Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Około 100 osób pojawiło się na wtorkowym posiedzeniu Komisji Oświaty, która chciała się spotkać z mieszkańcami mającymi problemy z wykupem mieszkań komunalnych. Powodem takiej frekwencji było małe nieporozumienie na klatkach schodowych, bowiem ktoś zamieścił na nich ogłoszenia z treścią mówiącą o tym, iż w Urzędzie Miejskim organizowane jest spotkanie w sprawie wykupu mieszkań.

Awantura o mieszkania

Nie wiadomo czy była to celowa manipulacja, ale zadziałała, bowiem przez cały tydzień do urzędu dzwonili mieszkańcy z pytaniem o wspomniane spotkanie, którego wcale nikt z urzędu nie organizował. O tym właśnie fakcie na samym wstępie poinformował zebranych przewodniczący komisji Waldemar Cyranek:
"Mogło dojść do pewnego nieporozumienia, bowiem organizatorem spotkania jest komisja, która chciała zaprosić mieszkańców Obornik w sprawach związanych z problemami jakie państwo napotykacie w temacie wykupu mieszkań. My nie jesteśmy od tego, aby oferować mieszkania, bo to jest w gestii burmistrza". Niestety te tłumaczenia, mimo iż zostały przyjęte, to i tak wywołały kilka niewybrednych okrzyków typu "gdzie ona jest" i "dlaczego nie ma tutaj burmistrzów". Po tym krótkim zamieszaniu mieszkańcy przedstawili kwestie związane z mieszkaniami. Gro osób, które pojawiło się na komisji, mieszka w byłych blokach zakładowych budowanych przez Peberol oraz Betoniarnię. Bloki takie znajdują się m.in. na Powstańców Wielkopolskich oraz Czarnkowskiej. Właśnie jeden z takich bloków gmina wykupiła w 2000 r. od Syndyka Masy Upadłościowej Betoniarni. Jak mówili mieszkańcy, Syndyk nawet ich nie poinformował o sprzedaży mieszkań, tylko po prostu je sprzedał. "To jest skok na mieszkania" - grzmiała jedna z uczestniczek spotkania, "mieliśmy już w roku 2000 r. zrobione wyceny mieszkań, za które zapłaciliśmy, kasę nam oddano, a mieszkań nie pozwolono wykupić". Podobne problemy miało jeszcze kilku uczestników spotkania, którzy także podpisywali już jakieś wstępne umowy z burmistrzem Dykcikiem, a później nie były one zrealizowane. Mieszkańcy skarżyli się także na ciągłe odmowy wykupu mieszkań.
Radny Paweł Drewicz tłumaczył, że sprzedaż mieszkań odbywa się na podstawie uchwały rady miejskiej. Co prawda radni mogą wystąpić z inicjatywą nowej uchwały dotyczącej wykupu mieszkań, jednak nie mogą tego zrobić w tej chwili, bowiem ostatnio przyjęta uchwała została zaskarżona do sądu. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy obowiązuje uchwała starsza przyjęta w minionej kadencji. Do tematu powrócono w trakcie ostatniej sesji. Burmistrz Anna Rydzewska mówiła, że komisja przekroczyła swoje uprawnienia wprowadzając mieszkańców w błąd. Lokatorzy bowiem nie mają prawa do wykupu mieszkań, a sama procedura leży właśnie w gestii burmistrza. Rydzewska zarzuciła także radnym to, że według niej zachęcali mieszkańców do składania skarg do rzecznika praw obywatelskich lub różnych innych instytucji. Jak dodał Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Desperak, mieszkania są zasobem gminnym i burmistrz ma prawo je sprzedać lub nie. Lista oczekujących jest jednak długa. Spór o mieszkania zatem się nie zakończył i na pewno jeszcze nie raz ten temat wróci czy to na oficjalnych spotkaniach czy tych mniej oficjalnych.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

on
Data: 22.12.2009 20:43:06

patrząc na zdjęcie załączone do artykuły nie wierzę w pomyłke z ogłoszeniami hehe brak tylko na fotce kandydata na burmistrza hihi


gracjan
Data: 23.12.2009 01:03:30

Wszystko na wykup-co jest własnością gminy.Bardzo pomysłowo i bardzo fer.A co z mieszkaniami dla szarzyzny?Może w końcu jakieś przedsięwzięcia dla lokali socjalnych?Może tak,może nie.Ale chyba raczej to drugie.Dlaczego?Bo się nie opłaca a gmina nie może na tym stracić.To by było nie fer.A więc korzystny i pomysłowy rozrachunek pozostaje nam w sprzedarzy lokali gminnych,bo przecież ichwłasność i prawo.Wolnoć Tomku w swoim domku.


oborniczanin
Data: 23.12.2009 07:46:56

A może pomysłodawcy spotkania panowie radni na najbliższej radzie zaczną działać by wybudować w obornikach tanie osiedle domki komunalne może podobne do tych na staszica może drewniane kwestia ceny. Myślę żewtedy by się bardziej przyczynili społeczeństwu.


Młody
Data: 23.12.2009 18:18:33

Budować mieszkania komunalne!
Tym co budowali w czynie mieszkania zakładowe , sprzedać!
Inwestować w Nowe miejsca PRACY
Będzie lepiej
Wesołych Świat
Wspieraj słabszych


no nawet nawet
Data: 25.12.2009 02:10:49

to już mój trzeci komentarz tej świątecznej nocy,ale cóż;licho nie śpi a więc podpiszę się pod tymi p/w komentarzami,gdyż są bardzo pomysłowe dla społeczności gminnej i utrudniające życie i działania naszym Panom radnym.


niedowiarek
Data: 26.12.2009 18:17:10

podobno wiara czyni cuda,a nadzieja matka głupich.
wszystko na dobrej drodze i oby tak dalej.
grunt to sie nie za lamywać i czekać na lepsze czasy.
bo czas to pieniądz a cnota prowadzi do niebios bram.


Wariat
Data: 26.12.2009 23:29:26

Trzeba urodzic się wariatem żeby w to wszystko uwierzyc!


pozytywny
Data: 01.01.2010 13:51:40

teraz mieszkania to za dupe mozesz dostać to zależy gdzie pójdziesz,czy do pedała czy do do babskiego opiekuna.


OAZA
Data: 05.05.2010 22:08:36

MIESZKAM OD 37 LAT W MIESZKANIU KOMUNALNYM,NA WŁASNY KOSZT ZROBIŁAM REMONTY KAPITALNE,A DZISIAJ NIE MOGE TEGO WYKUPIĆ.
SKANDAL,SKANDAL


Antykomuch
Data: 12.06.2010 19:47:30

Precz z komuną raz na zawsze.Rządzą się jak szare gęsi.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071