Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

16 października 2009 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się szkolenie dla młodzieży szkół gimnazjalnych powiatu obornickiego w zakresie profilaktyki antytytoniowej. Szkolenie organizowane było przez pracownika Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Obornikach we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Obornikach. Uczestnikami była młodzież klas II ze szkół gimnazjalnych powiatu obornickiego.

Głównym celem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zagrożeń związanych z paleniem tytoniu wśród młodzieży.

Podczas spotkania przeprowadzono ankietę wstępną oraz końcową, które oceniały wiedzę przed i po szkoleniu.
Ponadto przeprowadzono "anonimowy - wywiad", z którego wynika m.in., że 50% młodzieży próbowało kiedyś palić papierosy (17% w towarzystwie, a 28% za namową kolegów/koleżanek, 5% w samotności). 5% młodzieży przyznało, że palenie papierosów sprawiło im przyjemność, a 45%, że palenie nie sprawiło im przyjemności. 21% młodzieży przyznało, że czasami ma ochotę zapalić papierosa (5% młodzieży ma ochotę na papierosa dwa - trzy razy w tygodniu, 5% dwa-trzy razy w miesiącu, a 11% raz na pół roku). 89% młodzieży uważa, że jest współodpowiedzialna za zdrowie swojej rodziny/znajomych i ma prawo ingerować w ich sprawy w celu poprawy ich zdrowia; 33 % uważa, że jest prawie dorosła i ma prawo robić, co uważa za słuszne, a 22% uważa, że ich zdrowie, to ich sprawa i może z nim robić, co chce.

Uczestnicy szkolenia otrzymali dyplom "Młodzieżowego Lidera Zdrowia" i będą przekazywali wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu swoim rówieśnikom poprzez "edukację rówieśniczą", podczas prywatnych spotkań, czy w środowisku szkolnym. Młodzieżowi Liderzy Zdrowia będą mogli współpracować z nauczycielami w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć, konkursów, happeningów poświeconych tej tematyce.

Opracowała: Monika OsakŹródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +2 (+2 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

bogdan
Data: 05.11.2009 15:11:40

najpierw trzeba było spytać się młodzieży,za co kupią te papierosy przy takim wzroście bezrobocia a następnie że nie warto się truć a już lepiej kupić sobie kiełbasę w markecie.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071