Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W poniedziałek, 9 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości przedstawiciele Szkolnego Koła Memoramus działającego w obornickim Liceum Ogólnokształcącym oraz uczniowie klas I i II wzięli udział w niecodziennym spotkaniu z żywą historią, odbywającym się w ramach projektu edukacyjnego Trwała Pamięć Pokoleń. Zaproszenie uczniów przyjęła niezwykła osoba Pani Maria Mikołajczak (z domu Nowak).

Maria Mikołajczak, zanim została wspaniałą i serdecznie pamiętaną przez wielu Oborniczan nauczycielką oraz żoną nieżyjącego już dziś, dyrektora Stanisława Mikołajczaka - w latach dziecięcych przeżyła wraz z rodziną sześć lat na Syberii. Będąc dzieckiem, w kwietniu 1940 roku została deportowana wraz z rodzeństwem i matką do północnej części Kazachstanu. We wsi Stanowoje przyszło rodzinie Nowaków zmagać się sześć ciężkich i długich lat. Do ukochanej Polski powrócili dopiero w 1946 roku.
Młodzież w skupieniu obejrzała prezentację multimedialną wprowadzającą w tematykę deportacji sowieckich i w historię rodziny Nowaków, wysłuchała Hymnu Sybiraków i z zainteresowaniem przysłuchiwała się czasem wstrząsającym relacjom zaproszonego gościa, oglądała zachowane dokumenty.
Wciąż niewiele jest literatury, filmów, sztuk teatralnych traktujących o katorżniczym życiu na nieludzkiej ziemi. Tym bardziej niezwykle cenne stają się takie spotkania, spotkania z żywą historią, z historią ludzi żyjących blisko nas.
Prócz niecodziennego spotkania, w ramach Obchodów Święta Niepodległości młodzież ogólniaka uczestniczyła w uroczystym apelu, połączonym z częścią artystyczną , na lekcjach wychowawczych zastanawiała się nad istotą dawniejszego i współczesnego patriotyzmu, przygotowała okolicznościowe prezentacje multimedialne, plakaty i hasła.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+2 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

młoda
Data: 26.11.2009 17:19:18

Napiszcie coś więcej bo nie wszyscy chodzą do liceum


Pamiętliwy
Data: 29.11.2009 14:03:26

Szkoda tylko, że Pani Maria dopiero niedawno przypomniała sobie o traumie z dzieciństwa.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071