Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Data 1 stycznia 2011 roku ma przynie¶ć spore zmiany w ratownictwie medycznym. Główna zmiana ma dotyczyć sposobu zarz±dzania zespołami ratownictwa medycznego - czyli karetkami, a także dyspozytorniami medycznymi. Dzi¶ każdy powiat z województwa Wielkopolskiego ma własn± dyspozytornię telefonu 999 i 112 i własne karetki, którymi zarz±dza na swoim terenie.

Po 1 stycznia Wielkopolska, decyzj± Wojewody, zostanie podzielona na 5 obszarów. W każdym z nich powstanie jedna dyspozytornia, gdzie będzie odbierany telefon ratunkowy i stamt±d też będzie wysyłana karetka do pacjenta.
Oborniki maj± być przydzielone do obszaru pilskiego. Pomysł ten budzi wiele kontrowersji i emocji. Władze lokalne, pracownicy szpitala i pacjenci stanowczo protestuj±. Chc±, aby nasz region przył±czyć do Poznania. Podaj± szereg argumentów, które przy¶wiecaj± im w zabieganiu o zmianę tej decyzji. Głównym jest obawa o bezpieczeństwo pacjentów. Dojazd do położonej od Obornik o około 80 km Piły trwa zdecydowanie dłużej, niż do Poznania, oddalonego o 30 km. Na ten zarzut odpowiada Urz±d Wojewódzki twierdz±c, iż Wł±czenie powiatu obornickiego do rejonu pilskiego skutkuje jedynie dysponowaniem Zespołami Ratownictwa Medycznego z tego obszaru przez dyspozytornię w Pile, jednak nie ma konieczno¶ci przewożenia pacjentów wymagaj±cych leczenia wysokospecjalistycznego, tylko i wył±cznie, do Piły. Ponadto, rzecznik prasowy Wojewody Wielkopolskiego Tomasz Stube mówi, że niejednokrotnie mimo dalszej odległo¶ci, pacjenci trafiaj± szybciej do szpitala w Pile niż w Poznaniu.
O takim podziale regionów miał zadecydować szereg czynników. Osoby pracuj±ce nad "Wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego na lata 2011-2013" uwzględniały między innymi: liczbę ludno¶ci obsługiwanej przez jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, liczbę podejmowanych interwencji, liczbę wypadków, czas dotarcia Zespołu na miejsce zdarzenia, czy też lokaln± infrastrukturę drogow±. To wła¶nie te dane miały przes±dzić o przył±czeniu Obornik do Piły.¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071