Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Data 1 stycznia 2011 roku ma przynieść spore zmiany w ratownictwie medycznym. Główna zmiana ma dotyczyć sposobu zarządzania zespołami ratownictwa medycznego - czyli karetkami, a także dyspozytorniami medycznymi. Dziś każdy powiat z województwa Wielkopolskiego ma własną dyspozytornię telefonu 999 i 112 i własne karetki, którymi zarządza na swoim terenie.

Po 1 stycznia Wielkopolska, decyzją Wojewody, zostanie podzielona na 5 obszarów. W każdym z nich powstanie jedna dyspozytornia, gdzie będzie odbierany telefon ratunkowy i stamtąd też będzie wysyłana karetka do pacjenta.
Oborniki mają być przydzielone do obszaru pilskiego. Pomysł ten budzi wiele kontrowersji i emocji. Władze lokalne, pracownicy szpitala i pacjenci stanowczo protestują. Chcą, aby nasz region przyłączyć do Poznania. Podają szereg argumentów, które przyświecają im w zabieganiu o zmianę tej decyzji. Głównym jest obawa o bezpieczeństwo pacjentów. Dojazd do położonej od Obornik o około 80 km Piły trwa zdecydowanie dłużej, niż do Poznania, oddalonego o 30 km. Na ten zarzut odpowiada Urząd Wojewódzki twierdząc, iż Włączenie powiatu obornickiego do rejonu pilskiego skutkuje jedynie dysponowaniem Zespołami Ratownictwa Medycznego z tego obszaru przez dyspozytornię w Pile, jednak nie ma konieczności przewożenia pacjentów wymagających leczenia wysokospecjalistycznego, tylko i wyłącznie, do Piły. Ponadto, rzecznik prasowy Wojewody Wielkopolskiego Tomasz Stube mówi, że niejednokrotnie mimo dalszej odległości, pacjenci trafiają szybciej do szpitala w Pile niż w Poznaniu.
O takim podziale regionów miał zadecydować szereg czynników. Osoby pracujące nad "Wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego na lata 2011-2013" uwzględniały między innymi: liczbę ludności obsługiwanej przez jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, liczbę podejmowanych interwencji, liczbę wypadków, czas dotarcia Zespołu na miejsce zdarzenia, czy też lokalną infrastrukturę drogową. To właśnie te dane miały przesądzić o przyłączeniu Obornik do Piły.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071