Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

16 paĽdziernika 2009 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się szkolenie dla młodzieży szkół gimnazjalnych powiatu obornickiego w zakresie profilaktyki antytytoniowej. Szkolenie organizowane było przez pracownika O¶wiaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Obornikach we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Obornikach. Uczestnikami była młodzież klas II ze szkół gimnazjalnych powiatu obornickiego.

Głównym celem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zagrożeń zwi±zanych z paleniem tytoniu w¶ród młodzieży.

Podczas spotkania przeprowadzono ankietę wstępn± oraz końcow±, które oceniały wiedzę przed i po szkoleniu.
Ponadto przeprowadzono "anonimowy - wywiad", z którego wynika m.in., że 50% młodzieży próbowało kiedy¶ palić papierosy (17% w towarzystwie, a 28% za namow± kolegów/koleżanek, 5% w samotno¶ci). 5% młodzieży przyznało, że palenie papierosów sprawiło im przyjemno¶ć, a 45%, że palenie nie sprawiło im przyjemno¶ci. 21% młodzieży przyznało, że czasami ma ochotę zapalić papierosa (5% młodzieży ma ochotę na papierosa dwa - trzy razy w tygodniu, 5% dwa-trzy razy w miesi±cu, a 11% raz na pół roku). 89% młodzieży uważa, że jest współodpowiedzialna za zdrowie swojej rodziny/znajomych i ma prawo ingerować w ich sprawy w celu poprawy ich zdrowia; 33 % uważa, że jest prawie dorosła i ma prawo robić, co uważa za słuszne, a 22% uważa, że ich zdrowie, to ich sprawa i może z nim robić, co chce.

Uczestnicy szkolenia otrzymali dyplom "Młodzieżowego Lidera Zdrowia" i będ± przekazywali wiedzę na temat szkodliwo¶ci palenia tytoniu swoim rówie¶nikom poprzez "edukację rówie¶nicz±", podczas prywatnych spotkań, czy w ¶rodowisku szkolnym. Młodzieżowi Liderzy Zdrowia będ± mogli współpracować z nauczycielami w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć, konkursów, happeningów po¶wieconych tej tematyce.

Opracowała: Monika Osak¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +2 (+2 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

bogdan
Data: 05.11.2009 15:11:40

najpierw trzeba było spytać się młodzieży,za co kupi± te papierosy przy takim wzro¶cie bezrobocia a następnie że nie warto się truć a już lepiej kupić sobie kiełbasę w markecie.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071