możliwość rywalizować z takimi drużynami jak Lech Poznań, Warta Poznań, Jarota Jarocin, a to jak obliczono dodatkowe obciążenie kasy klubu o ok. 18-tys/zł. - czytamy w uchwale.
Zarząd zdaje sobie sprawę, że niestety brutalna rzeczywistość, dotycząca braku wystarczającej ilości środków finansowych, zdecydowała o tym iż mozolnie budowana przez 17 lat drużyna zakończy swoją działalność.
Zarząd klubu półtora roku szukał potrzebnych środków, jednak wyczerpawszy wszelkie możliwości zmuszony został do podjęcia niniejszej decyzji.
Ponieważ uchwała ta została przekazano władzom samorządowym Obornik, temat ten wrócił na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Temat poruszył Przewodniczący Komisji Oświaty Waldemar Cyranek, który zaproponował aby klub przekształcić w spółkę sportową z udziałem miasta, które będzie miało bezpośredni wpływ na to co się w Sparcie dzieje. Jak mówił Cyranek klub radził sobie finansowo do czasu gdy swoje prywatne pieniądze wykładał były prezes Tomasz Królczyk, gdy ich zabrakło finanse Sparty kuleją od prawie półtora roku. Burmistrz Anna Rydzewska odpowiedziała radnemu że Sparta to klub międzyzakładowy, a żadne zakłady pracy nie chcą go finansować. Zastępca burmistrza Bogdan Bukowski dodał, że nie warto inwestować setki tysięcy złotych w klub którym nie interesują się kibice, bowiem przychodzi ich po kilku na mecze tylko. "Nas oborniczan nie stać na to, bo trudno żebyśmy dwie drogi mniej budowali, a dawali setki tysięcy na Spartę" - mówił Bukowski. Anna Rydzewska dodała, iż gmina daje ogromne środki na sport co roku. Tą wypowiedź szybko jednak sprostował radny Paweł Drewicz, który mówił, że gmina faktycznie daje ogromne środki ale na tworzenie obiektów sportowych, a klubom pomaga raczej słabo. Według Drewicza kibiców trzeba nauczyć i zachęcić do chodzenia na mecze sportowe, a do tego potrzebny jest odpowiedni poziom i czas. Niestety tego czasu nie ma już seniorska drużyna MKS Sparta Oborniki, która tym samym z powodu braku środków zostanie wycofana z rozgrywek.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +3 (+3 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

hmm
Data: 15.07.2010 21:56:52

i tak nic nie grali zamykali tabele no nie ?


Marek
Data: 15.07.2010 22:33:33

Trochę mają rację w Urzędzie Miasta. Sparta by i tak tą kasę przejadła i może by coś wygrali, a może nie. Tą kasą by się cieszyli działacze i piłkarze bo by mieli wynagrodzenie, ale prawdą jest, że mieszkańcy niewiele by z tego mieli. Najpierw trzeba by przebudować struktury, skierować tam odpowiednich ludzi, dobrze to zorganizować, później można ładować pieniądze. No i zabrać z nazwy MKS, albo przynajmniej zmienić na Miejski zamiast Międzyzakładowy, bo to już dawno nie ma racji bytu.


Zen
Data: 16.07.2010 07:08:56

No masz rację MArku, tylko miasto od 12 lat nie chce zmienić nazwy z Międzyzakładowy na Miejski, bo wtedy będzie za niego odpowiadać.


uff
Data: 16.07.2010 12:32:37

Jest kasa na 4 ligę, będą grac ale juniorami więc ciężka walka o utrzymanie...


Do hmm
Data: 16.07.2010 12:43:33

zamykali tabelę bo właśnie brakuje środków, a co za tym idzie odpowiedniej organizacji i zawodników, którzy gwarantowaliby odpowiedni poziom.Kółko się zamyka. Nie da się zbudować silnego zespołu bez odpowiednich finansów. Można było miec silny zespół za Królczyka, bo były pieniądze. Gdy Królczyka zabrakło zawodnicy o odpowiednim poziomie umiejętności odeszli i stąd miejsce w dolnych rejonach tabeli. Miasto uchyla się od pomagania klubowi nie tylko teraz ale od dobrych kilkunastu lat.
W momencie gdy Sparta była silna w Wielkopolsce i nie tylko , był to moment dobrej promocji miasta w Polsce.Niestety włodarze miejscy tego nie rozumieją, tak jak widzę również niektórzy tzw."pseudoznawcy".Każde inne miasto, które chce promować się poprzez sport przekazuje odpowiednie środki na drużyny, które tę promocję im zapewniają bo istnieją w mediach. Niestety im wyższa liga tym potrzebne są większe pieniądze. Niestety muszę też zgodzić się z jednym - mają włodarze miejscy prawo do określenia czy chcą pomagać i w jakiej formie. Jeśli nie chcą przekazywać większych pieniędzy na promocję poprzez sport to tego nie zrobią. Dlatego też w obecnej sytuacji niech nikt nie liczy, że Sparta będzie grała na odpowiednim poziomie w III czy IV lidze, gdyż kierunek w sporcie jest odwrotny niż się niektórym wydaje - najpierw trzeba odpowiednich środków, żeby był poziom , a nie najpierw poziom a potem środki. hmm przemyśl to...


on
Data: 16.07.2010 12:52:26

a może warto się zastanowić dlaczego na mecz przychodziło góra 50 osób? Zbadać przyczyny takiego stanu rzeczy. W Objezierzu czy Rożnowie a nawet w Lulinie miejscowe zespoły miały więcej kibiców. Może to zarząd przez ostatnie lata (z Królczyka nie trzeba było) nie potrafił przyciągnąć kibiców na stadion! Myślę że brak właśnie kibiców jest największą porażką Sparty. Wielokrotnie słyszałem od przedsiębiorców że nie warto się reklamować dla 50 osób. Można by było chodzić po szkołach przyciągać młodzież, a przede wszystkim nie organizować meczów o tej samej godzinie jak gra Lech. Jeśli to prawda że ma być IV liga i mają grać juniorzy to jest teraz świetna okazja dla Zarządu by przyciągnąć ludzi na Objezierską a jak już zapełnimy stadion to wierzę że sponsorzy chętniej będą przekazywać swoje pieniądze.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071