Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Pamiętasz Katyń? My pamiętamy. W koszulkach o takich napisach młodzież obornickiego Liceum, w piątek można było spotkać w Obornikach. Uczniowie klasy II D wyszli "na ulicę" dowiedzieć się co mieszkańcy naszego miasta wiedzą o Zbrodni Katyńskiej. Sonda, którą przygotowali zawierała kilka elementarnych pytań dotyczących Katynia. Pytano przede wszystkim o ofiary, sprawców, sposób dokonywania zbrodni.

Jak już udało nam się dowiedzieć, wstępne wyniki sondy wskazują, iż nie wszyscy potrafimy poprawnie wypowiedzieć się na ten temat. Niektórzy nadal trwają w błędnym przekonaniu, iż za bestialskim mordem ponad 21 tysięcy oficerów polskich stoją Niemcy - mówi Patrycja Brodzińska, inicjator przedsięwzięcia. Przykra to prawda. Niemniej jednak jak podają ankieterzy, którzy szczegółowe wyniki swojej sondy opublikują na łamach naszej gazety już za tydzień - takich odpowiedzi nie było wiele, wśród prawie dwustu uzyskanych w ogóle. Każdy respondent otrzymał też ulotkę, w której zawarto najważniejsze fakty dotyczące Katynia.
Sonda jest tylko częścią przedsięwzięcia, którego celem jest uczczenie pamięci o ofiarach Katynia. Kwiecień i maj to miesiące, w których w Ogólniaku dużo będzie mówić się na ten temat. Zaplanowano m. in. lekcje katyńskie, wystawę szkolną, prezentacje filmów dokumentalnych,
Każda klasa przygotuje także prezentacje multimedialną i gazetkę. O Katyniu uczniowie mówić będą także na lekcjach języków obcych, czego efektem staną się relacje prasowe z odkrycia zbrodni. Wkrótce też, pojawi się przed budynkiem Liceum - symbol, który przypominać będzie to, co wydarzyło się 70 lat temu, w małej wiosce pod Smoleńskiem. Zwieńczeniem wszystkich działań będzie koncert, nad którym już trwają prace a przede wszystkim wyprawa delegacji szkolnej na Marsz Pamięci Stacja Gniazdowo - Las Katyński. Już 16 kwietnia wyruszą wraz z 150 osobową grupą przedstawicieli poznańskich liceów uczcić pamięć polskich oficerów. Podróż do Rosji i na Białoruś jest częścią realizowanego przez Obornickie Liceum projektu edukacyjnego Trwała Pamięć Pokoleń, realizowanego w ramach dwuletniej już współpracy z poznańskim Stowarzyszeniem Memoramus.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+1 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Paweł
Data: 23.04.2010 11:42:53

Pamiętam jak w latach 1984-1988 jak w tym samym Liceum mówiono o Katyniu : To zrobili Niemcy...: dobrze że przy zmianie obcji politycznej i prawda wyszła na jaw!


Ponad 20 letni maturzysta
Data: 25.04.2010 15:27:48

Paweł ma rację, ja dodam, że jako licealista w latach 80-ych zapytałem w liceum o Katyń to szybko zbyto mnie kłamliwą odpowiedzią. Popatrzcie ludzie na kogo głosujecie i kto nami rządzi?


Paweł
Data: 25.04.2010 17:01:32

To prawda, w tamtych czasach, latach 80 obecny zastępca Łukaszewski jako historyk mówił nam zupełnie inne prawdy o Katyniu. Bronił komunistów i kłamał o tej tragedii narodowej. A dzisiaj odcina się od tamtych czasów.


marian
Data: 25.04.2010 21:14:19

mówił, bo musiał...teraz sie nawrócił...i jest prawym obywatelem...a poza tym mógł zapomnieć o tym fakcie...przecież to tak dawno temu...jakby miał jaja to by oywatcie mówił że takie były czasy...nie każdy tak potrafi


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071