Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W miniony wtorek na sali sesyjnej starostwa odbyło się wspólne posiedzenie wszystkich komisji Rady Powiatu Obornickiego. Głównym tematem spotkania był "Wojewódzki plan działania państwowego systemu ratownictwa medycznego dla województwa wielkopolskiego na lata 2011-2013".

W nowym planie całe województwo podzielono na 5 terenów działania, a Oborniki przypisano Pile!!! Z dotychczas istniejących 34 Powiatowych Centrów Powiadamiania Ratunkowego zostanie tylko 5!!! Likwidacji ulegnie zatem centrum w Obornikach, a dyspozytor dla naszego powiatu będzie znajdował się w Pile i stamtąd będzie dysponował karetki do chorych. Na wspólnym posiedzeniu komisji obecni byli zarówno radni, jak i przedstawiciele szpitala oraz firmy Obst Ambulans. Jak mówił starosta Gustaw Wańkowicz, u Wojewody odbyło się spotkanie tych starostw, które są w części województwa pilskiego i poznańskiego. Wojewoda przedstawił projekt zatwierdzony przez ministra na lata 2011, 2012 i 2013. Zachowana jest ta sama ilość karetek w całym województwie, a jedynie są dwa przesunięcia. Jedno dotyczy Obornik, skąd zniknąć ma jedna z karetek podstawowych. Oborniki zostały przyłączone do Piły. Wojewoda oświadczył, że wszystko jest jeszcze otwarte, a decyzja zostanie podjęta za dwa lub trzy tygodnie.
Głos w dyskusji zabrał także sekretarz powiatu Piotr Sitek. "Szpital to jedna z najistotniejszych rzeczy jaką zajmuje się powiat i z przerażeniem słyszałem apel wystosowany w ostatnią niedzielę w kościele. Powiedzenie społeczeństwu, że wszyscy będą wożeni do Piły to jest straszenie ludzi. Proszenie proboszcza o pomoc w tej sprawie to jakaś dziwna sprawa. Tym powinny zająć się samorządy i lokalne władze. Nie straszmy Oborniczan, że wszyscy będą jeździć do Piły. To lekarz w karetce decyduje gdzie zawieźć pacjenta, a ludzie słuchając w kościele apelu zastanawiają się czy wszyscy poszaleli." - mówił Sitek. Apel, o którym wspomniał, wystosował Szpital Powiatowy w Obornikach, ale dlaczego został odczytany w kościele - tego nikt nie wie.
W apelu czytamy:
Zgodnie z "wojewódzkim planem działania państwowego systemu ratownictwa medycznego dla województwa wielkopolskiego na lata 2011-2013" społeczność Powiatu Obornickiego ma zostać przypisana do rejonu operacyjnego w Pile i pozbawiona jednej z trzech karetek stacjonujących w powiecie wraz z zespołem. Oznacza to, że cały Powiat Obornicki zabezpieczony będzie tylko w dwie karetki. Jedną stacjonującą w Obornikach, a drugą w Rogoźnie. Jesteśmy jedynym powiatem w Wielkopolsce, w którym zredukowano ilość karetek. Takie zmiany doprowadzą do:
- wydłużenia czasu dojazdu i dostępności karetki do pacjenta,
- pacjenci wymagający konsultacji i leczenia specjalistycznego (zawały serca, udary, ciężkie urazy wielonarządowe, chirurgia dziecięca, neurologia itp.) będą przewożeni do szpitala w Pile, a nie jak dotąd do szpitala w Poznaniu,
-zgłoszenia alarmowe będzie przyjmował dyspozytor znajdujący się w Pile, a nie jak dotąd w Obornikach,
-spowoduje redukcje istniejących etatów ratowników medycznych i dyspozytorów.

Tym samym wzywamy państwa do poparcia naszego stanowiska poprzez złożenie podpisu pod deklaracją popierającą nasz protest przeciwko likwidacji karetki pogotowia z Obornik i ww. zmianom.

Możliwość złożenia podpisu będzie istniała w trakcie trwania Dni Obornik na targowisku miejskim, w Izbie Przyjęć szpitala w Obornikach, ambulansach, masowych imprezach i parafiach obornickich. Podpisali: Pracownicy i Dyrekcja SP ZOZ Oborniki

Gdy głos w dyskusji zabrał Piotr Kudelka, kierownik OBST AMBULANS UNION, który mówił w podobnym tonie jak sekretarz Sitek, okazało się, że nie ma czym straszyć Oborniczan. A jedyna rzecz, o jaką powinni walczyć samorządowy, to karetka podstawowa, którą wojewoda chce zabrać. Kudelka tłumaczył, że nie ważne gdzie będzie dyspozytor, czy to będzie w Pile czy w Obornikach, bo i tak zawsze lekarz ma obowiązek skierować pacjenta do najbliższego szpitala. Na pytanie radnego Zielińskiego czy pacjent z Obornik trafi do szpitala w Obornikach, Kudelka odpowiedział, że oczywiście, chyba, że lekarz stwierdzi potrzebę hospitalizacji specjalistycznej, wówczas trafi do Poznania. Radny Zieliński stwierdził zatem, że faktycznie nie ma o co zamętu robić, podobnie wyraził się sekretarz Sitek dodają jednak, że lepiej dla powiatu będzie, gdy zostaniemy przypisani rejonowi Poznań, a nie Pile, oraz jeżeli uda się załatwić pozostawienie karetki podstawowej. Trochę dziwnie w tej sytuacji wygląda apel szpitala, no ale cóż, apelować może każdy.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +3 (+4 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Ratownik
Data: 01.07.2010 23:49:20

Jeżeli Starosta wypowiada się ,że na dzień dzisiejszy mamy województwo poznańskie i pilskie to o czym tu mówimy!!!!
Rejon działania pogotowia zakłada,że karetki do niego przypisane nię mogą go opuszczać bez zgody dyspozytora np. pilskiego. Drugi aspekt to to,że Pile zależy aby zapewnić pacjentów dla szpitala ,który jest nie wykorzystany w pełni i przynosi straty. Panu Obstowi nie zależy na trzech karetkach, gdyż na tą chwilę ledwo daje sobie radę z jedną w Rogoźnie. A swoją drogą pytanie najważniejsze dlaczego władze powiatu ukrywały te wieści???


Wojtek
Data: 03.07.2010 21:39:29

Z pretensjami do wojewody a nie do starosty.Nie on ponosi winę za straty szpitala,a z góry było do przewidzenia co nastąpi w okresie kryzysu.Jak mówi staropolskie przysłowie,:Co wolno Wojewodzie to nie tobie smrodzie.A więc pozostało nam tylko czekać i prosić o łaski Pana Wojewodę.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071