Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Niestety bardzo smutne wiadomości przekazał podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Obornikach Paweł Kolasiński. Informacje te dotyczyły planów związanych z ratownictwem medycznym na lata 2011 - 2013. Nowy plan będzie obowiązywał jak podpisze go minister zdrowia, jednak dla mieszkańców naszego powiatu najlepiej będzie jeżeli go nie podpisze, bowiem nie jest on optymistyczny.

Jak mówił Kolasiński, w nowym planie całe województwo podzielono na 5 terenów działania, a Oborniki przypisano Pile!!! Z dotychczas istniejących 34 Powiatowych Centrów Powiadamiania Ratunkowego zostanie tylko 5!!! Jak mówił Kolasiński, nikt w województwie nie chciał słuchać wyjaśnień i tłumaczeń dotyczących działania PCPR na dotychczasowych terenach. Przydzielenie Obornik do Piły oznacza dokładnie tyle, że znaleźliśmy się na obrzeżach jednego z największych rejonów. Do Piły, gdzie znajduje się szpital specjalistyczny, z Obornik i okolic jest od 70 - 100 km !!! "To jest chore, bo w tym momencie szpital traci 3 etaty dyspozytorskie" - mówił Kolasiński. To jednak nie jedyna smutna wiadomość, bowiem obornicki szpital w związku z reorganizacją straci karetkę podstawową "P", składającą się z co najmniej dwóch ratowników, a zostanie tylko z karetką doraźnej pomocy. "Ten podział jest niezrozumiały, ale w województwie stwierdzono, że mamy szpitale w Chodzieży, Wągrowcu i Pile, a dyspozytor dla Obornik także ma znajdować się tylko w Pile" - mówił Kolasiński.
Na te słowa zastępcy dyrektora szybko zareagowali radni, którzy wystosowali apel do władz wojewódzkich, w którym sprzeciwiają się takiemu podziałowi. Najgłośniej swój sprzeciw wyrażali przedstawiciele obornickiej PO. Efektem sprzeciwu radnych był wspólny apel skierowany do Skierowany do wojewody w którym radni napisali, że w związku ze sporządzeniem nowego "Wojewódzkiego planu działania systemu państwowe ratownictwo medyczne dla województwa wielkopolskiego na lata 2011-2013" wprowadzającego 5 rejonów operacyjnych Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz przydzieleniem Powiatu Obornickiego do rejonu nr 1 z siedzibą w Pile z równoczesną likwidacją na terenie Powiatu Obornickiego jednego zespołu typu P, Rada Powiatu Obornickiego protestuje przeciwko wprowadzeniu tego planu i wnosi o dokonanie jego zmiany. Zmiany polegającej na włączeniu naszego powiatu do rejonu operacyjnego nr 2 - Poznań i przywróceniu dotychczasowej ilości zespołów ratownictwa medycznego. Wniosek swój radni uzasadnili odległością z poszczególnych miejscowości Powiatu do Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu wynoszącą od 15 do 40 km., natomiast odległość do Piły wynosi nawet do 100 km, zachowaniem ustawowego czasu dowóz chorego do szpitala, względami ekonomicznymi.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+1 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Oborniczanka
Data: 08.06.2010 15:56:16

Czy ktoś pomyślał o mieszkańcach Obornik w podeszłym wieku,a tacy jeszcze są.Tak daleką odległość mogą przepłacić życiem.Czyż nie mam racji?Młodzi ludzie i dzieci też mają umierać w drodze do szpitala?Niekiedy liczą się sekundy,kto weżmie za to odpowiedzialność?


misia
Data: 09.06.2010 15:38:37

to wszystko jest tak głupie i nie zrozumiałe jak ta cała polityka niby chcą dobrze a robią tak aby utrudnić ludziom życie,dobrze by się stało gdyby co niektórzy pomyśleli nie tylko o sobie...


xyz
Data: 27.06.2010 21:11:23

Witam. Chciałem Państwu wyjaśnić co oznacza jedna karetka na teranie miasta Obornik, wiec pozostanie karetka specjalistyczna "S". po pierwsze: wypadki drogowe przeważnie są z udziałem kilku osób wiec jedna karetka zabiera jedna poszkodowanego, po drugie: kiedy stanie się coś na terenie miasta a karetka "S" będzie na wyjeździe to sami Państwo odpowiedzcie sobie na to pytanie, przykładów można mnożyć. Uważam iż społeczeństwo miasta Obornik nie powinna pozostać obojętna na likwidacje karetki wyjazdowej "P" - podstawowej i wyrazić swój sprzeciw przeciwko likwidacji jej.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071