Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Nareszcie sukces. Oborniki po prawie pięciu latach ponownie otrzymały środki z Unii Europejskiej. Środki te w wysokości 47 mln 647 tys 800 zł otrzymaliśmy na realizację zadania pt. "Zapewnienie prawidłowego odbioru ścieków na obszarze aglomeracji Oborniki. Zgodnie z listą rankingową na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego" Oborniki nie należą do najlepiej ocenionych projektów, gdyż zgodnie z powyższym w działaniu 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji pow. 15 tys. Równoważna Liczba Mieszkańców, nasz projekt z 38 pkt. zajmuje 16 pozycję.

Zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu całkowity koszt wspomnianego wyżej zadania to bagatela 76 mln 460 tys 292 zł netto. Zgodnie z założeniami projekt zrealizować należy do końca 2012 r. Co to oznacza? Niestety bardzo duże wydatki i to zarówno po stronie budżetu miejskiego, jak i spółki wodociągowej. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia ma swoje dobre strony, ale też kilka tych ciemnych, o których warto wspomnieć.
Przede wszystkim mówimy o najwyższej stopie dofinansowania, czyli 85 % wysokości, ale nie realizacji całości zadania, tylko tzw. wydatków kwalifikowanych, które oszacowano na poziomie 55 mln 647 tys 800 zł netto, a w związku z tym na realizację zadania musimy szacunkowo przygotować kwotę podstawową ponad 76 mln zł netto.
Poza tym trzeba powiedzieć jasno - resztę brakującej kwoty musimy poszukać sami czy to w środkach budżetowych, czy to w kredytach. Co to oznacza dla przeciętnego kowalskiego, mieszkańca gminy? Niestety może to skutkować wzrostem cen za ścieki i to chyba dosyć znacznym, ale co do poziomu trudno cokolwiek mówić, ponieważ studium wykonalności, czyli dokument będący załącznikiem do wniosku o fundusze, pokazujący wpływ inwestycji na różne czynniki występujące u beneficjenta, jest jak na razie tajemnicą.
Drugą sprawą jest poszukanie środków zewnętrznych, chociażby kredytów. Przecież w głównej mierze gwarantowane one będą przez gminę, a to wiąże się z zablokowaniem odpowiednich środków w budżecie na czas spłaty kredytów. Oczywiście szeroko omawiana i dyskutowana jest sprawa dopłat do ceny ścieków przez gminę, ale to i tak są przecież pieniądze wspólne, bo idą one z podatków i innych opłat wnoszonych przez społeczeństwo.
Wspomniane wyżej blokady środków w budżecie wpłyną na wielkość funduszu inwestycyjnego gminy i trzeba będzie niestety na pewien czas ograniczyć wydatki na np. drogi czy remonty szkół i przedszkoli, bo przecież na wszystko może nie starczyć. W tej chwili możemy mieć już tylko nadzieję, że radni, którzy będą mieli bezpośredni wpływ na wysokość dopłat do ceny ścieków oraz zaciąganych zobowiązań zadbają, aby społeczeństwo Obornik nie stanęło za rok czy dwa w obliczu znacznego wzrostu cen za ścieki.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +1 (+2 , -1)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071