Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

"Greczynka", "Prócz Ciebie nic", "Moje jest dziś", "Psalm woli", czy "Z lotu dziecka" to tytuły wierszy recytowanych podczas wieczoru poetycko - muzycznego, który odbył się w Bibliotece Miasta i Gminy Oborniki. W środę, 27 stycznia, goszczono tam poznańskich poetów. Artyści działający w Towarzystwie Literackim "Poetycki Wędrowiec", zaprezentowali twórczość poznaniaków.

Oborniccy "mistrzowie pióra", za pośrednictwem wierszy poetów związanych z poznańskim środowiskiem literackim, wyrażali nie tylko swoją sympatię wobec stolicy Wielkopolski ale także to co "gra im w duszy". Pani Barbara Zielińska, która prowadziła tę imprezę, zaprosiła wszystkich na wycieczkę do Poznania. "Będziemy spacerować starymi, poznańskimi uliczkami, gdzie poeci szukają natchnienia do napisania nowych wierszy" - zachęcała. Występujący przybyłych przywitali piosenką o mieście słynącym z rogali marcińskich i koziołków na Starym Rynku. Mówią o nim, że jest ich ukochanym miastem.
Ten wieczór poświęcony był dorobkowi takich twórców poezji jak: Nikos Chadzinikolau, Łucji Danielewskiej, Emilii Waśniowskiej, Teresy Januchty, Lecha Konopińskiego, Włodzimierza Ścisłowskiego, Romana Brenstetera, Jerzy Grupiński, a także Józefa Ratajczaka. Każde czytanie wierszy było poprzedzone krótką notą biograficzną informującą o życiu autora. Wiersze poznańskich poetów były czytane przez: Henryka Wojtysiaka, Majkę Gromolicką, Jolantę Staniszewską, Marię Kogut, Antoniego Pawłowskiego, Wiolettę Borkowicz, oraz Barbarę Zielińską. Natomiast swoim głosem i grą na gitarze publiczność raczył Czesław Kardczak. Sami artyści przyznali, że twórczość poznaniaków nie należy do najłatwiejszych. Pani Majka Gromolicka wyznała, że pochylając się nad twórczością Danielewskiej zrozumiała ją dopiero gdy "była już dorosłą kobietą".
Na tą uroczystość przybyły także dwie poetki z Poznania. Pani Łucja Dudzińska i pani Wiesława Felińska były specjalnymi gośćmi środowego spotkania. Druga z wymienionych nie tylko czytała wiersze, ale także zaprezentowała swoje zdolności wokalne. Jednym ze swoich wierszy w sposób niezwykle liryczny zaprezentowała co "na wątrobie leży" kobietą.
Druga cześć spotkania poetycko-muzycznego poświęcona była promocji książki pana Henryka Wojtysiaka zatytułowanej "Oborniki w strofach zaklęte". Obornicki poeta w sposób niezwykle liryczny opowiadał o swoim mieście.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Dorota
Data: 14.02.2010 23:44:13

O rany! "Brenstetera"?! A kto to taki? Chyba nie Brandstaetter? Nikt się pod artykułem nie podpisał, rozumiem - wstyd...


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071