Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Wizytę w Katyniu przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach i 12 szkół poznańskich, a także Gimnazjum w Murowanej Goślinie mieli zaplanowaną od kilku miesięcy. Wiedzieli, że będą się modlić za tych, którzy zginęli z rąk sowieckich oprawców w 1940 roku.

Nie przypuszczali jednak, że ich wyprawa będzie też marszem pamięci dla tych, którzy stracili życie w katastrofie prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia. Sylwia Foedke (kl. I E), Martyna Czajkowska, Sara Kaźmierczak , Patrycja Nochowicz ( kl. II D), Ewelina Kwiatkowska, Natalia Mazur, Bartosz Rojna ( kl. II C) i opiekun szkolnego Memoramusa - Patrycja Brodzińska ( pedagog szkolny) 16 kwietnia wyruszyli w stronę Smoleńska w poczuciu, iż tegoroczna wyprawa będzie wyjątkowa.


Musimy jechać przygotowani
Od roku przygotowywali się do tej sentymentalnej podróży, uczestnicząc w projekcie edukacyjnym Trwała Pamięć Pokoleń. Brali udział w wykładach IPN, UAM, spotykali się ze świadkami historii, przygotowywali prezentacje multimedialne, wystawy, sondy uliczne. Wszystko po to, by być dobrze przygotowanym do tej patriotycznej wyprawy.
Projekt prowadzony jest przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus. Pomysłodawcą wyjazdów młodzieży do Katynia jest Wincenty Dowojna, prezes Stowarzyszenia, syn zamordowanego w Katyniu oficera, który sam przeżył kilka lat na zesłaniu w Kazachstanie. Liceum w projekcie uczestniczy już drugi rok. W ubiegłym roku osiem osób reprezentowało szkołę na Marszu Pamięci Gniazdowo - Las Katyński.


Przed wyjazdem
Pracowali według programu projektu. Szkoła przygotowała się do obchodów 70 rocznicy katyńskiej. Przygotowano wystawę, pojawił się zamysł postawienia krzyża brzozowego przed szkoła, uczniowie przygotowywali się do koncertu pamięci Katynia 1940 , 9.04 wyszli na ulicę zbadać wiedzę Oborniczan o Katyniu. 10.04.2010 r. wszyscy zamarli z przerażenia, pojawiły się pytania o wyjazd do Katynia. Czy się odbędzie, jak będzie wyglądał? Delegacji szkoły pozostawiono wolną rękę. Rozumiemy, iż część z nas może zechcieć zostać tu, w kraju, by wspólnie z bliskimi przeżywać żałobę narodową - mówi koordynator projektu. Tak się nie stało. Krzepi mnie postawa młodzieży i maile, które otrzymałam w odpowiedzi na pytanie o wyjazd: w tej sytuacji jeszcze bardziej chyba pragniemy pojechać do Rosji, do
Smoleńska i złożyć hołd również ofiarom sobotniej katastrofy i inny: tym bardziej chcemy jechać i złożyć hołd nie tylko polskim oficerom, którzy zostali zamordowani przez sowieckich okupantów ale także polskiej elicie politycznej, aby choć w taki sposób zrobić coś dla ojczyzny. Zmienił się program wyjazdu, koncert, który także obornicka młodzież przygotowywała dla Rosjan pod okiem Pana Mariana Żurowskiego, został odwołany. Szybko pojawiła się informacja, iż to Oborniczanie, jako jedni z pierwszych będą mieli możliwość złożyć kwiaty na miejscu tragedii w Smoleńsku.


Podróż inna niż wszystkie
Już o 5 nad ranem, 16 kwietnia na Placu Mickiewicza zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy wyprawy. Choć pora jest bardzo wczesna, to jednak nikt nie jest zaspany, a wszyscy wyjątkowo wzruszeni i uroczyści. Katastrofa samolotu rządowego pod Smoleńskiem i fakt, że uda się uczestnikom marszu odwiedzić to miejsce, sprawiła, że wyjazd na tegoroczny Marsz pamięci zyskuje zupełnie inny wymiar. Na miejscu oprócz żegnających rodziców, pojawiło się mnóstwo dziennikarzy. Zabrali flagi, znicze, przypięli rozetki. Jechali dwa i pół dnia, po drodze czekał ich nocleg w Rozłogach. W autokarze panowała atmosfera zadumy. Pogranicznicy Rosyjscy również okazali się dla nas łaskawi. W ubiegłym roku na granicy spędziliśmy kilka godzin. Teraz odprawiono nas ekspresowo, ponoć dzięki pomocy przyjaciół ze Smoleńska Do Smoleńska dojechaliśmy późnym wieczorem 17.04. Młodzież była zdziwiona, że pilotują nas milicyjne samochody, zatrzymują ruch na szosie smoleńskiej, konwojują nasze autokary, skrupulatnie dbają o nasze bezpieczeństwo na terenie ośrodka, w którym spaliśmy - - mówi Patrycja Brodzińska.Marsz Pamięci

Niedziela 18.04 była dniem szczególnym. Rano wyruszyli. 150 uczniów wraz z opiekunami udało się do stacji Gniazdowa, skąd razem z młodzieżą rosyjską ze szkoły kadetów ze Smoleńska, w której uczy się języka polskiego przemaszerowali w milczeniu do lasu katyńskiego. Po krótkim nabożeństwie na Polskim Cmentarzu Wojennym złożono kwiaty, zapalono znicze oraz zatknięto biało-czerwone chorągiewki przy tabliczkach epitafijnych.
W uroczystym konwoju udano się także na miejsce tragedii prezydenckiego samolotu, gdzie wspólnie z Rosjanami odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze, wkopano pierwszy krzyż. Zabrzmiał też hymn polski. Wieczorem modliliśmy się za ofiary tragedii w polskim kościele w Smoleńsku. Przygotowaliśmy oprawę muzyczną mszy, a młodzież z XX LO wzruszającą modlitwę powszechną dla każdej ze szkół. Wieczorem oglądaliśmy transmisję pogrzebu prezydenta w Rossija TV - relacjonuje P. Brodzińska.
Kolejnego dnia pobytu w Rosji zwiedzaliśmy Memoriał w Katyniu, modliliśmy się pod ścianą pamięci. Chyba na zawsze pozostaną w naszych sercach dźwięk pieśni, którą Bartek i Patrycja zaśpiewali właśnie tam i właśnie w tym trudnym dla Polski czasie: każdy Twój wyrok przyjmę twardy, przed mocą Twoją się ukorzę. Ale chroń mnie Panie od pogardy. Od nienawiści strzeż mnie Boże.

Oborniccy Licealiści wrócili z Rosji w czwartek, nocą. Poza oficjalnymi uroczystościami odwiedzili też Białoruś. Zatknięto znicze i chorągiewki w Kuropatach - miejscu rozstrzelania i pochówku prawie 300 tysięcy ofiar stalinowskiego terroru, przemaszerowali śladami Mickiewicza w Nowogródku, odwiedzili kościół sióstr nazaretanek - Błogosławionych Męczenniczek z Nowogródka, podziwiali wody znanego wszystkim jeziora Świteź, w Bohatyrowiczach zatrzymali się przy krzyżu Jana i Cecylii, spacerowali nad Niemnem.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071